Dzięki rozwojowi technologii i nowym kanałom dystrybucji, dostępność muzyki jest obecnie znacznie większa i prostsza niż jeszcze kilka dekad temu. Od dawna już nie musimy wybierać się do stacjonarnego sklepu by w jakiś czas po premierze zakupić album ulubionego artysty na fizycznym nośniku. Oczywiście taka możliwość cały czas istnieje i nie brak osób korzystających z niej, ale konsumpcja muzyki przeniosła się do świata wirtualnego. Prym wiodą w tej kwestii serwisy streamingowe będące dla wielu nie tylko głównym, ale wręcz jedynym sposobem obcowania z muzyką. Niedawno, przy okazji premiery nowego albumu Taylor Swift „The Tortured Poets Department” byliśmy świadkami tego, jak wiele osób może w krótkim czasie odsłuchać dopiero co wydaną płytę korzystając z tych platform internetowych. Płyta ta pobiła rekordy odtworzeń odnotowanych w ciągu jednego dnia, a na czoło wysunął się pod tym względem serwis Spotify. Nowy album Swift został pierwszym w jego historii, który przekroczył nie tylko 200 ale i 300 milionów…
Informacja o tym wyczynie Taylor (a dokładniej jej fanek i fanów) była jednym z ponad dwudziestu artykułów, które opublikowaliśmy na naszej stronie w ostatnich siedmiu dniach. Pisaliśmy również o samej premierze tej płyty, a także innych premierach fonograficznych i nadchodzących wydawnictwach (m.in. Bruce Springsteen, Pearl Jam, Johnny Cash). Wśród tematów poruszonych w artykułach znalazła się też krytyczna wypowiedź Jacoba Colliera na temat podejścia Ricka Rubina do tworzenia muzyki czy informacja o artystach, którzy trafią w tym roku do Rock & Roll Hall of Fame.
Wśród materiałów poświęconych instrumentom i sprzętowi muzycznemu opublikowanych w minionych dniach znalazły się m.in. premiery trzech keyboardów firmy Yamaha, multiefektu basowego marki ZOOM oraz rozszerzenia dla syntezatora wirtualnego firmy Steinberg, a także aktualizacja firmware’u dla kompaktowego miksera firmy teenage engineering. Przygotowaliśmy także porównanie interfejsów audio firmy Solid State Logic, a ponadto zaprezentowaliśmy materiały dotyczące innych instrumentów i urządzeń.
Te i inne tematy znajdziecie w nowym wydaniu Tygodnika Muzyk, do lektury którego zapraszamy.
SPRZĘT / OPROGRAMOWANIE
Yamaha prezentuje keyboardy PSR-E383, PSR-EW320 i EZ-310
Yamaha zaprezentowała trzy nowe keyboardy skierowane głównie do osób rozpoczynających swą przygodę z instrumentami klawiszowymi. Cała trójka charakteryzuje się 48 głosami polifonii i udostępnia łącznie 650 barw. W modelach PSR-E383 i EZ-310 zastosowano 5-oktawową klawiaturę, a w PSR-EW320 obejmuje ona 76 klawiszy. Nowe keyboardy wyposażono też w style akompaniamentu, funkcje SMART CHORD i AUTO CHORD PLAY, efekty, rejestrator MIDI, arpeggiator oraz różne funkcje edukacyjne, a także wbudowany system nagłośnieniowy.

MS-60B+ MultiStomp – multiefekt basowy firmy ZOOM
Najnowszym multiefektem z serii MultiStomp zaprezentowanym przez firmę ZOOM jest model MS-60B+ przeznaczony dla basistów. Urządzenie pozwala korzystać jednocześnie z 6 efektów, a do dyspozycji mamy 96, rozdzielonych między jedenaście bloków. W gronie tym znajdują się m.in. emulacje preampów i wzmacniaczy basowych oraz najróżniejsze algorytmy. Multiefekt oferuje ponadto fabryczne programy Patch i miejsce na własne ustawienia oraz tuner. Urządzenie jest wyposażone w jedno wejście i dwa wyjścia audio oraz port USB.

