Rok 2023 powoli zbliża się ku końcowi, a to oznacza początek różnego rodzaju podsumowań dotyczących ostatnich dwunastu miesięcy czy prognoz odnoszących się do przyszłości. Nic dziwnego, że kwestie te znalazły się także wśród tematów poruszonych przez nas w ostatnich dniach. Opublikowaliśmy m.in. artykuł dotyczący raportu IFPI opisującego to jak konsumujemy muzykę – jak długo jej słuchamy i z jakich jej nośników korzystamy, jakie gatunki preferujemy i jakie korzyści daje nam obcowanie z muzyką. Na naszej stronie pojawił się również materiał, w którym przyglądamy się sytuacji panującej na globalnym rynku instrumentów muzycznych, zachodzących w nim zmianach i obserwowanemu wzrostowi widocznemu nie tylko w statystykach.
W dwudziestu artykułach, które w ostatnich dniach pojawiły się na naszej stronie, pisaliśmy także o krytyce Cher wobec Rock and Roll Hall of Fame, kulisach powstania piosenki „Dance The Night” przybliżonych przez Marka Ronsona i Duę Lipę, wirtualnym koncercie BLACKPINK czy nowych utworach (Anitta, Tomasz Makowiecki i Julia Wieniawa). Opublikowaliśmy także fotorelacje z benefisu Julii Doszny oraz próby spektaklu „Nie pytaj”.
Wśród opublikowanych materiałów znalazły się również informacje dotyczące nowych wersji aplikacji Cubasis (Steinberg) i TouchMix-8/16 Control (QSC) dla urządzeń mobilnych, a także aktualizacji firmware’u dla instrumentów scenicznych Numa X Piano firmy Studiologic. Wspomnieliśmy też o trwającej promocji pianina cyfrowego Yamaha P-145 oraz przejęciu marek TiMax i OutBoard przez Focusrite Group, a ponadto zaprezentowaliśmy film demonstrujący jedną z barw fortepianowych pianina cyfrowego Casio PX-S7000.
Te i inne tematy znajdziecie w nowym wydaniu Tygodnika Muzyk, do lektury którego zapraszamy.
SPRZĘT / OPROGRAMOWANIE
Cubasis 3.6 – aplikacja firmy Steinberg z nowymi instrumentami
Firma Steinberg udostępniła nową wersję aplikacji Cubasis przeznaczonej dla urządzeń mobilny z systemem iOS (3.6), dodając do programu możliwość korzystania z instrumentów wirtualnych bazujących na „silniku” HALion. Jeden z nich możemy pobrać bezpłatnie, a jest nim LoFi Piano. Trzy kolejne instrumenty możemy dokupić z poziomu aplikacji, a są to HALion Sonic Selection oraz dwa bazujące na syntezie FM – FM Classics (z barwami pochodzącymi z DX7 i TX81Z) oraz Neo FM.
Numa X Piano 2.3 – nowy firmware dla instrumentów firmy Studiologic
Instrumenty sceniczne firmy Studiologic z serii Numa X Piano zyskały nowe możliwości dzięki aktualizacji firmware’u do wersji 2.3. Pierwszą nowością, którą przynosi ona ze sobą jest możliwość niezależnej regulacji położenia w panoramie zarówno dla czterech stref wykorzystujących barwy zapisane w pamięci instrumentów, jak również dla czterech stref powiązanych z wejściami audio. Z tymi ostatnimi związana jest też druga nowość, czyli 4-pasmowy korektor z półparametrycznym „środkiem”.
Yamaha P-145 – promocja pianina cyfrowego trwa nadal
Jeszcze przez ponad miesiąc trwa rozpoczęta w listopadzie promocja przygotowana przez Yamaha Music Europe, dotycząca pianina cyfrowego P-145. W ramach akcji, która zakończy się 31 stycznia 2024 roku, osoby które kupią ten instrument (nowy) u autoryzowanego dealera, zyskają możliwość otrzymania zwrotu części kosztów. Aby z niego skorzystać należy zarejestrować zakupione pianino, a następnie wypełnić odpowiedni formularz.
QSC aktualizuje aplikację TouchMix-8/16 Control dla iOS
Chociaż cyfrowe miksery firmy QSC z serii TouchMix są łatwe i przyjazne w obsłudze dzięki dotykowemu ekranowi, mamy możliwość dodatkowej obsługi ich wybranych funkcji z poziomu dedykowanej aplikacji dla urządzeń mobilnych. Darmowy program TouchMix-8/16 Control jest dostępny zarówno dla smartfonów i tabletów działających pod kontrolą systemu Android, jak również tych z systemem iOS. Ta druga wersja została właśnie zaktualizowana przez producenta.
Frank Lucas demonstruje barwę Berlin Grand grając „A Kiss in the Rain” na pianinie Casio PX-S7000
Pianino cyfrowe PX-S7000 firmy Casio będące flagowym modelem z rodziny Privia, ma na pokładzie 400 różnych presetów. W gronie tym znajdziemy m.in. dziewięć presetów składających się na bank Grand Piano, inspirowanych trzema konkretnymi fortepianami (każdy z trzech jest dostępny w trzech odmianach). Jeden z nich ukrywa się pod nazwą Berlin Grand i właśnie tej barwy możemy posłuchać w klipie wideo, w którym Frank Lucas gra swoją autorską kompozycję „A Kiss in the Rain”.
