W tym roku niejednokrotnie pisaliśmy już o muzycznych powrotach po latach, choć oczywiście nie wszystkie te comebacki i reaktywacje spotkały się z równie wielkim zainteresowaniem. Wszystko ma oczywiście związek z tym, czy był to definitywny koniec czy tylko zawieszenie działalności, jak również tym, w jakiej atmosferze dany zespół się rozstał i w jakich stosunkach muzycy pozostawali przez kolejne lata. Co do samych powrotów, to najwięcej emocji wywołują naturalnie te, na które nie liczyli już nawet najbardziej oddani fani, a przez kolejne lata czy nawet dekady nie było żadnych przesłanek w tym kierunku. W tym tygodniu cały muzyczny świat obiegła informacja o powrocie brytyjskiego zespołu Oasis. Skłóceni od lat bracia Liam i Noel zdecydowali się odłożyć waśnie na bok i dać wspólnie w przyszłym roku serię koncertów w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Nie wspomniano co prawda, czy towarzyszyć im będą inni byli członkowie zespołu, ale występy mają się odbywać pod szyldem Oasis. Pierwotnie koncertów miało być dziesięć, ale jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży biletów ogłoszono trzy kolejne. Trwają też plany, aby trasa rozciągnęła się także na inne kontynenty. Powrotowi czołowych przedstawicieli brit popu poświęciliśmy dwa spośród dwudziestu tematów, które w kończącym się tygodniu poruszyliśmy na naszej stronie. W innych pisaliśmy m.in. o pamiątkowej gitarze, którą Taylor Swift otrzymała od władz stadionu Wembley oraz o wybranych premierach fonograficznych. Przyjrzeliśmy się także muzyce skomponowanej przez Benjamina Wallfischa do filmu „Obcy: Romulus”. W materiałach dotyczących instrumentów, sprzętu i oprogramowania muzycznego poruszyliśmy takie tematy jak nowe klawiatury sterujące Arturia KeyLab mk3, opcjonalny moduł EXH-6e dla rejestratora ZOOM H6essential czy wirtualny syntezator Microwave 1 Plugin firmy Waldorf. Opublikowaliśmy też materiały poświęcone monitorom studyjnym Yamaha z serii HS oraz keyboardom WK-6600 i WK-7600 firmy Casio. Pisaliśmy też o współpracy firmy Sennheiser z samochodową marką smart, pianinach cyfrowych i skrzypcach elektrycznych firmy Yamaha oraz końcu ponad trzydziestoletniej historii edytora nut Finale.
Więcej informacji o tematach poruszonych na naszej stronie w ostatnich dniach znajdziecie w nowym wydaniu Tygodnika Muzyk.
SPRZĘT / OPROGRAMOWANIE
Arturia prezentuje KeyLab mk3 – nową generację klawiatur sterujących
Klawiatury sterujące KeyLab firmy Arturia doczekały się kolejnej odsłony. Seria KeyLab mk3 obejmuje dwa modele – cztero- i pięciooktawowy, w których wprowadzono szereg zmian względem poprzedników. Dotyczą one m.in. mechanizmu częściowo doważonej klawiatury, wyświetlacza i obsługi menu, integracji z programami DAW i innymi aplikacjami czy komunikacji z komputerem. W obu klawiaturach dostępnych jest m.in. 12 padów oraz po 9 enkoderów i suwaków, a także arpeggiator i tryb CHORD.
EXH-6e – opcjonalny moduł dla rejestratora ZOOM H6essential
Rejestrator audio H6essential ZOOM to kolejne urządzenie w jej ofercie, które pozwala na stosowanie różnych modułów i kapsuł w zależności od potrzeb. Jednym z opcjonalnych dodatków jest EXH-6e, czyli moduł udostępniające dwa wejścia mikrofonowo-liniowe typu combo [XLR/jack] oraz stereofoniczne wejście typu jack 1/8”. Montując go na rejestratorze zyskujemy zatem dodatkowe gniazda wejściowe, które przydadzą się np. w sytuacji gdy chcielibyśmy nagrać większą liczbę indywidualnych źródeł dźwięku czy większy skład.