Interfejsy audio Solid State Logic – przegląd cech i możliwości
W ofercie firmy Solid State Logic dostępne są trzy interfejsy audio skierowane m.in. do osób chcących nagrywać dźwięk i tworzyć muzykę w domowym studiu. Urządzenie te (SSL2, SSL2+, SSL12) różnią się od siebie przede wszystkim liczbą obsługiwanych kanałów wejściowych i wyjściowych, a co za tym idzie także oferowanymi złączami. Mają też szereg wspólnych cech, takich jak układ Legacy 4K dostępnych w kanałach wejściowych, obsługa częstotliwości do 192 kHz czy port USB typu C służący do komunikacji z komputerem. Wszystkie różnice i podobieństwa między nimi znalazły się w artykule prezentującym ich cechy i możliwości.

teenage engineering zwiększa możliwości miksera TX-6
Szwedzka firma teenage engineering udostępniła nowy firmware dla kompaktowego miksera TX-6, zwiększający możliwości tego urządzenia o nowe funkcje. W wersji 1.2.12 dodano przede wszystkim dwa nowe tryby pracy – Sample i Loop. Pozwalają one nagrywać i odtwarzać materiał dźwiękowy, a zarejestrowane próbki i pętle możemy też edytować. Aktualizacja ta przyniosła też ze sobą kilka innych zmian, w tym dodatkowe parametry (np. Detune dla syntezatora) i funkcje (m.in. tryb Dual Mono dla wyjścia Aux).

Nahre Sol i jej presety dla syntezatorów Yamaha MONTAGE M
Kolekcja presetów dla syntezatorów MONTAGE M firmy Yamaha dostępnych w serwisie internetowym Soundmondo, obejmuje m.in. programy Performance stworzone i udostępnione przez różnych artystów. W gronie tym jest m.in. koreańsko-amerykańska pianistka Nahre Sol. Przygotowała ona trzy presety łączące w sobie barwy fortepianów lub pianina elektrycznego z syntezatorową warstwą typu Pad. Możemy ich posłuchać w klipach wideo, w których Nahre demonstruje je grając na syntezatorze MONTAGE M8x.

Substruction – nowa biblioteka dla syntezatora Steinberg Padshop
Firma Steinberg udostępniła nowe rozszerzenie dla jednego ze swoich syntezatorów wirtualnych – Padshop 2. Biblioteka o nazwie Substruction zawiera 225 presetów, których autorem jest Gary Gibbons z Online Music Foundry. Kolekcja ta obejmuje barwy o różnym charakterze, nadające się do zastosowania w rozmaitych projektach. Po nowe rozszerzenie sięgnąć mogą zarówno producenci muzyczni i sound designerzy, jak również twórcy muzyki ilustracyjnej.

Filmowe podsumowanie polskiej premiery systemu QSC L Class
Na początku kwietnia miała miejsce w Łodzi oficjalna polska premiera systemu nagłośnieniowego L Class amerykańskiej firmy QSC. Podczas tego spotkania prezentowane były zestawy głośnikowe wchodzące w jej skład oraz zastosowane w nich rozwiązania technologiczne. Firma Aplauz będąca dystrybutorem produktów tej marki i organizatorem tego wydarzenia, opublikowała jego filmowe podsumowanie.

Oscar Rojas i pianino Casio PX-S1100
PX-S1100 to pianino cyfrowe firmy Casio wchodzące w skład serii Privia, oferowane w trzech wersjach wykończenia. Przenośny i wyjątkowo kompaktowy instrument jest wyposażony w dynamiczną, stopniowo doważoną klawiaturę z mechanizmem młoteczkowym (88 klawiszy) oraz moduł dźwiękowy o 192-głosowej polifonii. Model ten udostępnia osiemnaście presetów, a dwóch z nich – odwzorowujących akustyczny fortepian i pianino elektryczne – możemy posłuchać w filmach, w których na instrumencie tym gra meksykański pianista Oscar Rojas.

Applied Acoustics Systems Multiphonics CV-2 – aktualizacja
WYDARZENIA / MUZYCY
Marcin Pajak i jego koncepcyjny album „In The Space”
Mieszkający od lat w Wielkiej Brytanii multiinstrumentalista, kompozytor i producent Marcin Pajak, wydał niedawno swój nowy album studyjny „In The Space”. Wydawnictwo zawierające jedenaście utworów to płyta koncepcyjna opowiadająca historię, której bohaterem jest człowiek przemierzający kosmos w poszukiwaniu nowego domu dla ogółu ludzkości. Całość jest utrzymana w klimatach rocka progresywnego, a Marcinowi towarzyszą na tym krążku czterej inni instrumentaliści.

