Z okazji przypadającego dzisiaj Światowego Dnia Płyty Winylowej (obchodzimy go zawsze w trzecią sobotę kwietnia), Związek Producentów Audio Video opublikował raport podsumowujący sytuację na rynku winyli w Polsce.
Wynika z niego m.in., że chociaż największe triumfy popularności na naszym rynku święci obecnie streaming, to sprzedaż płyt winylowych kolejny rok odnotowała wzrost. Czarne krążki systematycznie zwiększają swój udział w rynku, a wspomniany raport informuje o tym, że w ubiegłym roku w Polsce kupiono o ponad 24% więcej płyt winylowych niż w roku 2022. Przełożyło się to na przychód przekraczający… 61.5 miliona złotych, a winyle stanowią obecnie ponad 40% sprzedaży w formie fizycznej. Patrząc na sprzedaż nośników fizycznych w całości, można powiedzieć, że co siódma płyta kupiona w Polsce jest płytą winylową.

Warto też dodać, że chociaż tradycyjnie bardzo mocną pozycję mają tu klasyczne, często wręcz kultowe albumy kupowane teraz w wersji winylowej, to bardzo dużą popularnością cieszą się nowe pozycje wydawane na tym nośniku. Jest to widoczne chociażby w zestawieniu OLiS Winyle podsumowującym rok 2023, w połowę Top 10 stanowią albumy wydane w tym właśnie roku. Mowa tu o jubileuszowym boksie zespołu Kult – „XLI” – będącym najchętniej kupowanym albumem na winylu, a także najnowszych płytach formacji Depeche Mode („Memento Mori”; 3. miejsce), Metallica („72 Seasons”; 5. miejsce), The Rolling Stones („Hackney Diamonds”; 8. miejsce) i rodzimej Riverside („ID.Entity”; 10. miejsce). W pierwszej dziesiątce najchętniej kupowanych winyli w 2023 roku znalazły się ponadto dwa albumy wydane w 2022 roku – „Lata Dwudzieste” Dawida Podsiadło (4. miejsce) oraz „sanah śpiewa Poezyje” sanah (9. miejsce). Trzy pozostałe to debiutancki krążek Dawid Podsiadło „Comfort and Happiness” z 2013 roku (7. miejsce), płyta „Miłość w czasach popkultury” zespołu Myslovitz z 1999 roku (2. miejsce) oraz prawdziwy klasyk, czyli „The Dark Side of the Moon” zespołu Pink Floyd z 1973 roku (6. miejsce). O ile w Top 10 większość pozycji należy do rodzimych artystów, to w całym zestawieniu obejmującym 100 pozycji, polscy wykonawcy zajmują nieco mniej niż połowę miejsc (45).

Całe ubiegłoroczne podsumowanie OLiS dotyczące albumów wydanych na winylu znajdziecie TUTAJ.