Często słyszy się że muzyka nie zna granic i w wielu przypadkach jest to prawdą. Przykłady tego – i to w różnych wymiarach – znajdziemy także wśród ponad dwudziestu artykułów, które w ostatnich siedmiu dniach zostały opublikowane na naszej stronie internetowej. Wspomniane granice przełamują zarówno sami artyści jak i różne instytucje. W grudniu ubiegłego roku Jean-Michel Jarre wystąpił w Sali Lustrzanej Pałacu Wersalskiego i nie byłoby w tym nic szczególnie dziwnego, gdyby nie fakt że był to koncert hybrydowy odbywający się „w realu” oraz wirtualnej rzeczywistości wygenerowanej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Artysta wszedł tym występem na zupełnie nowe artystyczne terytoria, a okazją do przypomnienia tego wyjątkowego koncertu była premiera albumu będącego zapisem audio tego wydarzenia. Inną granicę przekroczyło niedawno ponad dwadzieścia tysięcy nagrań, wśród których znalazły się utwory takich artystów jak Elvis Presley, Jimi Hendrix, Marvin Gaye, Janis Joplin, Bob Marley, The Who i wielu innych. W zdigitalizowanej formie i umieszczone na specjalnie opracowanym nośniku trafiły one… na Księżyc. Kolekcja ta była częścią ładunku mającego stanowić kosmiczne repozytorium. Poza tymi dwoma tematami, w ostatnich siedmiu dniach poruszyliśmy także wiele innych związanych z branżą muzyczną. Pisaliśmy o nominacjach do nagrody Fryderyk 2024, wybranych premierach fonograficzny czy ciekawej wystawie, którą można oglądać w Krakowie. Połowa opublikowanych w tym czasie artykułów dotyczyła sprzętu muzycznego, a wśród nich znalazły się informacje o nowych produktach – zestawach głośnikowych ZLX G2 firmy Electro-Voice czy klawiaturze sterującej KeyLab Essential 88 mk3 firmy Arturia. Opublikowaliśmy też test rejestratorów audio H6essential i H1essential marki ZOOM oraz zapowiedź wydarzenia poświęconego nowym pianinom cyfrowym Casio. Na naszej stronie pojawiły się ponadto informacje o nowych filmach instruktażowych dotyczących mikserów cyfrowych Yamaha DM7, a także materiałów wideo prezentujących urządzenia takich marek jak Heritage Audio i elysia. Przybliżyliśmy też wirtualny syntezator Expanded Softsynth Plugin for MONTAGE M.
Szczegółowe podsumowanie artykułów i tematów znajdziecie w nowym wydaniu Tygodnika, do którego link dostępny jest poniżej.
TOP3
Jean-Michel Jarre wydał album „Versailles 400 Live”
Przez wiele lat Jean-Michel Jarre kojarzył się w organizowanymi na wielką skalę, niezwykle widowiskowymi koncertami plenerowymi, ale w ostatnim czasie coraz bardziej ciągnie go do świata wirtualnego. Przykładem tego był chociażby niedawny hybrydowy koncert w Pałacu Wersalskim odbywający się jednocześnie przed żywą publicznością jak również w metawersie wygenerowanym przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Zapis audio tego grudniowego wydarzenia został wydany w formatach cyfrowych jako album koncertowy „Versailles 400 Live”. Artykuł dotyczący tej płyty i wyjątkowego połączenia muzyki z najnowszymi zdobyczami techniki cieszył się w tym tygodniu największym zainteresowaniem zyskując ponad 6700 odsłon.

Yamaha DM7 – nowe filmy instruktażowe
Dobrym przykładem tego, że poszerzanie wiedzy to bardzo ważna kwestia także w szeroko pojętej branży muzycznej, jest popularność artykułu o nowych filmach instruktażowych poświęconych mikserom cyfrowym DM7 i DM7 Compact firmy Yamaha. Materiał ten był drugim najczęściej czytanym artykułem spośród opublikowanych w ostatnich siedmiu dniach, zbierając niemal 6500 odsłon. Wspomniane filmy, które są uzupełnieniem klipów wcześniej publikowanych przez producenta, zawierają informacje na temat opcjonalnego modułu DM7 Control oraz rozszerzeń Broadcast Package i Theatre Package.

