• Muzyk
  • TopGuitar
  • TopBass
  • TopDrummer
NEWSLETTER
Muzyk.net
  • Newsy
    • Klawisze
    • Studio
    • Software
    • Gitara i Bas
    • Nagłośnienie
    • Mobilne
    • Perkusja
    • AudioVideo
    • Dęte
    • DJ
    • Smyczki
    • Oświetlenie
  • Wydarzenia/Muzycy
    • Wywiady
    • Sylwetki
    • Imprezy
    • Relacje
  • Testy
    TestyPokaż więcej
    ASM Diosynth
    ASM Diosynth – test syntezatora dętego
    2026-02-28
    Arturia AstroLab 37
    Arturia AstroLab 37 – test instrumentu scenicznego
    2025-12-27
    IK Multimedia ARC ON•EAR
    IK Multimedia ARC ON•EAR – test systemu korekcji słuchawek i wirtualnego monitoringu
    2025-10-31
    Mutec MC1.2+
    Mutec MC1.2+ – test konwertera cyfrowego z interfejsem USB
    2025-10-25
    Novation Launch Control XL 3
    Novation Launch Control XL 3 – test kontrolera MIDI
    2025-09-29
  • Wideo
    WideoPokaż więcej
    Mastodon „Your Ghost Again” (fot. deathcats / mat. prasowe Universal Music Polska)
    „Your Ghost Again” – nowy utwór grupy Mastodon
    2026-06-03
    Cara Delevingne (fot. mat. prasowe Warner Music Poland)
    Cara Delevingne wydała debiutancki singiel
    2026-06-03
    Peter Gabriel (fot. York Tillyer / mat. prasowe Universal Music Polska)
    „A Hard Lesson” kolejną zapowiedzią nowej płyty Petera Gabriela
    2026-06-02
    Violet Grohl „Be Sweet To Me” (fot. Bella Newman / mat. prasowe Universal Music Group)
    Violet Grohl wydała debiutancki album „Be Sweet To Me”
    2026-06-02
    Liver (fot. materiały prasowe zespołu)
    Zespół Liver wrócił albumem „W Niepamięci”
    2026-06-01
  • Artykuły
    • Studyjna mapa Polski
    • Felietony
    • Auto dla muzyka
    • Wariacje na temat
    • Recenzje
  • Film
    • Muzyka pod lupą
    • Płyty DVD
  • Tygodnik
    TygodnikPokaż więcej
    Tygodnik 22/2026 (569)
    2026-06-02
    Tygodnik 21/2026 (568)
    2026-05-26
    Tygodnik 20/2026 (567)
    2026-05-19
    Tygodnik 19/2026 (566)
    2026-05-11
    Tygodnik 18/2026 (565)
    2026-05-05
  • Słownik
    • Terminy Gitarowe
    • Terminy Techniczne
Czytasz: Neumann MA 1 – system kalibracji monitorów
Udostępnij
Szukaj
Muzyk.netMuzyk.net
Font ResizerAa
  • Newsy
  • Wydarzenia/Muzycy
  • Testy
  • Wideo
  • Artykuły
  • Film
  • Tygodnik
  • Słownik
Szukaj
  • Newsy
    • Klawisze
    • Studio
    • Software
    • Gitara i Bas
    • Nagłośnienie
    • Mobilne
    • Perkusja
    • AudioVideo
    • Dęte
    • DJ
    • Smyczki
    • Oświetlenie
  • Wydarzenia/Muzycy
    • Wywiady
    • Sylwetki
    • Imprezy
    • Relacje
  • Testy
  • Wideo
  • Artykuły
    • Studyjna mapa Polski
    • Felietony
    • Auto dla muzyka
    • Wariacje na temat
    • Recenzje
  • Film
    • Muzyka pod lupą
    • Płyty DVD
  • Tygodnik
  • Słownik
    • Terminy Gitarowe
    • Terminy Techniczne
Obserwuj nas
© 2024 Muzyk. All Rights Reserved.
NewsyStudio

Neumann MA 1 – system kalibracji monitorów

Redakcja | Muzyk FCM
Redakcja | Muzyk FCM
Opublikowano 2020-12-02
Udostępnij
Neumann MA 1
Neumann MA 1

Firma Neumann postanowiła rozszerzyć swą ofertę o narzędzie dedykowane kalibracji jej monitorów studyjnych oraz korekty akustyki w pomieszczeniach odsłuchowych: MA 1 – Automatic Monitor Alignment.

