Ponad dwadzieścia lat po premierze filmu Ridleya Scotta „Gladiator”, na ekrany film weszła jego kontynuacja. „Gladiator II” znów przenosi nas do pełnego intrygi i przemocy świata starożytnego Rzymu. Wraz z premierą filmu, do sprzedaży wszedł album „Gladiator II (Music from the Motion Picture)” z towarzyszącą mu ścieżką dźwiękową. Tym razem za muzykę odpowiedzialny jest brytyjski kompozytor Harry Gregson-Williams.
O czym jest film „Gladiator II”
Akcja filmu „Gladiator II” rozgrywa się dwadzieścia lat po wydarzeniach z poprzedniej części, a głównym bohaterem jest Lucjusz Werus – wnuk Marka Aureliusza i… syn Maksimusa Decimusa Meridusa. Jako dziecko był świadkiem śmierci Maximusa z rąk swojego wuja Commodusa, a teraz ów dawny dziedzic tronu Cesarstwa Rzymskiego żyje na wygnaniu w Numidii wraz ze swoją żoną i synem. Po tym, gdy ich dom zostaje najechany przez rzymskich legionistów pod wodzą generała Marka Akacjusza, Lucjusz zostaje wzięty do niewoli. Zainspirowany historią Maksimusa postanawia walczyć jako gladiator pod patronatem Makrynusa, sprzeciwiając się jednocześnie władzy młodych cesarzy – Karakalli i Gety – rządzących Rzymem żelazną pięścią. Gdy ważą się losy imperium, musi zmierzyć się ze swoją przeszłością, a także znaleźć siłę i honor, by przywrócić Rzymowi dawną chwałę i oddać go w ręce ludu.
„Gladiator II” – obsada i twórcy
Odwórcą głównej roli w filmie „Gladiator II” jest Paul Mescal wcielający się w postać Lucjusza Werusa. Jego mentora Makrynusa zagrał Denzel Washington, a Marka Akacjusza – zdegradowanego generała walczącego jako gladiator – Pedro Pascal. Na ekranie zobaczyć możemy dwoje aktorów znanych z pierwszej części – Connie Nielsen ponownie zagrała matkę Lucjusza – Lucyllę, a Derek Jacobi wcielił się znów w senatora Grakchusa. Jako cesarze Geta i Karakalla wystąpili odpowiednio Joseph Quinn i Fred Hechinger, a w obsadzie filmu znaleźli się też m.in. Lior Raz, Peter Mensah, Matt Lucas, Alexander Karim, Tim McInnerny, Rory McCann, Yuval Gonen, Alec Utgoff i Yann Gael.
Podobnie jak pierwszą część, także drugą wyreżyserował Ridley Scott, natomiast autorem scenariusza jest David Scarpa, który bazował na historii napisanej wspólnie z Peterem Caigiem i postaciach stworzonych przez Davida Franzoniego. Poza Scottem, producentami filmu „Gladiator II” są Michael Pruss, Douglas Wick, Lucy Fisher i David Franzoni. Za zdjęcia odpowiada angielski operator John Mathieson, który w tej samej roli pracował przy pierwszym „Gladiatorze”. Twórcą ścieżki dźwiękowej do tego filmu jest inny Brytyjczyk – Harry Gregson-Williams. „Gladiator II” to film wyprodukowany przez Scott Free Productions i Lucy Fisher/Douglas Wick Productions, a za jego dystrybucję odpowiada wytwórnia Paramount Pictures.
„Gladiator II (Music from the Motion Picture)”
Twórcą pamiętnej ścieżki dźwiękowej do filmu „Gladiator” z 2000 roku był Hans Zimmer, który współpracował przt niej z Lisą Gerrard. Jednym z łączników między pierwszą i drugą częścią jest stworzony przez nich utwór „Now We Are Free”, który uzupełnia album towarzyszący filmowi „Gladiator II”. Muzykę do drugiej części skomponował Harry Gregson-Williams, który zaczynał swą karierę jako asystent Zimmera, zatem także tu mamy do czynienia ze swoistą kontynuacją. W nagranie stworzonej przez niego epickiej partytury zaangażowanych było ponad stu instrumentalistów i wokalistów z całego świata.
Harry Gregson-Williams tak mówi o muzyce skomponowanej przez siebie do filmu „Gladiator II”:
Moim zamierzeniem w odniesieniu do tej muzyki było stworzenie kompozycji ucieleśniającej duchową esencję oryginalnego filmu, jednocześnie tworzącą świeże otoczenie dźwiękowe dla Lucjusza i innych głównych postaci, które tu spotykamy. Lucjusz potrzebował bardzo wszechstronnej linii melodycznej – jest centrum filmu, a jego miłość, przywództwo, wściekłość i potrzeba zemsty musiały znaleźć odzwierciedlenie w towarzyszącej muzyce. Poza dużą orkiestrą i chórem, których wymagała ta epicka opowieść, poczułem potrzebę zastosowania unikalnych instrumentów, aby pomóc w procesie opowiadania historii. Niezależnie od tego, czy były struny skrzypiec barytonowych lub wiolonczeli elektrycznej – które symbolizowały intrygi i fabułę Makrynusa, czy prymitywne rogi, które pomogły nam przenieść się do starożytnego Rzymu, specjalne instrumenty pomogły wprowadzić poczucie wyjątkowości do postaci i miejsc. Od specjalnie nagranych partii wokalnych reprezentujących wojowników Numidian, po ezoteryczne brzmienie głosu Lisy Gerrard, wszystkie te różne unikalne dźwięki i kolory były niezbędne, aby opowiedzieć historię Lucjusza.
Aby stworzyć dźwiękowy świat „Gladiatora II”, Gregson-Williams współpracował z muzykami z całego świata. Po stworzeniu głównych tematów muzycznych w swoim studiu w Los Angeles, udał się do północnej Hiszpanii, by zarejestrować tam kilka niezwykłych instrumentów historycznych takich jak Carnyx czy róg iberyjski, na których zagrał Abraham Cupeiro. W innych częściach Europy nagrywał solistów, w tym wokalistów (Lisa Gerrard, Grace Davidson, Lior Attar, Antonio Lizana, Ejigayehu „Gigi” Shibaw i Ayo Adeyemi), a także wybitnych instrumentalistów takich jak Richard Harvey, Hugh Marsh, Martin Tillman, Hamid Saeidi czy Loga Ramin Torkian. W swej rodzinnej Wielkiej Brytanii nagrał w Abbey Road Studios główną partyturę z orkiestrą symfoniczną, wiodącym brytyjskim chórem The Bach Choir i światowej sławy zespołem Viol Consort Fretwork.
Album „Gladiator II (Music from the Motion Picture)” wydany nakładem wytwórni Decca zawiera dziewiętnaście kompozycji Gregsona-Williamsa, w tym utwór „Strength and Honor” wybrany na singiel promujący to wydawnictwo:
Ich uzupełnieniem jest wspomniany utwór „Now We Are Free”, a całość trwa ponad siedemdziesiąt minut.
strona internetowa filmu: www.gladiator.movie
zdjęcie główne: fot. Decca Records