Monitory studyjne HS firmy Yamaha – najważniejsze cechy i parametry
Jedną z linii monitorów studyjnych znajdujących się w ofercie firmy Yamaha jest seria HS. Obecnie obejmuje ona pięć modeli dwudrożnych oraz subwoofer. Aktywne odsłuchy różnią się od siebie średnicą głośników i mocą, a także złączami i możliwościami kontroli. W serii tej możemy wyróżnić trzy grupy produktów, a ich najważniejsze cechy i parametry oraz oferowane możliwości znajdziecie w artykule poświęconym tym właśnie monitorom.
Sennheiser i smart – strategiczne partnerstwo na rynku technologicznym
Owocem strategicznego partnerstwa samochodowej marki smart i firmy Sennheiser jest rozbudowany system audio zainstalowany w nowym modelu #5. Centralnym elementem systemu rozrywki w tym samochodzie jest Sennheiser Signature Sound System, na który złoży się aż 20 wbudowanych głośników oraz jeden przenośny. System o mocy szczytowej przekraczającej 2000 W został wyposażony m.in. algorytmy audio Concerto z technologią AMBEO oraz Contrabass. Oferuje on też wsparcie dla Dolby Atmos, zapewniając immersyjne wrażenia dźwiękowe.
Casio WK-6600 i WK-7600 – przegląd cech i możliwości
Wśród szerokiej gamy keyboardów marki Casio znajdują się m.in. dwa instrumenty wyposażone w klawiaturę obejmującą 76 klawiszy. Modele WK-6600 i WK-7600 charakteryzują się zbliżonym wyglądem i mają szereg wspólnych cech, różnią się m.in. polifonią czy liczbą dostępnych barw i stylów akompaniamentu. W keyboardzie WK-7600 znajdziemy też kilka rozwiązań niedostępnych w drugim z modeli. Szczegółowe informacje na ich temat znajdziecie w artykule opisującym cechy i możliwości tych instrumentów.
Jak brzmią skrzypce elektryczne Yamaha YEV104PRO?
Nowe skrzypce elektryczne YEV104PRO i YEV105PRO zaprezentowane niedawno przez firmę Yamaha to instrumenty wyróżniające się wizualnie za sprawą nowoczesnej konstrukcji, w której sięgnięto po różne gatunki drewna. Wyposażono je w pasywny przetwornik piezo, a do wyprowadzania sygnału służy wyjście typu jack 1/4”. O tym jak brzmią te skrzypce możemy przekonać się na przykładzie modelu 4-strunowego modelu, oglądając klip wideo, w którym na instrumencie tym gra Naoto Sakiya.
Microwave 1 Plugin – pierwszy syntezator firmy Waldorf wraca jako wtyczka
Firma Waldorf Music postanowiła przywrócić na rynek pierwszy syntezator tej marki, który zadebiutował 35 lat temu. Zamiast sprzętowego modułu opracowano jednak wtyczkę dla komputerów PC i Mac bazującą na pierwowzorze. Dzięki temu udało się nie tylko odwzorować wszystkie cechy oryginału, ale także wzbogacić Microwave 1 Plugin w kilka dodatków. Aplikacja wykorzystuje dwa oscylatory Wavetable, a w torze syntezy znajdziemy też filtry oraz generatory obwiedni i LFO. Do dyspozycji mamy ponadto tryb MULTI.
Najważniejsze cechy pianin cyfrowych Yamaha P-145 i P-225
Kontynuując swój filmowy cykl XPERTS, Yamaha postanowiła przybliżyć najważniejsze cechy przenośnych pianin cyfrowych P-145 i P-225. Wspólną cechą obu instrumentów jest m.in. zastosowana w nich klawiatura z mechanizmem Graded Hammer Compact, obejmująca 88 klawiszy. Nie brak też innych podobieństw między tymi pianinami, natomiast różnią się one od siebie m.in. polifonią, liczbą presetów czy źródłem próbek dla barw fortepianowych. Omówienie tych właśnie kwestii znajdziemy w filmach przygotowanych w różnych wersjach językowych.