„Dark Matter” – nowa płyta Pearl Jam trafiła do sprzedaży
Cztery lata po premierze poprzedniego albumu, amerykańska formacja Pearl Jam zaprezentowała płytę „Dark Matter” będącą jej dwunastym krążkiem studyjnym. Album, który został nagrany w zaledwie trzy tygodnie, powstawał pod okiem Andrew Watta, a na płycie znalazło się jedenaście utworów. Już w maju grupa rozpocznie trasę koncertową promującą nowy krążek, która obejmie Amerykę Północną, Europę oraz Australię i Nową Zelandię.

Płyty winylowe w Polsce mają się świetnie
Z okazji przypadającego w kwietniu Światowego Dnia Płyty Winylowej, Związek Producentów Audio Video opublikował raport podsumowujący sytuację na rynku winyli w Polsce. Wynika z niego, że płyty winylowe mają w dalszym ciągu sporą grupę miłośników, a można wręcz rzec, że grono to cały czas się powiększa. W ubiegłym roku kupiono bowiem w Polsce o ponad 24% więcej płyt winylowych niż w roku 2022, a do tego winyle stanowią obecnie ponad 40% sprzedaży muzyki na fizycznych nośnikach.
„Songwriter” – album z niepublikowanymi wcześniej utworami Johnny’ego Casha
Chociaż Johnny’ego Casha nie ma już z nami od ponad dwóch dekad, pamięć o nim oraz jego twórczości nie zanika. Dbają o to nie tylko fani artysta, ale także jego rodzina. Przykładem tego jest album „Songwriter”, który ukaże się pod koniec czerwca, nad którym to projektem czuwał syn legendarnego „Człowieka w czerni” – John Carter Cash. Na płycie tej znajdą się niepublikowane wcześniej utwory jego ojca, które nagrał on w 1993 roku. Do zarejestrowanych wówczas partii dograno teraz nowe, a na krążku znajdzie się 11 utworów, z których jeden trafił już do Sieci.

SUPERBOOTH24 – poznaliśmy program występów i warsztatów
W drugiej połowie maja (16-18.05) odbędzie się w Berlinie kolejna edycja targów SUPERBOOTH poświęconych syntezatorom i innym elektronicznym instrumentom muzycznym. Jak zwykle, wystawie sprzętu towarzyszyć będą różne dodatkowe wydarzenia. Organizatorzy opublikowali już szczegółowy program koncertów, wykładów i prezentacji, które odbędą się w ramach SUPERBOOTH24, a ponadto ogłosili kilka innych informacji dotyczących tegorocznej edycji targów.

„The Tortured Poets Department” Taylor Swift bije rekordy w streamingu!
O tym, że najnowszy album Taylor Swift spotka się z niezwykle gorącym przyjęciem było wiadomo na długo przed premierą, ale rzeczywistość przekroczyła oczekiwania – przynajmniej w odniesieniu do odtworzeń w serwisach streamingowych. Płyta „The Tortured Poets Department”, która ku zaskoczeniu fanów pojawiła się także w wersji rozszerzonej obejmującej 31 utworów, pobiła rekordy w liczbie streamów odnotowanych w ciągu jednego dnia. Szczególne wrażenie robi ten dotyczący serwisu Spotify, gdyż przekroczono 300 milionów odtworzeń albumu.

Carla Fernandes zaprezentowała utwór „Chcę tu zostać”
Piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka Carla Fernandes zaprezentowała swój pierwszy w tym roku nowy solowy utwór. W tworzeniu piosenki „Chcę tu zostać” wspierali ją Dominic Buczkowski-Wojtaszek, Emilian Waluchowski, Patryk Kumór i Frank BO. Za miks, mastering i produkcję odpowiada kolektyw Hotel Torino, a do singla powstał teledysk w reżyserii Tomka Wilczyńskiego.

Kruk wystąpi w krakowskim klubie Gwarek
Jacob Collier nie zgadza się z Rickiem Rubinem – „nie sądzę, że jego odbiorcy to ludzie kreatywni”
Zmiany w Oscarach – także w kategorii muzycznej
Chris Botti na pięciu koncertach w Polsce
Ozzy Osbourne, Cher, Foreigner i inni trafią do Rock & Roll Hall of Fame