ZOOM H6essential i H1essential – test rejestratorów audio
Na trzecim miejscu wśród artykułów najchętniej czytanych w tym tygodniu znalazł się test dwóch rejestratorów audio H6essential i H1essential marki ZOOM. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że wynik ponad 5600 odsłon uzbierał on w ciągu zaledwie kilkunastu godzin. Wspomniane rejestratory to modele reprezentujące nową linię w ramach serii Handy Recorder, obejmującej urządzenia obsługujące 32-bitowe nagrywanie zmiennoprzecinkowe. H6essential to rejestrator, który poza dwoma kapsułami mikrofonowymi oferuje też cztery wejścia MIC/LINE pozwalając zapisywać materiał na 6 śladach, natomiast kompaktowy H1essential to rejestrator stereofoniczny. W opublikowanym przez nas teście tych urządzeń znajdziecie szczegółowe informacje na temat oferowanych przez nie funkcji i możliwości jakimi charakteryzują się te rejestratory.

SPRZĘT
KeyLab Essential 88 mk3 – nowa uniwersalna klawiatura sterująca firmy Arturia
Arturia zaprezentowała nową wersję jednej ze swoich klawiatur sterujących. Podobnie jak odświeżone wcześniej modele z 49 i 61 klawiszami, także KeyLab Essential 88 mk3 zyskał m.in. nowy wyświetlacz, dostęp do drugiego banku padów, ulepszoną integrację z programami DAW, tryb SCALE, arpeggiator i funkcję HOLD. Model z dynamiczną, częściowo doważoną klawiaturą obejmującą 88 klawiszy oferuje 8 padów, po 9 suwaków i pokręteł, wyjście MIDI, wejście dla kontrolera nożnego oraz port USB typu C. W komplecie z KeyLab Essential 88 mk3 dostaniemy też pakiet oprogramowania.

ZLX G2 – nowa generacja zestawów głośnikowych Electro-Voice
Nieco ponad dekadę po premierze pierwszej generacji zestawów głośnikowych ZLX, firma Electro-Voice zaprezentowała ich nową odsłonę. W skład linii ZLX G2 wchodzi sześć modeli – trzy aktywne i trzy pasywne. W każdej grupie znajdziemy zestawy wykorzystujące tweeter 1.4” oraz woofer o średnicy odpowiednio 15, 12 lub 8 cali. Wersje aktywne charakteryzują się mocą 1000 W i oferują cyfrowy mikser oraz procesor QuickSmartDSP. W porównaniu z poprzednią generacją, w ZLX G2 ulepszono niektóre parametry i dodano kilka przydanych funkcji. Zmianie uległa także bryła obudowy co pozwoliło zwiększyć możliwości wykorzystywania zestawów w różnych sytuacjach.

Premiera pianin cyfrowych Casio Celviano w Riff Megastore
W najbliższą sobotę, 2 marca, w Salonie Muzycznym Riff Megastore w Warszawie odbędzie się specjalne wydarzenie, którego uczestnicy będą mieli okazję osobistego zapoznania się z nowymi pianinami cyfrowymi firmy Casio pochodzącymi z serii Celviano. W tym roku japońska firma zaprezentowała trzy modele, w których zaimplementowano kilka nowych rozwiązań. Gościem specjalnym wydarzenia zorganizowanego z okazji polskiej premiery tych instrumentów będzie Mark Moodie – pianista o węgierskich korzeniach.

Czym jest Expanded Softsynth Plugin for MONTAGE M?
Pod nazwą Expanded Softsynth Plugin for MONTAGE M kryje się wtyczka VST/AU będąca wirtualnym odwzorowaniem syntezatora MONTAGE M firmy Yamaha. Aplikacja wykorzystuje te same „silniki” co sprzętowy instrument i zawiera tę samą bibliotekę oferując bogatą kolekcję barw. Program dostępny bezpłatnie dla posiadaczy fizycznego syntezatora może działać bez połączenia z nim, gdyż jest samodzielnym instrumentem. Na razie plug-in jest dostępny w wersji oferującej ograniczone możliwości edycji, ale jeszcze w tym roku pojawić ma się wersja o większym potencjale w tej kwestii.

Specjalne wersje kompresorów Heritage Audio HERCHILD
Kompresory HERCHILD Model 670 i HERCHILD Model 660 zaprezentowane dwa lata temu przez firmę Heritage Audio to urządzenia inspirowane kultowymi procesorami dynamiki Fairchild. Urządzenia te nie tylko wiernie odwzorowują charakter i możliwości kontroli oryginałów sprzed lat, a do tego oferują kilka współczesnych dodatków. O poziomie wierności pierwowzorom doskonale świadczy niedawne zamówienie amerykańskiego Ardent Studios. Na ich prośbę hiszpańska firma przygotowała specjalne wersje kompresorów zmodyfikowanych w oparciu o oryginalne zapiski by zastąpiły one wiekowe procesory Fairchild, które przez lata wiernie służyły realizatorom pracującym w słynnym studiu w Memphis.