Wzrost i rozwój globalnego rynku instrumentów muzycznych
Koniec roku to czas podsumowań, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się sytuacji panującej na globalnym rynku instrumentów muzycznych. Jak wynika z informacji przedstawionych przez jedną z platform zajmującą się dostarczanych tego typu danych, doświadcza on wzrostu, choć oczywiście nie we wszystkich sektorach jest on równie dynamiczny. Branża ta cały czas ewoluuje, czego dowodem są również przesunięcia w kanałach sprzedaży, ale tak czy inaczej przyszłość tego rynku jest pełna potencjału.
TiMax i OutBoard częścią Focusrite Group
Brytyjska Focusrite Group skupia w swoim portfolio różne marki, pod którymi oferowane są sprzętowe i programowe rozwiązania skierowane zarówno dla profesjonalistów, jak również osób zajmujących się muzyką amatorsko. Są to zarówno instrumenty i kontrolery MIDI, jak również sprzęt studyjny i nagłośnieniowy oraz oprogramowanie. Do jedenastu marek tworzących dotąd tę grupę dołączyły właśnie dwie kolejne – TiMax i OutBoard.
GForce Software prezentuje syntezator wirtualny AXXESS
WYDARZENIA/MUZYCY
„Nie pytaj” – kolejna związana z muzyką premiera w krakowskim Teatrze Nowym Proxima
Najnowszym spektaklem, który pojawił się na deskach Teatru Nowego Proxima w Krakowie jest „Nie pytaj” w reżyserii Katarzyny Chlebny, będący jej kolejną sztuką inspirowaną życiem i twórczością konkretnego artysty. Tym razem postanowiła ona zabrać widzów na psychodeliczny, fascynujący spacer po linii życia Grzegorza Ciechowskiego – lidera zespołu Republika. Jeszcze przed oficjalną premierą mieliśmy możliwość uczestniczenia w generalnej próbie medialnej, dzięki czemu prezentujemy zdjęcia z tego przedstawienia.
Anitta z Pedro Sampaio i Dennisem w utworze „Joga pra Lua”
Brazylijska piosenkarka Anitta postanowiła połączyć siły z dwoma producentami – Pedro Sampaio i DENNISEM, a owocem tej współpracy jest piosenka „Joga pra Lua”. Poza tą trójką, współautorami utworu są także Gabriel Cantini i Shylton Fernandes. Nowa propozycja Anitty to połączenie łączy funku carioca z muzyką elektroniczną. „Joga pra Lua” to ostatni w tym roku singiel tej piosenkarki, a towarzyszą mu dwa różne klipy wideo.
Jak filmy wykorzystują muzykę do manipulowania pamięcią?
Chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy (a raczej właśnie z tego powodu), muzyka w filmach jest wykorzystywana do manipulowania naszą pamięcią. Zjawisku temu postanowiła przyjrzeć się Libby Damjanovic z Lund University, która zwraca uwagę na to, że muzyka jest głęboko zakorzeniona w naszym filmowym doświadczeniu i może prowadzić nawet do fałszywych wspomnień. Przytacza też przykłady utworów łatwo zapadających w pamięć, wykorzystywanych w marketingu filmowym i zwiastunach czy pojęcie „efektu zgodności nastroju”.
Huntley zwycięzcą 24. sezonu programu „The Voice”
Obecny także w Polsce telewizyjny talent show „The Voice”, doczekał się w Stanach Zjednoczonych już ponad dwudziestu edycji. W tym tygodniu zakończyła się najnowsza – 24. odsłona tego programu. Jej zwycięzcą został rockowy wokalista Huntley, który zyskał popularność zarówno dzięki swojemu „wikingowemu” wyglądowi, jak również umiejętności łączenia rocka z bluesem i country. Uwagę jurorów i widzów zwrócił nie tylko jego wyjątkowy styl, ale także mocny głos.
Cher kontra Rock and Roll Hall of Fame
W ostatnich latach mamy do czynienia z regularnym zamieszaniem wokół artystów nominowanych do Rock and Roll Hall of Fame. Ze względu na bardzo szeroką definicję przyjętą przez organizatorów, co roku spotykają się z krytyką ze strony bardziej konserwatywnych miłośników rocka. To samo dotyczy postulatów o to, kto zasłużył na to wyróżnienie, a kto nie. Sami artyści także wypowiadając się na ten temat, choć nie tak często jak ich fani. Ostatnio jednak mocny głos w tej sprawie zabrała Cher, która (pomijana przez lata) stwierdziła, że nie chce być przyjęta do tej Galerii Sław.
Dua Lipa i Mark Ronson zdradzają kulisy powstania „Dance The Night”
Filmowi „Barbie” towarzyszy kolekcja piosenek, z których część powstała przy udziale Marka Ronsona będącego ich współautorem i współproducentem. Jednym z takich utworów jest „Dance The Night”, który był też pierwszym singlem promującym krążek „Barbie: The Album” oraz sam film. Piosenkę tę śpiewa Dua Lipa, będąca też współautorką tekstu. O tym jak narodził się pomysł tego utworu, jak był nagrywany możemy dowiedzieć się z filmu, w którym kulisy powstania tej piosenki zdradzają właśnie Mark i Dua.
Benefis 40-lecia pracy twórczej Julii Doszny w Gorlicach
„Na paluszkach” Makowieckiego i Wieniawy z oficjalnym teledyskiem
Blackpink zaprasza na koncert w wirtualnej rzeczywistości. Czy to nowa era rozrywki?
Jak słuchaliśmy muzyki w 2023 roku? – nowy raport IFPI
Reinterpretacja muzyki z Grand Theft Auto Online przez DāM-FunK: nowa odsłona klasyków gry
Whom Gods Destroy – nowy zespół Dereka Sheriniana i Rona „Bumblefoot” Thala