Od niemal dwudziestu lat, w ofercie firmy Yamaha obecne są monitory studyjne z serii HS. Aktualnie na rynku dostępne są modele drugiej generacji, które zadebiutowały w 2013 roku oraz dwa kompaktowe odsłuchy dodane do niej w ubiegłym roku. Zobaczmy czym charakteryzują się te monitory i co oferują.
Od strony wizualnej, cechą wyróżniającą odsłuchy HS są białe membrany głośników średnio-niskotonowych będące nawiązaniem do pierwszego monitora studyjnego tego japońskiego koncernu, czyli NS-10M z 1977 roku.
Pierwszą grupę modeli z tej serii znajdujących się w aktualnej ofercie są aktywne, dwudrożne monitory bliskiego pola HS5 (głośniki: 5” + 1”; moc dynamiczna: 45 W + 25 W; pasmo przenoszenia: 54 Hz – 30 kHz [-10 dB]), HS7 (głośniki: 6.5” + 1”; moc dynamiczna: 60 W + 35 W; pasmo przenoszenia: 43 Hz – 30 kHz [-10 dB]) oraz HS8 (głośniki: 8” + 1”; moc dynamiczna: 75 W + 45 W; pasmo przenoszenia: 38 Hz – 30 kHz [-10 dB]). O ile woofer w każdym z nich jest odkryty, to tweeter osadzony w wyprofilowanym falowodzie jest zabezpieczony metalową siatką. Cała trójka jest wyposażona w symetryczne wejścia typu XLR i jack 1/4”, potencjometr LEVEL oraz dwa 3-pozycyjne przełączniki – ROOM CONTROL (0/-2/-4 dB @ <500 Hz) i HIGH TRIM (+2/0/-2 dB).
Monitory HS5, HS7 i HS8 są dostępne w czarnym lub białym wykończeniu, a ponadto w ofercie firmy znajdują się ich „instalacyjne” odmiany HS-I. Te ostatnie wyróżniają się otworami montażowymi umieszczonymi na czterech ściankach obudowy. Wykorzystując je oraz dedykowane uchwyty i akcesoria możemy przymocować odsłuchy do ściany lub sufitu.
W ubiegłym roku do serii HS dodano dwa mniejsze modele dwudrożne skierowane do nieco innej grupy odbiorców. W ich przypadku mamy do czynienia z parami odsłuchów, z których jeden zawiera w sobie całą elektronikę, a drugi stanowi jego pasywny odpowiedni. Poszczególne modele to HS4 (głośniki: 4.5” + 1”; moc dynamiczna: 2 × 26 W; pasmo przenoszenia: 60 Hz – 22 kHz [-10 dB]) i HS3 (głośniki: 3.5” + 0.75”; moc dynamiczna: 2 × 26 W; pasmo przenoszenia: 70 Hz – 22 kHz [-10 dB]).
W monitorach tych mamy do dyspozycji pary wejść typu combo [XLR/jack] i cinch oraz stereofoniczne wejście jack 1/8”. Wyposażono je również w 3-pozycyjne przełączniki ROOM CONTROL (0/-2/-4 dB) i HIGH TRIM (+2/0/-2 dB) oraz wyjście słuchawkowe [jack 1/8”] i pokrętło głośności. Te dwa ostatnie elementy umieszczono na przedniej ściance lewego monitora każdej pary. Połączenie między aktywnym i pasywnym monitorem jest realizowane kablem głośnikowym znajdującym się w komplecie podpinanym do gniazd zaciskowych.
Tak jak większe modele, także monitory HS4 i HS3 są oferowane w czarnym i białym wykończeniu.
Uzupełnieniem tej serii jest aktywny subwoofer HS8S (głośnik: 8”; moc dynamiczna: 150 W; pasmo przenoszenia: 22 – 160 Hz [-10 dB]). W modelu tym dostępne są symetryczne wejścia i wyjścia typu XLR (L, R) oraz wejścia typu jack 1/4” (L, R). Do dyspozycji mamy pokrętło głośności, przełącznik PHASE oraz filtr górno- i dolnoprzepustowy (pierwszy z włącznikiem) – każdy z pokrętłem pozwalającym określić częstotliwość graniczną w zakresie 80 – 120 Hz.
Zarówno monitory dwudrożne z serii HS jak i towarzyszący im zestaw niskotonowy są zamknięte w odpowiednio zaprojektowanych obudowach bass-reflex wykonanych z płyt MDF. W modelach HS5, HS7 i HS7 oraz subwooferze HS8S otwór jest standardowy, natomiast w HS4 i HS3 zastosowano rozwiązanie wykorzystujące technologię Twisted Flare Port. W odsłuchach dwudrożnych otwór systemu bass-reflex jest umieszczony z tyłu obudowy, natomiast w subwooferze z przodu. Ma to związek także z tym, że woofer w HS8S jest skierowany w dół a zestaw ten jest fabrycznie umieszczony na nóżkach.
Więcej informacji na stronie pl.yamaha.com.