Georgie Ward z CP88 na Yamaha Global Stage
xpressor|neo marki elysia w akcji
ZOOM ogłasza listę produktów kompatybilnych z urządzeniami mobilnymi Apple z portem USB typu C
Oberheim OB-EZ – nowy syntezator wirtualny firmy GForce Software
WYDARZENIA/MUZYCY
George Michael upamiętniony na monetach
Podobnie jak niektóre inne mennice (a kiedyś także polska), brytyjska The Royal Mint wypuszcza co jakiś czas monety, na których upamiętnieni zostali znani i popularni muzycy. W jej przypadku jest to seria Music Legends, a na najnowszych numizmatach wchodzących w jej skład pojawił się George Michael. Dla fanów artysty i numizmatyków (a także tych będących jednocześnie jednymi i drugimi) przygotowano kilka różnych monet, na których rewersie znalazł się wizerunek piosenkarza inspirowany teledyskiem do piosenki „Faith”.

Piosenki Presleya, Hendriksa i innych artystów trafiły na Księżyc
Jedna z fundacji stawiających sobie za cel zachowanie dziedzictwa ludzkości i uchronienie go przed nawet największymi katastrofami połączyła siły z kilkoma firmami by wspólnie przystąpić do… misji kosmicznej IM-1. Na pokładzie lądownika Odysseus, który wylądował na powierzchni Księżyca znalazło się kilka ładunków, w tym właśnie jeden zawierający specjalnie przygotowane archiwum. Jego częścią są zdigitalizowane nagrania takich artystów jak Elvis Presley, Jimi Hendrix czy Bob Marley, które pozostaną na srebrnym globie jako kosmiczna „kopia zapasowa”.

Vito Bambino z rekordową liczbą nominacji do nagrody Fryderyk 2024
Na miesiąc przed uroczystą galą wręczenia nagród Fryderyk 2024 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzu ogłoszono nazwiska artystów i twórców nominowanych w tej jubileuszowej, 30. edycji. Nagrody zostaną przyznane w 27 kategoriach, a najwięcej nominacji zdobył w tym roku Vito Bambino mający aż 8 szans na statuetkę. Po pięć nominacji otrzymali Daria Zawiałow, sanah, Hania Rani, Mrozu oraz Lech Janerka. Trzy szanse na nagrodę mają Kasia Lins, L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra oraz kolektyw Łona x Konieczny X Krupa. Laureatów poznamy 22 marca.

Selena Gomez zaprezentowała piosenkę „Love On”
Chociaż nadal nie wiadomo czy i kiedy ukaże się nowy album Seleny Gomez, fani artystki mają nadzieję na jego rychłą premierę. Kolejnym krokiem w tym kierunku może być zaprezentowana przez nią piosenka „Love On”, którą Selena napisała wspólnie z Isaiahem Tejadą, Jordanem K. Johnsonem, Julią Michaels, Michaelem Pollackiem i Stefanem Johnsonem. Producentami tego utworu są The Monsters & Strangerz oraz Isaiah Tejada. Do singla powstał teledysk w reżyserii Grega Ohrela.

Ludwig Göransson zdradza kulisy powstania utworu „Can You Hear the Music” do filmu „Oppenheimer”
Muzyka, którą Ludwig Göransson skomponował do filmu „Oppenheimer” przyniosła mu jak dotąd niemal trzydzieści wyróżnień (w tym GRAMMY, Złoty Glob i nagrodę BAFTA). Jednym z utworów składających się na ścieżkę dźwiękową do kinowego przeboju Christophera Nolana jest kompozycja „Can You Hear the Music”. O kulisach jej powstania i pracy nad nią szwedzki kompozytor opowiada w filmie z cyklu „Behind the Song” nagranym dla magazynu Variety, dzieląc się w nim szczegółami i ciekawostkami związanymi z tworzeniem tego utworu.

Rod Stewart i Jools Holland składają swingujący hołd erze big bandów
Wystawa „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89” w Krakowie
„Staring at the Wall” – drugi singiel zapowiadający nową płytę Norah Jones
Justin Timberlake prezentuje „Drown” i zapowiada koncerty w Europie