W dniach 25-27 października 2017 roku odbyły się w Gdańsku V Ogólnopolskie Warsztaty Perkusyjne organizowane przez Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku i Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. To już piąta edycja warsztatów pod patronatem Percussive Arts Society na przestrzeni ostatnich dwóch i pół roku. Wydarzenie organizowane jest wiosną i jesienią, a za każdym razem gromadzi dziesiątki perkusistów oraz nauczycieli z całej Polski.
Dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą przedsięwzięcia jest prof. dr hab. Piotr Sutt, kierownik Zakładu Perkusji w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi a od ponad trzydziestu lat nauczyciel klasy perkusji OSM w Gdańsku. Warsztaty to nie tylko lekcje, wykłady, seminaria, dyskusje, ale także wielkie wydarzenie artystyczne, gdyż każdy dzień warsztatów kończy się koncertem z udziałem zaproszonych artystów i wykładowców. Warsztatom towarzyszy wystawa instrumentów perkusyjnych renomowanych producentów oraz stoisko z instrumentami i – co bardzo ważne dla uczestników warsztatów – stanowisko do wypróbowania i zakupu szerokiej gamy pałeczek do wszystkich instrumentów perkusyjnych. O renomie warsztatów świadczy bogata lista goszczących na nich światowej sławy artystów i pedagogów. W poprzednich edycjach występowali m.in.: prof. Emmanuel Séjourné (Konserwatorium w Sztrasburgu, światowej sławy kompozytor i pedagog), dr Julie Hill (USA – University of Tennessee-Martin, prezydent Percussive Arts Society), dr John Wooton (USA – University of Southern Mississippi, niekwestionowany autorytet muzyki marszowej), Anders Åstrand (Szwecja – wibrafonista, improwizator, kompozytor, juror), prof. Dmitry Lukiyanov (Rosja – pierwszy perkusista Moskiewskiej Orkiestry Symfonicznej), prof. Massimo Pastore (Włochy – Konserwatorium w Padwie), prof. Boris Estrin (Rosja – Konserwatorium w St. Petersburgu), Francesca i Claudio Santangelo (Włochy – soliści koncertujący regularnie na całym świecie) oraz znakomici polscy artyści: Cezary Konrad i Tomasz Łosowski.
V Ogólnopolskie Warsztaty Perkusyjne zgromadziły ponad 130 uczestników z całej Polski, w tym 40 nauczycieli. Plan zajęć obejmował ponad 40 godzin lekcji mistrzowskich i warsztatów, 15 godzin seminariów metodycznych dla nauczycieli oraz trzy ponaddwugodzinne koncerty wieczorne. Ideą organizatorów jest prezentacja adeptom i miłośnikom sztuki perkusyjnej najnowszych trendów w światowej perkusji, literatury grywanej na renomowanych konkursach i przesłuchaniach, nowoczesnej technologii, sposobów podnoszenia warsztatu wykonawczego, doskonalenia wirtuozerii, najnowszych materiałów nutowych i podręczników metodycznych. Na estradzie koncertowej i w salach wykładowych OSM w Gdańsku w tym roku gościli wielcy artyści z USA, Danii, Włoch, Szwecji, Belgii, Niemiec i Polski:
• prof. John Beck – legendarny amerykański solista, kompozytor, pedagog; artysta wpisany do Panteonu Gwiazd Percussive Arts Society – największej i najważniejszej organizacji zrzeszającej perkusistów z całego świata
• Fredrik Engdahl – solista, juror, kierownik wydziału pedagogiki instrumentalnej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze
• Walter Mertens – artysta, kompozytor dziesiątek utworów i kilkunastu podręczników dla nauczycieli i uczniów klas perkusji, koordynator klasy perkusji Akademii Muzycznej w Schoten (Belgia)
• Luc Goos – artysta, kompozytor, wykładowca Akademii Muzycznej w Geel i Hasselt (Belgia)
• Francesca Santangelo – wszechstronnie uzdolniona perkusistka, znakomity pedagog, dyrektor artystyczny jednego z największych festiwali perkusyjnych w Europie – Italy PAS Days of Percussion
• prof. Radosław Szarek – solista, wykładowca Akademii Muzycznej w Norymberdze
• prof. dr hab. Piotr Sutt – solista, kameralista, wieloletni pierwszy perkusista Polskiej Filharmonii Kameralnej, kierownik Zakładu Perkusji Akademii Muzycznej w Łodzi i pedagog OSM w Gdańsku
• Mariusz Mocarski – artysta specjalizujący się w grze na zestawie perkusyjnym, wykładowca na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym UMFC w Białymstoku
• Adam Tkaczyk – perkusista zespołu KOMBII
