Czy tego chcemy, czy nie, czas biegnie swoim tempem i powoli zbliżamy się do końca pierwszego miesiąca tego roku. Nie ma jednak co ubolewać nad upływem czasu, gdyż ostatnie dni ponownie przyniosły ze sobą ciekawe tematy – zarówno w odniesieniu do instrumentów i sprzętu muzycznego jak również artystów i świata, w którym się obracają. Te, które trafiły na naszą stronę w minionych siedmiu dniach prezentujemy w kolejnym numerze naszego Tygodnika.
SPRZĘT / OPROGRAMOWANIE
Yamaha zaprezentowała dwa nowe keyboardy PSR-EW425 i PSR-E473
Oferta domowych keyboardów marki Yamaha powiększyła się o dwa nowe modele różniące się zakresem klawiatury – PSR-EW425 (76 klawiszy) i PSR-E473 (61 klawiszy). W obu zastosowano moduł o 64-głosowej polifonii oferujący ponad osiemset presetów, w tym barwy o ulepszonej jakości względem poprzednich modeli. Mamy tu także do dyspozycji 290 stylów akompaniamentu, funkcje QUICK SAMPLING i GROOVE CREATOR, różne sekcje i bloki efektowe (w tym MOTION EFFECT oraz efekty powiązane z wejściem mikrofonowym), a także szereg innych narzędzi i funkcji.
Casio CDP-S110 i CDP-S360 – nowe pianina cyfrowe
Firma Casio zaprezentowała z kolei dwa nowe pianina cyfrowe będące następcami dostępnych wcześniej modeli. CDP-S110 i CDP-S360 to instrumenty wyposażone w klawiaturę Scaled Hammer Action Keyboard II (88 klawiszy) charakteryzujące się odpowiednio 64 i 128 głosami polifonii. Pierwszy z modeli udostępnia 10 barw, a w drugim mamy aż 700 presetów oraz wiele dodatkowych funkcji i sekcji takich jak akompaniamenty, arpeggiator czy rejestrator MIDI. Oba nowe pianina mają własne nagłośnienie (2 × 8 W) i mogą współpracować z aplikacją Chordana Play for Piano.
Parallel Aggressor firmy Baby Audio dla użytkowników sprzętu Focusrite i Novation
W ramach nowej odsłony akcji promocyjnych Plug-in Collective i Sound Collective, użytkownicy zarejestrowanych interfejsów audio Focusrite lub instrumentów/kontrolerów Novation mogą w czasie jej trwania (do 17 marca br.) pobrać bezpłatnie wtyczkę Parallel Aggressor firmy Baby Audio służącej do przetwarzania sygnałów audio przez dwie niezależne sekcje.
SSL Fusion Transformer – nowy plug-in od Solid State Logic
W ofercie firmy Solid State Logic pojawił się nowy, piąty już plug-in, będący emulacją jednego z układów sprzętowego procesora sygnałowego Fusion. Zgodnie z nazwą, wtyczka SSL Fusion Transformer odwzorowuje działanie sekcji Transformer, a w aplikacji mamy możliwość regulacji dodatkowych parametrów, niedostępnych w sprzętowym pierwowzorze.
Interfejsy audio z serii UR-C z programem Steinberg Plus
Firma Steinberg przypomina, że użytkownicy zarejestrowanych interfejsów audio z serii UR-C mogą korzystać z dobrodziejstw programu Steinberg Plus, w ramach którego cyklicznie udostępniane są dla nich darmowe instrumenty, presety czy biblioteki próbek i pętli.
QSC zapowiada premierę nowych produktów z rodziny Q-SYS
Chociaż pozostało do niego jeszcze nieco czasu, firma QSC już teraz zaprasza do rejestrowania się na specjalny webinar zaplanowany na 16 lutego. Podczas tego internetowego wydarzenia zaprezentowanych zostanie aż 15 nowych produktów (sprzętowych i programowych) z rodziny Q-SYS.
10 syntezatorów wszech czasów wg założyciela serwisu Doctor Mix
Swój ranking 10 najlepszych syntezatorów wszech czasów postanowił przygotować i przedstawić założyciel serwisu Doctor Mix – Claudio Passavanti. O ile obecność żadnego z wybranych przez niego instrumentów nie jest zaskoczeniem to być może każdy z nas ustawiłby je w nieco innej kolejności.
Oto kilka innych sprzętowych newsów opublikowanych w ostatnich dniach:
BLEASS Omega – wirtualny syntezator FM
GForce M-Tron MkII – nowy instrument wirtualny
WYDARZENIA / MUZYCY
Damon Albarn powiedział, że Taylor Swift nie pisze swych piosenek
W dzisiejszych czasach często zdarza się, że nad jednym utworem pracuje cały sztab osób (bywa, że i kilkanaście), które są następnie podawani jako jego współautorzy. Nic zatem dziwnego, że kwestia pisania piosenek i ich autorstwa może wywoływać spory. Niedawno taki właśnie – choć na szczęście chyba tylko na chwilę – wybuchł między Damonem Albarnem i Taylor Swift. Zaczęło się od wypowiedzi w wywiadzie, w którym Brytyjczyk powiedział, iż Taylor nie pisze swoich piosenek. Artystka zareagowała emocjonalnie na ten wpis, a oburzenia nie kryli też jej fani i współpracownicy. Albarn szybko przeprosił i wydaje się, że spór został szybko zażegnany, a wszelkie wątpliwości rozwiane, ale czy na pewno…?
Beth Hart składa hołd zespołowi Led Zeppelin
Mając na koncie kilka albumów z coverami nagranymi wspólnie z Joe Bonamasą, amerykańska wokalistka Beth Hart postanowiła także swoją kolejną solową płytę wypełnić znanymi nagraniami. W przypadku „A Tribute to Led Zeppelin” są to jednak – zgodnie z tytułem – wyłącznie piosenki pochodzące z repertuaru zespołu Led Zeppelin. Beth zinterpretowała i nagrała swoje wersje dziewięciu utworów, a sama płyta ukaże się pod koniec lutego.
Historyczne organy zabrzmią po raz pierwszy od 46 lat
Podnad czterdzieści lat wszyscy Wrocławianie (i nie tylko) czekali na to, aby w bazylice św. Elżbiety – a z nią ponownie zabrzmiały tam organy wybudowane w XVIII wieku. W 1976 roku strawił je pożar i trzeba było czekać aż do 2020 roku, aby ruszyła ich odbudowa. W końcu prace dobiegły końca i nareszcie będzie można ich ponownie posłuchać. Pierwszy koncert zaplanowano na 27 stycznia.
Ruth Slenczynska – 97-letnia pianistka nagrała nową płytę
Na fonograficzny powrót zdecydowała się 97-letnia dziś amerykańska pianistka o polskich korzeniach – Ruth Slenczynska, która karierę muzyczną zaczęła jako 4-latka. Na krążku „My Life in Music”, który ukaże się w marcu nakładem Decca Classics znajdą się m.in. kompozycje jej nauczyciela – słynnego kompozytora Siergieja Rachmaninowa. Poza nimi, na płycie usłyszymy utwory Samuela Barbera (którego znała osobiście) oraz Chopina, Bacha, Debussy’ego i Griega.
Inne artykuły, które publikowaliśmy w ciągu ostatnich siedmiu dni to m.in.:
Waglewski Fisz Emade i „Duchy ludzi i zwierząt” w Krakowie
Rubens zaprezentował singiel „Wszystko OK?”