Hybrydowe wzmacniacze gitarowe nie są aż tak powszechne jak lampowe lub tranzystorowe, jednak wielu gitarzystów decyduje się na takie wzmacniacze i z powodzeniem korzysta z nich w studiu i na koncertach. Wzmacniacze VOX serii VR (Valve Reactor) zaprojektowano z myślą o połączeniu tradycyjnych brzmień starych wzmacniaczy VOX ze współczesnymi brzmieniami wzmacniaczy gitarowych. Tworzą ją dwa modele – AC15VR i dostarczony do testów AC30VR. Zobaczmy na ile założenie konstruktorów sprawdziło się w przypadku testowanego wzmacniacza.
OPIS
AC30VR jest dwukanałowym, hybrydowym wzmacniaczem gitarowym typu combo. Obudowa testowanego wzmacniacza została wykonana ze sklejki. Wygląd zewnętrzny utrzymano w stylistyce klasycznych wzmacniaczy VOX, a wszystkie narożniki zabezpieczono czarnymi metalowymi okuciami. Od spodu umieszczono cztery gumowe podstawki, zabezpieczające urządzenie przed ślizganiem się po powierzchni sceny. Z kolei na górze obudowy znajdują się trzy plastikowe uchwyty służące do przenoszenia wzmacniacza. Combo zostało wyposażone w dwa dwunastocalowe głośniki szerokopasmowe Celestion VX12, których membrany zabezpieczono charakterystyczną dla wzmacniaczy VOX siatką ze sztucznych włókien różnych kolorów. Nad głośnikami umieszczono tabliczkę z logo VOX. W górnej ściance obudowy są trzy otwory wentylacyjne zabezpieczone czarnymi kratami z tworzywa sztucznego. Panel służący do regulacji parametrów pracy wzmacniacza także znajduje się na górze. Obydwa kanały wzmacniacza są tranzystorowe. Lampa (12AX7) została użyta jedynie do sterowania pracą końcowego stopnia mocy. Sygnał z gitary wprowadzamy do wzmacniacza poprzez dedykowane gniazdo wejściowe typu jack 1/4”, znajdujące się w prawej części panelu. Pierwszy kanał wzmacniacza nazwano NORMAL. Poziom głośności w tym kanale połączono ze stopniem wzbogacania sygnału w alikwoty tak jak w starych wzmacniaczach. Dzięki temu na tym kanale możemy uzyskiwać charakterystyczne vintage’owe brzmienie zarówno „czyste”, jak i lekko „przybrudzone”. Oprócz tego w tym kanale możemy regulować barwę sygnału za pomocą dwóch potencjometrów obrotowych oznaczonych jako BASS i TREBLE. Drugi kanał AC30VR nazwany OVERDRIVE służy do uzyskiwania bardziej nowoczesnych brzmień. Do przełączenia kanałów służy przycisk CHANNEL albo odpowiedni przełącznik w opcjonalnym sterowniku nożnym. O aktywnym kanale OVERDRIVE informuje dedykowana dioda LED. W kanale OVERDRIVE regulację poziomu głośności oddzielono od regulacji stopnia przesterowania sygnału (na poziomie przedwzmacniacza). W tym celu na panelu umieszczono dwa niezależne potencjometry obrotowe VOLUME i GAIN. Do regulacji barwy służy trójpasmowy korektor w postaci trzech dedykowanych pokręteł. W ramach kanału OVERDRIVE przedwzmacniacz może pracować w dwóch trybach: OD1 i OD2. Przełączenia pomiędzy trybami możemy dokonać za pomocą przycisku STYLE. Sekcja MASTER testowanego wzmacniacza zawiera trzy potencjometry obrotowe regulujące odpowiednio poziom głośności wzmacniacza, zawartość efektu REVERB w sygnale oraz barwę wzmacniacza (TONE CUT). Skrajnie po lewej stronie panelu znajdziemy wyłącznik prądowy oraz diodę sygnalizującą stan pracy urządzenia. W tylnej części wzmacniacza znajduje się gniazdo IEC oraz gniazdo służące do podłączenia opcjonalnego sterownika nożnego. Oprócz tego istnieje możliwość podłączenia zewnętrznego zestawu głośnikowego. W tym celu w panelu tylnym umieszczono dedykowane gniazdo typu jack 1/4”.
WRAŻENIA
Testowany wzmacniacz urzeknie swoim wyglądem każdego kto odczuwa sympatię do starych, legendarnych wzmacniaczy VOX. Jednak w każdym wzmacniaczu najważniejszym kryterium oceny jest brzmienie. W przypadku opisywanego wzmacniacza mamy do czynienia z trzema różnymi typami brzmienia, zatem opiszę osobno każde z nich.
1. Brzmienie kanału NORMAL. Może być „czyste” albo delikatnie przesterowane – w zależności od dopasowania czułości (głośności) w kanale do poziomu sygnału wyjściowego gitary. Brzmienie uzyskiwane na tym kanale jest ciepłe, „okrągłe”, ale też wyraziste. Rzeczywiście to brzmienie przypomina brzmienie starych dobrych VOX’ów, ale tylko przypomina, ponieważ jest jakby bardziej skompresowane i mniej przezroczyste.
2. Brzmienie kanału OVERDRIVE w wersji OD1. To brzmienie jest poniekąd kontynuacją przesterowanego brzmienia kanału NORMAL tyle, że z większym stopniem nasycenia przesteru. Czasami przypomina ono brzmienie wzmacniaczy customowych, stylizowanych na brzmienie typu vintage. Jak wiadomo takowe wzmacniacze potrafią kosztować więcej niż oryginalne, stare modele. Zatem fakt ze AC30VR oferuje ten typ brzmienia jest zdecydowanie zaletą testowanego urządzenia.
3. Brzmienie kanału OVERDRIVE w wersji OD2. To brzmienie jest znacznie ostrzejsze niż poprzednie i kojarzy się jednoznacznie z cięższym uderzeniem gitarowym. Jednakże charakterystyka tego brzmienie jest bliższa metalowym, przezroczystym barwom niż kalifornijskiemu stylowi obfitemu w hałas.
PODSUMOWANIE
AC30VR jest bardzo ciekawą pod względem brzmieniowym propozycją dla tych gitarzystów, którzy muszą korzystać z różnych stylistycznie brzmień podczas jednego koncertu. Niewątpliwą zaletą wzmacniacza jest jego cena, ponieważ mimo dość dużej kompresji w brzmieniu (właściwej dla wzmacniaczy tranzystorowych) AC30VR oferuje ciepłe, szlachetne barwy, spotykane raczej we wzmacniaczach o wiele droższych niż równowartość 500 Euro.
Tekst: Konstantin „Kostek” Andriejew
DANE TECHNICZNE
Moc wyjściowa RMS: 30 W
Głośniki: 2 × 12” Celestion VX12
Ilość kanałów: 2
Korekcja: 2-pasmowa (NORMAL), 3-pasmowa (OVERDRIVE)
Wejścia/wyjścia: INPUT, FOOTSWITCH, SPEAKER OUTPUT
Wymiary: 702 × 556 × 265 mm
Ciężar: 23 kg
Cena: 1999 PLN
Do testu dostarczył:
Mega Music
ul. Leśna 15
81-876 Sopot
tel. (58) 5511882
Internet: www.megamusic.pl, www.voxamps.com
Test ukazał się w numerze 6/2011 miesięcznika Muzyk.