System ten składa się ze specjalnego mikrofonu pomiarowego MA 1 oraz odpowiedniego oprogramowania dla komputerów PC i Mac wykorzystującego algorytmy opracowane we współpracy z Instytutem Fraunhofera (Fraunhofer IIS). Dzięki temu gwarantują one możliwie najwyższą jakość odsłuchu w dowolnych warunkach – od amatorskich pomieszczeń bez izolacji dźwiękowej po profesjonalne studia.

Jest to narzędzie dedykowane do współpracy z parą aktywnych monitorów studyjnych KH 80 DSP używanych jako stereofoniczny odsłuch lub wzbogaconą o aktywny subwoofer KH 750 DSP. Z możliwości kalibracyjnych systemu możemy też korzystać w setupach opartych na subwoferze KH 750 DSP i parze podłączonych do niego odsłuchów KH 120, KH 310 lub KH 420. Niezależnie od konfiguracji, do pracy potrzebny jest też interfejs audio oraz sieciowy switcher.

MA 1 to pojemnościowy mikrofon o charakterystyce dookólnej wymagający zasilania Phantom +48V (±4 V) i wyposażony w gniazdo XLR. Pomiarowy mikrofon charakteryzuje się pasmem przenoszenia 20 Hz – 20 kHz, czułością 30 mV/Pa, impedancją 50 Ohm i maks. SPL 132 dB (@ 0.5% THD). Mikrofon ten ma 117 mm długości, a dzięki średnicy korpusu 23 mm możemy zamontować go w znajdującym się w komplecie uchwycie SG 105.

- Advertisement -

Mając wieloletnie doświadczenie w w kalibracji systemów monitorów studyjnych, firma Neumann postanowiła zawrzeć to wszystko w oprogramowaniu MA 1 – Automatic Monitor Alignment Software. Aplikacja dla komputerów PC i Mac dostępna na stronie internetowej firmy Neumann działa niczym osobisty asystent użytkownika, prowadząc go krok po kroku przez pomiary oraz analizuje kalibrowane środowisko odsłuchowe. W programie zrezygnowano ze zbędnych optycznych „fajerwerków”.

Po podłączeniu wszystkiego i dokonaniu wymaganych ustawień (m.in. wyboru używanych przez nas monitorów) wystarczy uruchomić proces, a wszystkie pomiary i analiza właściwości akustycznych pomieszczenia odbywają się automatycznie. To samo dotyczy dalszego ciągu czyli obliczeń i korekcji, a całe przetwarzanie odbywa się z wykorzystaniem procesorów DSP wbudowanych w monitory i w nich też zapisywane są ustawienia. Narzędzie to jest przeznaczone obecnie dla stereofonicznych systemów odsłuchowych, ale w przyszłości możliwości oprogramowania mają się zwiększyć.

 

- Advertisement -

Ralf Oehl, dyrektor generalny firmy Neumann.Berlin tak mówi o tym systemie:

Notujemy ogromny wzrost popytu na monitory studyjne Neumann, w niektórych przypadkach popyt jest aż o 60% większy niż w poprzednim roku. Na podstawie opinii użytkowników ustaliliśmy, że jedną z przyczyn tak wielkiej popularności jest najwyższa spójność akustyczna naszych monitorów – oznacza to, że różne modele monitorów dają identyczną jakość miksowania dźwięku w różnych warunkach odsłuchu. Ma to krytyczne znaczenie zwłaszcza podczas produkcji toczącej się w różnych studiach dźwiękowych. Logicznym krokiem naprzód było udoskonalenie tej zalety, uzupełniając ją o system automatycznej korekty akustyki w pomieszczeniach odsłuchowych. Wraz z naszym partnerem, czyli Instytutem Obwodów Scalonych (IIS) Fraunhofer, chcemy stworzyć własny, referencyjny system korekty rozmieszczenia monitorów studyjnych, który sprawdzi się zarówno w małych studiach domowych, jak i w dużych, profesjonalnych studiach produkcji dźwięku.

