Nawet jeśli jego postać nie jest znana wielu młodszym użytkownikom syntezatorów – czy to sprzętowych czy wirtualnych – to z jego dokonań korzystają oni równie często co ci, dla których Wolfgang Palm nie jest zagadką. Ten niemiecki twórca nie tylko syntezatorów, ale i syntezy Wavetable, postanowił przejść na zawodową emeryturę.
Na swojej stronie internetowej, Wolfgang Palm umieścił wiadomość, w której możemy przeczytać m.in.: Po 50 latach twórczej pracy w dziedzinie syntezy dźwięku postanowiłem zaprzestać działalności. Nad podjęciem tego kroku zastanawiałem się już od pewnego czasu, zwłaszcza odkąd w tym roku skończyłem 70 lat.
Aby dziedzictwo jego wieloletniej działalności nie poszło w zapomnienie, postanowił sprzedać aktywa dotyczące marki PPG firmie Brainworx Audio GmbH, która przejmie i będzie kontynuować jego pomysły i być może tworzyć nowe produkty. Podano też do informacji, że wtyczki VST i aplikacje dla urządzeń mobilnych z systemem iOS takie jak WaveGenerator, Phonem, WaveMapper czy Infinite nie są już dostępne w sprzedaży.
Historia Wolfganga Palma jako konstruktora instrumentów muzycznych zaczyna się we wczesnych latach 70. XX wieku. Wówczas to, jako mieszkający w Hamburgu student fizyki i elektroniki, grywał także na instrumentach klawiszowych w jednym z lokalnych zespołów. Zainspirowany nagraniami grupy Emerson, Lake & Palmer, skonstruował własny oscylator sterowany napięciem, który połączył z posiadanym instrumentem. Wkrótce stworzył także kilka prostych sekwencerów. W krótkim czasie nawiązał kontakt z właścicielami syntezatorów modularnych, aż trafił na dystrybutora instrumentów Moog w ówczesnej RFN. W tym też czasie nawiązał kontakt z członkami zespołu Tangerine Dream – Edgarem Froese i Chrisem Franke. Przy ich pomocy (także finansowej), Palm poważnie zajął się projektowaniem i konstruowaniem syntezatorów.
Chociaż jego pierwsze konstrukcje były instrumentami analogowymi to szybko zainteresował się syntezą cyfrową, a w 1978 roku pojawiły się pierwsze instrumenty wykorzystujące opracowaną przez Palma syntezę WaveTable – 340/380 System i Wavecomputer 360. Idea syntezy polegała na tym, aby zapisać w pamięci cyfrowe odpowiedniki barw instrumentów analogowych uzyskane przy różnych ustawieniach filtracji. Uzyskane przebiegi ustawione zostały kolejno w tzw. tablicy fal (wavetable). Palm dodał do nich także funkcje umożliwiające „skanowanie” tabeli przy pomocy generatorów obwiedni, LFO itd. W rezultacie otrzymano barwy zmieniające swój tembr bez użycia jakichkolwiek filtrów analogowych czy innego przetwarzania. Lata 80. przyniosły ze sobą najbardziej kojarzone z Palmem i jego firmą PPG syntezatory z rodziny Wave, w tym Wave 2.2 i Wave 2.3. Kolejnym dziełem Palma były komputery Waveterm, po których na rynek trafiło jeszcze kilka innych instrumentów i urządzeń. Ostatnim produktem, który nie wyszedł poza fazę prototypu był Realizer. Firma PPG zakończyła działalność 1987 roku.
Z instrumentów tej marki korzystali m.in. tacy artyści jak a-Ha, Alphaville, David Bowie, Depeche Mode, Thomas Dolby, Frankie Goes To Hollywood, Jean-Michel Jarre, Mike & The Mechanics, Gary Numan, Pet Shop Boys, Rush, Talk Talk, Tangerine Dream, Tears For Fears, Ultravox czy Stevie Wonder.
Po zakończeniu działalności pod szyldem PPG Wolgang Palm nie przestał być aktywny, chociaż minęło ponad dwadzieścia lat zanim na rynku pojawiły się nowe produkty sygnowane jego nazwiskiem (wcześniejsze ukazywały się pod różnymi markami, z którymi współpracował w danym okresie) – tym razem wirtualne. Teraz, postanowił ostatecznie przejść na zawodową emeryturę, pozostawiając jednak swe dziedzictwo w rękach Brainworx Audio.
Artykuł przybliżający historię firmy PPG oraz instrumentów oferowanych pod tą marką został opublikowany w numerze 11/2000 czasopisma „Instrumenty Klawiszowe”.
Zdjęcie: Dirk Ulrich (L) z Brainworx Audio oraz Wolfgang Palm (P)