Każdy z wykładowców prezentował inne zagadnienia wykonawcze i własne metody dydaktyczne. Zgodnie z sugestią dyrektora artystycznego przedsięwzięcia, najważniejszymi tematami poruszanymi podczas zajęć warsztatowych były metody efektywnego, ale zarazem bardzo przyjemnego ćwiczenia, dbałość o jakość dźwięku, precyzja i wirtuozeria. Zaproszeni goście prezentowali swoje podręczniki i zbiory nut, które wędrowały do rąk przedstawicieli większości ośrodków perkusyjnych w Polsce w iście perkusyjnym tempie. Powstała nawet komórka w Internecie pozwalająca na szybką wymianę doświadczeń i udostępnianych przez autorów materiałów nutowych i dydaktycznych. Nie zabrakło także zajęć poruszających jakże istotne zagadnienie, jakim jest konieczność ochrony słuchu i właściwych warunków do nauki i pracy. Przez trzy dni w całej Szkole Muzycznej słychać było najróżniejsze instrumenty perkusyjne. Licznie uczestniczący uczniowie i nauczyciele (ponad 130), rodzice młodych perkusistów i słuchacze wieczornych koncertów zgodnie podkreślali, że jakość, ilość i różnorodność instrumentów zgromadzonych w Gdańsku przeszła ich najśmielsze oczekiwania, a wielu z nich jeszcze nigdy nie widzieli. Najmłodsi uczniowie próbowali swoich sił na nieznanych im instrumentach fascynując się brzmieniem i kolorytem nieskończoności instrumentarium perkusyjnego. Z estrady, sal wykładowych, wypowiedzi wykładowców i przede wszystkim osobowości dyrektora artystycznego Piotra Sutta emanowała pasja i zaangażowanie, odzwierciedlone radością i uśmiechem uczestników. Zwieńczeniem każdego dnia perkusyjnego święta były wieczorne koncerty gwiazd. To celowe założenie organizatorów, aby nic nie było tylko teoretyczne i odległe – nieosiągalne, aby uczniowie mogli doświadczyć prawdziwej sztuki perkusyjnej na żywo, aby mogli usłyszeć i zobaczyć, że to wszystko, o czym słyszeli jest możliwe. Na koncertach rozbrzmiewały utwory należące do klasyki światowej muzyki perkusyjnej (I. Xemakis, J. Cage, E. Séjourné), muzyka najnowsza (V. Globokar, C. Passeggi, E. Sammut), a także najpopularniejsze, zawsze oczekiwane kompozycje znanych twórców (K. Rodrigeuz, J. Beck, M. Markovich, N. Rosauro, A. Piazzolla).
Sala koncertowa OSM w Gdańsku mieniła się kolorami złota, srebra, szlachetnego palisandru, chromu i patyny najpiękniejszych instrumentów, podkreślanymi barwnymi iluminacjami świetlnymi. Już pierwszy koncert zgromadził pełną widownię i zaskoczył doborem repertuaru, który ukazywał różnorodność i piękno muzyki perkusyjnej, a także pozwalał każdemu znaleźć coś dla siebie. Publiczność na stojąco gromkimi brawami długo oklaskiwała artystów każdego z trzech koncertów. Wielką sensacją tegorocznych warsztatów był finałowy koncert, którego głównym bohaterem był prof. John Beck. Wspólnie z Francescą Santangelo, Piotrem i Bartłomiejem Sutt oraz Gdańską Grupą Perkusyjną Jeunesses Musicales wykonali półtoragodzinny program zwieńczony jakże oczekiwanym dziełem – Koncertem na zestaw perkusyjny z towarzyszeniem zespołu perkusyjnego. Artysta lśnił na estradzie, wirtuozowsko wygrywając skomplikowane improwizacje w iście młodzieńczym tempie. Prof. John Beck po koncercie powiedział publiczności, że nie grał tego utworu ponad 20 lat i nie sądził, że jeszcze kiedyś – mając obecnie 84 lata – będzie miał możliwość zgrać jedną ze swoich pierwszych i najbardziej ulubionych kompozycji. Tradycyjnie, na koncertach nie zbrakło też prawykonań. Walter Mertens prezentował utwory ze swojego najnowszego zbioru kompozycji na wibrafon – kompozycja została gorąco przyjęta. Na podkreślenie zasługuje Gdańska Grupa Perkusyjna Jeunesses Musicales złożona z uczniów gdańskiej szkoły muzycznej, która towarzyszyła niemalże wszystkim artystom. Grupa rokrocznie przygotowuje na warsztaty bardzo duży repertuar i jest zespołem-rezydentem, akompaniującym zapraszanym gościom.
Nasze czasopismo objęło patronatem medialnym to wspaniałe wydarzenie artystyczno-edukacyjne promujące sztukę perkusyjną zarówno wśród młodzieży muzycznej, nauczycieli jak i licznie zgromadzonej publiczności.
Kolejna VI edycja już za kilka miesięcy, 15 i 16 marca 2018 roku na estradzie OSM w Gdańsku zagoszczą kolejni zaproszeni artyści i znakomici pedagodzy, a jakże ciekawej muzyce perkusyjnej nie będzie końca.
Zdjęcia: Ben Kunstleben
Strona internetowa warsztatów: www.osm.gdansk.pl
Relacja ukazała się w numerze 12/2017 miesięcznika Muzyk.