Markus Wolff, kierownik ds. portfolio produktów powiedział z kolei:

Oferujemy doskonale współgrający zintegrowany system. Umożliwia on ustawianie i korektę położenia monitorów dźwiękowych znacznie precyzyjniej niż systemy innych producentów, ponieważ to my najlepiej znamy się na parametrach naszych głośników i potrafimy je prawidłowo uwzględnić w kalibracji. Automatyczny kalibrator ustawienia monitorów studyjnych korzysta z nowatorskich algorytmów kalibracji, tworzących krzywą docelową charakterystyki dopasowanej do faktycznych warunków dźwiękowych pomieszczenia, a następnie rozwiązujących niedostatki akustyczne za pomocą precyzyjnie dobranych ustawień. Jednocześnie krzywą docelową charakterystyki można ręcznie dostosować do własnych potrzeb i upodobań użytkownika.

Ten sposób działania jest dla nas ogromnie ważną zaletą. Użytkownik nie musi instalować wtyczki i ponownie jej wyłączać, aby eksportować dźwięk. Nie musi również pracować z programami obarczonymi potencjalnymi błędami. Po ustawieniu monitorów wedle kalibracji, dźwiękowiec pracuje w znany mu sposób, ciesząc się jednak znacznie lepszym dźwiękiem.

Ralf Oehl dodał na koniec:

Automatyczny kalibrator MA 1 to nowy rozdział w historii monitorów studyjnych marki Neumann. Od testerów napływają już bardzo obiecujące opinie. Począwszy od prostego interfejsu użytkownika i funkcji dedykowanych przede wszystkim układom stereofonicznym, zamierzamy rozwijać funkcje i sposób pracy w programie za pomocą aktualizacji tworzonych wedle sugestii klientów. Zamierzamy rozszerzyć możliwości kalibratora o dźwiękowe układy wielokanałowe.

Podstawowy zestaw czyli mikrofon MA 1 + dostępne na stronie oprogramowanie jest dostępny w katalogowej cenie 1129 PLN. Poza nim firma Neumann będzie również oferowała pakiety obejmujące dodatkowo monitory odsłuchowe.

Więcej informacji na stronie en-de.neumann.com.

TAGI:MA 1NeumannNeumann MA 1
Udostępnij ten artykuł
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Email Drukuj
Udostępnij
Poprzedni artykuł Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego – nowe informacje
Następny artykuł Spotify 2020 #SpotifyWrapped Spotify podsumowuje rok 2020

Najnowsze artykuły

Mastodon „Your Ghost Again” (fot. deathcats / mat. prasowe Universal Music Polska)
wideoWydarzenia/Muzycy

„Your Ghost Again” – nowy utwór grupy Mastodon

Redakcja | Muzyk FCM
2026-06-03
Cara Delevingne (fot. mat. prasowe Warner Music Poland)
wideoWydarzenia/Muzycy

Cara Delevingne wydała debiutancki singiel

Redakcja | Muzyk FCM
2026-06-03
Chrissie Hynde (fot. Ben Houdijk / Shutterstock.com)
Wydarzenia/Muzycy

Chrissie Hynde ostro o używaniu smartfonów podczas koncertów

Redakcja | Muzyk FCM
2026-06-03
Peter Gabriel (fot. York Tillyer / mat. prasowe Universal Music Polska)
wideoWydarzenia/Muzycy

„A Hard Lesson” kolejną zapowiedzią nowej płyty Petera Gabriela

Redakcja | Muzyk FCM
2026-06-02
Sennheiser TCC M Plus (fot. Sennheiser)
AudioVideoNagłośnienieNewsy

Nowy mikrofon sufitowy TCC M Plus firmy Sennheiser

Redakcja | Muzyk FCM
2026-06-02
Violet Grohl „Be Sweet To Me” (fot. Bella Newman / mat. prasowe Universal Music Group)
wideoWydarzenia/Muzycy

Violet Grohl wydała debiutancki album „Be Sweet To Me”

