Dotychczas nazwa Ditto kojarzyła się ze skierowanymi głównie do gitarzystów looperami firmy TC Electronic. Ostatnio jednak na rynek trafiło urządzenie z tej serii oznaczone logo „siostrzanej” firmy TC-Helicon. Podobnie jak inne produkty tej marki, Ditto Mic Looper przeznaczony jest dla wokalistek i wokalistów (choć nie tylko). Mimo zmiany logo, nowy looper zachowuje wszystkie charakterystyczne cechy serii Ditto – od wyglądu zewnętrznego po obsługę. Tak jak modele skierowane do gitarzystów, także urządzenie stworzone z myślą o wokalistach utrzymano w „ascetycznym” stylu. Do minimum ograniczono ilość elementów kontroli, zachowując jednocześnie komfort pracy.
Tak jak w innych modelach z tej rodziny, także w Ditto Mic Looper dostępne jest tylko jedno pokrętło – LOOP LEVEL – służące do regulacji głośności odtwarzanej pętli. Poza tym potencjometrem, na panelu urządzenie znajdziemy dwa przełączniki nożne – LOOP i STOP. Nie można też zapomnieć od diodzie świecącej na zielono lub czerwono, przy pomocy której urządzenie informuje nas o trybie pracy. Wokalny looper został wyposażony w wejście mikrofonowe XLR, wyjście tego samego typu oraz port USB [mini-B]. Ten ostatni służy w Ditto Mic Looper tylko do ewentualnej aktualizacji firmware’u. W przypadku tego modelu producent nie przewidział zasilania bateriami. W komplecie znajduje się za to dedykowany zasilacz. Podobnie jak wcześniejsze modele z tej serii także ten został zamknięty w solidnej metalowej obudowie, a gumowa podkładka zapobiega przesuwaniu się loopera po podłożu.
Podobnie jak wcześniejsze loopery Ditto, także nowy model oferuje 24-bitowy niekompresowany zapis materiału dźwiękowego. Również maksymalna długość nagrywanej pętli pozostała bez zmian i wynosi 5 minut. Ilość dogrywanych warstwowo fraz w dalszym ciągu jest z założenia nieograniczona. Jak informuje producent w instrukcji prędzej się zmęczymy niż wyczerpią się możliwości loopera w tej kwestii. Długość pętli wyznaczona jest przez frazę nagraną jako pierwszą. Kolejne „dogrywki” nakładane na nią nie wpłyną już na czas trwania, zatem lepiej dobrze przemyślmy pierwszy krok.
Obsługa loopera z wykorzystaniem dwóch przełączników nożnych jest intuicyjna i niemal taka sama jak w poprzednich modelach. Przy pomocy pierwszego z nich (LOOP) możemy naprzemiennie uruchamiać nagrywanie oraz odtwarzanie. Przycisk ten służy również do obsługi funkcji UNDO/REDO. Zgodnie z nazwą, zadaniem drugiego przycisku jest zatrzymywanie odtwarzania pętli. Umożliwia on także wyczyszczenie bufora pamięci poprzez wykasowanie nagranej pętli. Co ciekawe funkcje przypisane do przycisku STOP obsługiwać możemy również przełącznikiem LOOP, ale w sumie dobrze mieć „pod nogą” osobny wyłącznik odtwarzania.
Ditto Mic Looper pozwala na podłączenie do niego zarówno mikrofonu dynamicznego jak i pojemnościowego. Wbudowany preamp zapewnia bowiem zasilanie Phantom (24 V). Urządzenia nie wyposażono w żadne pokrętło, które umożliwiałoby ręczną regulację poziomu sygnału. Zamiast tego zastosowano tu inteligentny układ automatycznej regulacji gainu.
Podobnie jak inne produkty TC-Helicon, także Ditto Mic Looper oferuje wsparcie dla funkcji MIC CONTROL. Oznacza to, że jeśli mamy któryś z wykorzystujących ją mikrofonów (np. MP-75), to możemy sterować looperem przy pomocy przycisku umieszczonego na jego obudowie. Chociaż obsługa Ditto Mic Looper przy pomocy przełączników nożnych jest prosta i nie przysparza żadnych problemów, to ta dodatkowa funkcja to duży plus umożliwiający panowanie nad nagrywaniem/odtwarzaniem nawet w pewnej odległości od loopera. Oczywiście w przypadku gdy mikrofon jest umieszczony na statywie trudno korzystać z przycisku, ale w sytuacji gdy będziemy nagrywać trzymając mikrofon w dłoni – a do tego jeszcze poruszać się po scenie, studiu czy po prostu pomieszczeniu w którym się znajdujemy – przycisk ten sprawdzi się idealnie. Przycisk MIC CONTROL pozwala na sterowanie wszystkimi funkcjami loopera.
Chociaż loopera nie wyposażono w żadne efekty to bez problemu możemy wykorzystać odpowiednie „kostki” (np. Mic Mechanic albo Harmony Singer z oferty TC-Helicon) wpięte między mikrofon a Ditto Mic Looper. Pozwoli to urozmaicić sygnał nagrywany przy pomocy loopera. Co więcej, możemy również wykorzystywać efekty za looperem i przepuszczać przez nie zarejestrowaną pętlę.
Ditto Mic Looper to produkt skierowany głównie do wokalistów/wokalistek czy beatbokserów, którzy mogą wykorzystywać go na różne sposoby budując złożone, wielowarstwowe (a także wielogłosowe) utwory. Z drugiej strony fakt, że do loopera firmy TC-Helicon możemy podłączyć mikrofon nie ogranicza nas jedynie do rejestrowania fraz wokalnych. Z powodzeniem możemy bowiem nagrywać rozmaite instrumenty akustyczne czy inne otaczające nas źródła dźwięku. To jednak nie wszystko… Choć zgodnie z nazwą, Ditto Mic Looper z założenia przeznaczony jest do współpracy z mikrofonami to jeśli wykorzystamy di-box, możliwe stanie się wprowadzanie do niego sygnałów z innych urządzeń. W ten sposób możemy podłączać np. instrumenty czy źródła o poziomie liniowym. Wszystko to otwiera przed użytkownikiem znacznie szerszy wachlarz możliwości wykorzystania loopera w swoich projektach. Naturalnie to, jak wykorzystamy Ditto Mic Looper zależy tylko od naszej pomysłowości i kreatywności.
Tekst: Grzegorz Bartczak
Sugerowana cena: 670 PLN
Producent: TC-Helicon, www.tc-helicon.com
Dystrybutor: Audiostacja, www.audiostacja.pl
Test ukazał się w numerze 5/2015 miesięcznika Muzyk.