MakeMusic ogłasza koniec programu Finale
WYDARZENIA/MUZYCY
„Short n’ Sweet” – album Sabriny Carpenter już dostępny
Amerykańska piosenkarka i autorka tekstów Sabrina Carpenter wydała płytę „Short n’ Sweet” będącą szóstym studyjnym krążkiem artystki. Wydawnictwo obejmuje dwanaście piosenek, nad którymi Sabrina pracowała wspólnie z Amy Allen, Julią Michaels, Stephem Jonesem, Johnem Ryanem, Julianem Bunettą oraz Jackiem Antonoffem. Ten ostatni jest też producentem albumu, którego premierę poprzedziły single „Espresso” i „Please Please Please” oraz „Taste”.
Matteo Bocelli i sanah w piosence „Falling Back”
Utwór „Falling Back” opatrzony tekstem w języku angielskim to włosko-polski duet, który Matteo Bocelli nagrał w duecie z sanah. Poza parą wykonawców, współautorem tej piosenki jest Guy Chambers, a utwór jest owocem wspólnych sesji nagraniowych w Mediolanie. Singiel otwierający nowy rozdział w karierze Matteo, dotyka surowych emocji oraz wytrwałości, których poszukujemy w każdej relacji. Kilka dni po premierze, Matteo i sanah wykonali tę piosenkę na żywo w Warszawie, pojawiając się na scenie jako goście Andrei Bocellego.
„WE PRAY” – nowy singiel zespołu Coldplay już dostępny
Do premiery nowego albumu grupy Coldplay „Moon Music” zostało jeszcze trochę czasu, a kolejną zapowiedzią tej płyty jest utwór „WE PRAY”. Fani zespołu mieli już okazję usłyszeć tę piosenkę na żywo podczas tegorocznego festiwalu Glastonbury. W nagraniu tej piosenki gościnnie udział wzięło czworo artystów wspierających zespół wokalnie – brytyjska raperka Little Simz, nigeryjski piosenkarz Burna Boy, palestyńsko-chilijska artystka Elyanna oraz argentyńska piosenkarka Tini.
„Obcy: Romulus” – muzyka pod lupą
W połowie sierpnia na ekrany kin weszła najnowsza część filmowej franczyzy o Obcym. Jednocześnie, w serwisach streamingowych pojawił się album ze ścieżką dźwiękową do filmu „Obcy: Romulus” (oryg. „Alien: Romulus”). Twórcą muzyki jest brytyjski kompozytor Benjamin Wallfisch, a wydawnictwo „Alien: Romulus (Original Motion Picture Soundtrack)” obejmuje dwadzieścia utworów. W listopadzie do sprzedaży trafi wersja albumu na winylu wzbogacona o sześć dodatkowych kompozycji.
Oasis wraca na scenę!
Chociaż przez lata fani zespołu Oasis z coraz mniejszą wiarą wyglądali ewentualnej reaktywacji, wciąż tliła się w nich iskra nadziei. Dość niespodziewanie okazało się, że ich wytrwałość zostanie nagrodzona, gdyż bracia Liam i Noel Gallagherowie postanowili odłożyć na bok różniące ich kwestie by ponownie wyjść wspólnie na scenę. Pierwotnie ogłoszono dziesięć koncertów w Wielkiej Brytanii i Irlandii zaplanowanych na przyszły rok, ale już dodano do nich trzy kolejne. Nie ujawniono czy poza dwoma braćmi, wezmą w nich udział inni członkowie Oasis.
Annabelle zaprezentowała singiel „dear cali”
Taylor Swift obdarowana pamiątkową gitarą przez Wembley Stadium
Lainey Wilson wydała album „Whirlwind”
Czy dojdzie do reaktywacji zespołu Oasis?
Wiktor Waligóra wydał debiutancki album „Czekam na świt”
Kraków Jazz Week 2024 odbędzie się na przełomie września i października