Firma Cherry Audio wprowadziła do oferty kolejny instrument wirtualny będący próbą wiernego odwzorowania konkretnego syntezatora sprzed lat. Tym razem ich wybór padł na rzadki monofoniczny analog włoskiej firmy Crumar z lat 80. XX wieku – Spirit. Tak jak inne emulacje przygotowane przez tę firmę, także ta została wzbogacona o kilka dodatków niedostępnych w sprzętowym pierwowzorze.
Przygoda włoskiej firmy Crumar z syntezatorami rozpoczęła się pod koniec lat 70. XX wieku (wcześniej produkowała już pianina elektroniczne i organy), wypuszczając na rynek model DS-2. Na początku lat 80. Sante Crucianelli (syn właściciela firmy) nawiązał współpracę z legendarnym amerykańskim konstruktorem Bobem Moogiem i jego współpracownikami – Jimem Scottem i Tomem Rhea. To właśnie oni zaprojektowali wspólnie model o nazwie Spirit, który zadebiutował w 1983 roku. Ten monofoniczny syntezator analogowy wykorzystywał dwa oscylatory, generator szumu, mikser, modulator kołowy, dwa filtry, dwa generatory obwiedni ADSR, bloki modulacji MOD X i SHAPER Y, funkcję GLIDE i arpeggiator oraz kilka innych funkcji. Instrument był wyposażony w 3-oktawową klawiaturę, kontroler PITCH BEND, wejścia i wyjścia audio oraz gniazda CV/GATE. Niestety dla niego był to czas, w którym monofoniczne analogi zaczęły ustępować miejsca cyfrowym i polifonicznym syntezatorom, przez co model ten został wyprodukowany w niezbyt dużej liczbie egzemplarzy. Dwa lata temu, za sprawą nowego wcielenia firmy Crumar na rynek trafiła limitowana partia odświeżonego modelu Spirit wzbogaconego m.in. o obsługę MIDI.

Teraz, za sprawą Cherry Audio, ten rzadki syntezator sprzed ponad czterdziestu lat pojawił się jako instrument wirtualny Crumar Spirit przeznaczony dla komputerów PC i Mac. Aplikacja wiernie odwzorowuje architekturę wewnętrzną, brzmienie i możliwości pierwowzoru, ale oferuje też szereg dodatków. Do dyspozycji mamy zatem dwa oscylatory, generator szumu, modulator kołowy, dwa filtry, wzmacniacz i dwa generatory obwiedni oraz mikser z dwoma niezależnymi „ścieżkami”. Wirtualna wersja syntezatora Spirit może pracować w trybie monofonicznym jak oryginał, ale do dyspozycji mamy tównież tryb polifoniczny (4, 8 lub 16 głosów) oraz funkcję UNISON i różne tryby MULTI VOICE. Zmiany zaszły również wśród modulatorów, gdyż poza blokami MOD X i SHAPER Y dostępny jest trzeci – MATRIX Z, czyli matryca modulacji z czterema slotami obsługująca 25 źródeł i 45 celów. Rozbudowano też pokładowy arpeggiator, a ponadto instrument zyskał obsługę funkcji VELOCITY i AFTERTOUCH (także polifonicznego). Crumar Spirit pozwala też wykorzystywać wbudowane efekty, a do dyspozycji mamy dwa tory audio (FILTER/ADSR i SHAPER Y). W każdym z nich dostępne są cztery różne bloki efektowe (Distortion, Flanger & Chorus, Echo, Reverb w pierwszym; Envelope Filter, Dual Phaser, Flanger & Chorus, Echo w drugim). W przeciwieństwie do pierwowzoru, wirtualny Spirit zaprezentowany przez Cherry Audio pozwala korzystać z presetów, w fabryczna biblioteka obejmuje ponad 430 barw reprezentujących różne kategorie.

Crumar Spirit firmy Cherry Audio jest przeznaczony dla komputerów PC i Mac, na których może pracować jako samodzielna aplikacja lub jako wtyczka VST/VST3/AAX (w środowisku macOS także AU). Cena tego instrumentu wirtualnego wynosi 59 USD, a firma oferuje też dodatkową bibliotekę Spectres Preset Pack ze 100 presetami, kosztującą 9.99 USD.
Więcej informacji na stronie cherryaudio.com.