Redakcja | Muzyk FCM
2026-06-02
SSL 1 (fot. Solid State Logic)
Studio

SSL 1 – nowy interfejs audio firmy Solid State Logic

Redakcja | Muzyk FCM
2026-06-02

Tagi

Akai Ariana Grande Arturia Ashdown Behringer Billie Eilish biznes muzyczny Bob Dylan BOSS Bruce Springsteen BTS Casio Celviano Cherry Audio Clavinova Colours of Ostrava Covid-19 Daria Zawiałow Dawid Podsiadło Drake Dua Lipa Dynacord Ed Sheeran efekt gitarowy Electro-Voice Elton John Era Jazzu Eurorack EVE Audio Eventide Focusrite Foo Fighters gitara gitara elektryczna Harry Styles Heritage Audio Icon Pro Audio IK Multimedia interfejs audio iOS klawiatura sterująca koncert koncerty Korg KRK Kurzweil L-Acoustics Lady Gaga M-Audio Mackie Miley Cyrus Moog music business Music Man muzyka filmowa NAMM Native Instruments Neumann Novation nowa płyta nowy singiel Olivia Rodrigo Paul McCartney Peter Gabriel Pink Floyd Post Malone PreSonus Privia QSC Queen Refleksje na temat sztuk akustycznych Roland Sennheiser Shure singiel Solid State Logic Sontronics Soundedit SSL Steinberg Sting Studiologic Superbooth syntezator Taylor Swift TC Electronic teenage engineering The Beatles The Rolling Stones The Weeknd U2 Universal Audio Waldorf Washburn wspomnienie wzmacniacz basowy Yamaha Yamaha Pro Audio Zoom ZOOM Corporation

Może Ci się również spodobać

Eventide H90 Harmonizer (fot. Eventide)
NewsyStudio

Nowe algorytmy wokalne dla procesora Eventide H90 Harmonizer

Firma Eventide Audio udostępniła nowe algorytmy przeznaczone dla multiefektu…

2025-05-02
Clear-Com FreeSpeak Cell (fot. Clear-Com)
NagłośnienieNewsy

Clear-Com prezentuje system interkomowy FreeSpeak Cell

Podczas targów NAB 2026, firma Clear-Com zaprezentowała nowy bezprzewodowy…

2026-04-24
Arturia MiniLab MkII Orange Edition
KlawiszeNewsy

Arturia MiniLab MkII Orange Edition

Zaprezentowana przez Arturię cztery lata temu klawiatura sterująca MiniLab…

2020-12-10
Newsy

Wyjątkowe nuty: Pieśni M. Karłowicza na głos i gitarę w opracowaniu Krzysztofa Meisingera

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących…

2022-12-28
Muzyk
Muzyk.net

MUZYK jest jedynym magazynem branży sprzętu muzycznego w Polsce o tak szerokiej rozpiętości merytorycznej i docieralności do użytkowników instrumentów muzycznych, sprzętu muzycznego i studyjnego.Ukazuje się od stycznia 1993 roku najpierw jako miesięcznik drukowany i portal internetowy, a od 2020 roku jako tygodnik Online i portal internetowy.Na łamach MUZYKA zamieszczane są treści przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników sprzętu muzycznego, a także informacje dotyczące artystów, płyt i wydarzeń muzycznych. Przekłada się to na wysokie statystyki. Portal Muzyk.net zanotował średnio w 2022 roku prawie milion odsłon miesięcznie.

Odwiedź

3.9KZalajkuj
1.9KObserwuj
1KObserwuj
183Subskrybuj
377Obserwuj

Serwisy

  • Klawisze
  • Studio
  • Software
  • Gitara i Bas
  • Nagłośnienie
  • Mobilne
  • Perkusja
  • AudioVideo
  • Dęte
  • DJ
  • Smyczki
  • Oświetlenie

Na skróty

  • Newsy
  • Wydarzenia/Muzycy
  • wideo
  • Klawisze
  • Studio
  • Imprezy
  • Software
  • Testy
  • Gitara i Bas
  • Nagłośnienie
  • Yamaha
  • Relacje
  • Sennheiser
  • Artykuły
  • Arturia
  • Recenzje
  • Płyty CD
  • Casio
  • Mobilne
  • Zoom
  • Tygodnik
  • AudioVideo
  • Novation
  • Steinberg
  • Film
  • Yamaha Pro Audio
  • Perkusja
  • Neumann
  • Focusrite
  • Electro-Voice
  • Solid State Logic
  • iOS
  • O nas
  • Reklama
  • Regulamin
  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Praca
Czytasz: Neumann MA 1 – system kalibracji monitorów
Udostępnij

ZASTRZEŻENIE: dokładamy wszelkich starań, aby zachować wiarygodne dane dotyczące wszystkich prezentowanych informacji. Dane te są jednak dostarczane bez gwarancji. Użytkownicy powinni zawsze sprawdzać oficjalne strony internetowe, aby uzyskać aktualne warunki i szczegóły.

Copyright (C) Muzyk 2024
Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?