Gdy uznany światowy producent strun gitarowych ogłasza, że dokonał milowego kroku w produkcji strun, i że jego nowe struny utrzymają „świeże” brzmienie pięć razy dłużej niż dotychczas produkowane, warto się zastanowić czy to tylko slogan reklamowy, czy rzeczywiście na rynek trafia coś rewolucyjnego. W dużym skrócie innowacyjność konstrukcji strun Helix można sprowadzić do zastosowania drutu owijkowego o przekroju eliptycznym, jednak wiadomo, że zmiana przekroju drutu wszystkiego nie „załatwia”.
Helix Acoustic
Strunom przeznaczonym do gitary akustycznej przyjrzymy się na przykładzie kompletu LIGHT (11-52), który składa się ze strun o grubościach 0.011” (E 1), 0.015” (B 2), 0.024” (G3), 0.032” (D5), 0.042” (A5) i 0.052” (E6). Struny E1 i B2 nie są owijane (jak w większości kompletów strun do gitary akustycznej), z kolei struny G3, D4, B5 i E6 są owinięte drutem ze stopu składającego się w osiemdziesięciu procentach z brązu i dwudziestu procentach z miedzi.
Jak wspomniałem wcześniej, przekrój drutu owijkowego jest eliptyczny. Takie rozwiązanie pozwala umieścić większą ilość zwojów na całej długości struny, co powoduje masywniejsze brzmienie oraz większą odporność na zabrudzenia (dłuższą żywotność strun). Są to struny typu ball end – na jednym końcu każdej ze strun znajduje się czarna metalowa kulka z otworem w środku, ułatwiająca mocowanie strun w niektórych typach mostków. Większa ilość zwojów powoduje, że struny są w dotyku jakby „bardziej gładkie”. Brzmieniowo struny są bardzo ciekawe. Ich brzmienie jest zjednoczenie jasne, ale nie jazgoczące. Jest dynamiczne, z bardzo wyraźnym atakiem i dużą ilością alikwotów. Preferowałbym używanie tych strun w sytuacji gdy wykonawcy bardziej zależy na wyraźnym brzmieniu niż na łatwości „wyciskania” z gitary „końcówek wybrzmiewania dźwięków”.
Helix Electric
Podobnie jak w przypadku strun do akustyka, także tym przeznaczonym do gitar elektrycznych przyjrzymy się na podstawie jednego kompletu – w tym przypadku REGULAR (10-46). Składa się on ze strun o następujących grubościach: 0.010” (E1), 0.013” (B2), 0.017” (G3), 0.026” (D4), 0.036” (A5) i 0.046” (E6). Tak tak, w większości strun do gitary elektrycznej struny E1, B2 i G3 nie są owijane, natomiast w strunach D4, B5 i E6 zastosowano owijkę z drutu wykonanego ze stali niklowanej (8%). Rdzeń strun ma profil ośmiokątny. Podobnie jak struny Helix Acoustic, także te dedykowane gitarom elektrycznym zaliczyłbym do strun raczej twardszych mimo, że gra się na nich bardzo wygodnie. W brzmieniu tych strun nie można nie zauważyć bardzo wyraźnego ataku oraz dużej ilości alikwotów. Zalecałbym do muzyki rockowej, funkowej fusion itp.
Zarówno Helix Acoustic jak i Helix Electric można uznać za struny wysokiej jakości. Mocne i zdecydowane brzmienie każdego z kompletów stawia te struny obok innych najbardziej cenionych na świecie strun.
Tekst: Konstantin „Kostek” Andriejew
Producent: Dean Markley, www.deanmarkley.com
Dystrybutor: Music Info, www.musicinfo.pl
Ceny: 31.40 PLN (Helix Acoustic), 23.99 PLN (Helix Electric)
Test ukazał się w numerze 11/2014 miesięcznika Muzyk.