Firma TC Electronic coraz aktywniej działa w dziedzinie konstruowania profesjonalnych wzmacniaczy basowych. Kolejnym jej produktem basowym jest głowa RH750, nawiązująca do wcześniejszego modelu RH450, z pewnymi drobnymi zmianami i udoskonaleniami. Ulepszenia te polegają przede wszystkim na zwiększeniu mocy i dynamiki oraz estetyki wykonania. To niewielkie urządzenie, pozornie proste, zaskakuje swoimi możliwościami. Dotyczącymi zarówno wszechstronnego brzmienia, mocy, jak i programowania ustawień.
OPIS WZMACNIACZA
RH750 jest wyposażony w impulsową końcówkę pracującą w klasie D, a oferowana przez nią moc wynosi 750 W (w szczycie do 1200 W). Jak wspomniałem, wyglądem „głowa” ta przypomina wcześniejsze modele, a zewnętrznie różnice znajdziemy jedynie na panelu przednim, gdzie umieszczono wszystkie elementy kontroli. Z przodu ulokowane jest także uniwersalne gniazdo wejściowe jack 1/4” przystosowane do wszystkich typów przetworników. Zaraz przy nim umieszczono pokrętło GAIN regulujące poziom sygnału wejściowego do przedwzmacniacza oraz diodę PEAK sygnalizującą przesterowanie przedwzmacniacza. Kolejny element stanowi czterozakresowa kontrola barwy dźwięku. Sekcja ta jest mocno rozbudowana, ponieważ posiada możliwości zmiany częstotliwości kontrolowanych zakresów w zależności od preferencji użytkownika lub po prostu od charakterystyki brzmienia danego instrumentu. Korekcja odbywa się przy pomocy czterech pokręteł. Do zmian i wyboru kontrolowanych częstotliwości służy przycisk SHIFT. Domyślnie (bez zmian poszczególnych pasm) możemy regulować poziom tonów niskich (BASS) w paśmie 200 Hz, niskiego środka (LO-MID) przy 400 Hz, wysokiego środka (HI-MID) przy 800 Hz oraz tonów wysokich (TREBLE) przy 4 kHz. Wszystkie cztery pokrętła oferują zakres regulacji od -24 dB do +15 dB. Pokrętła korektora są neutralne w pozycji „0” („godz. 12”). W ustawieniu tym wyczuwalny jest wyraźny opór potencjometrów, co ułatwia znalezienie podstawowego brzmienia instrumentu bez korekcji. Ustawianie poszczególnych pokręteł nie tylko korekcji, ale i pozostałych ułatwia ich precyzyjne podświetlenie czerwonymi diodami LED. Wspomniany przycisk SHIFT pozwala na wybór następujących częstotliwości: 71 – 1120 Hz (BASS), 100 – 1600 Hz (LO-MID), 200 – 3150 Hz (HI-MID) oraz 400 – 6300 Hz (TREBLE). Po sekcji korektora znajdują się następujące elementy, w tym rozwiązania charakterystyczne dla wzmacniaczy TC Electronic.
Pierwszym z nich jest pokrętło SPECTRACOMP regulujące stopień szerokopasmowej kompresji. Przy użyciu przycisku SHIFT to samo pokrętło służy do sterowania obwodu TWEETERTONE regulującego elektronicznie poziom tonów wysokich wydobywających się z głośnika wysokotonowego w podłączonym zestawie głośnikowym. Kolejny potencjometr – TUBETONE, służy do regulacji poziomu sygnału rozbudowanego obwodu symulującego brzmienie zarówno przedwzmacniacza, jak i końcówki mocy zbudowanych w technologii lampowej. Stwarza do możliwość kreowania brzmień klasycznych zarówno czystych, jak i z przesterem. Ostatni potencjometr – MASTER, reguluje ogólną głośność wzmacniacza. Dotyczy zarówno wyjścia sygnału na głośniki, jak i na słuchawki. W górnej części płyty czołowej znajdują się przyciski M1, M2, M3 służące do zaprogramowania i zapamiętania trzech indywidualnych brzmień użytkownika, wspomniany już przycisk SHIFT oraz przełącznik MUTE, wyciszający wzmacniacz. W czasie pracy wzmacniacza aktywny jest chromatyczny tuner, który ułatwia strojenie instrumentu. Stroik ten, fabrycznie ustawiony na 440 Hz, można go kalibrować w zakresie od 438 Hz – 445 Hz. Do przestrajania tunera służą przycisk MUTE oraz pokrętło BASS. Zakres strojenia sięga od A0 (27.50 Hz) do E5 (659.26 Hz). Sposób użycia poszczególnych funkcji opisuje dokładnie instrukcja w kilku językach (na razie niestety bez polskiego).
Płyta tylna wzmacniacza RH750 zawiera m.in.: włącznik/wyłącznik zasilania sieciowego, gniazdo sieciowe, uniwersalne wyjście głośnikowe [Speakon/jack], stereofoniczne wyjście słuchawkowe [jack 1/8”] oraz gniazdo REMOTE IN dla opcjonalnego sterownika nożnego RC-4, przełączającego zaprogramowane brzmienia oraz wyciszającego wzmacniacz podczas strojenia.
Kolejne elementy umieszczone na panelu tylnym to: wyjście cyfrowe DIGITAL OUT służące do bezpośredniego przyłączenia sygnału wzmacniacza do karty muzycznej komputera lub sprzętu audio (AES/EBU, kompatybilne z S/PDIF; 96 kHz), wejścia AUX IN REHEARSE (L, R) – gniazda typu cinch służące do przyłączenia sygnału audio na przykład z iPoda oraz dwa gniazda INSERT służące do przyłączenia urządzeń zewnętrznych, na przykład procesorów efektów lub łączenia dwóch wzmacniaczy RH750. Ostatnim elementem jest symetryczne gniazdo wyjściowe XLR z transformatorem, służące do współpracy RH750 z konsoletą zewnętrzną. Do chłodzenia pracy urządzenia służą otwory wentylacyjne umieszczone z boku oraz wymuszony obieg powietrza przez wiatrak umieszczony w środku. Model RH750 znajduje się w estetycznej metalowej obudowie wykończonej w kolorze czarnym zmatowionym.
WRAŻENIA
Wzmacniacz TC Electronic RH750 testowałem w warunkach studyjnych. Do testu używałem różnych instrumentów: cztero- i pięciostrunowch gitar basowych oraz kontrabasu. Znając wcześniejsze urządzenia basowe tej firmy nie byłem zaskoczony. Zgodnie z oczekiwaniami wzmacniacz sprawował się bardzo dobrze. Brzmienie jego jest czyste, dynamiczne naturalne, bez kolorystyki przy neutralnej korekcji. Możliwości kreowania barw są ogromne, ale najbardziej odpowiadały mi ustawienia prawie liniowe, bez większych alteracji brzmienia. Podobnie jak w innych modelach basowych tej firmy, dobrze spisuje się tu kompresor, działający szerokopasmowo i równomiernie na poszczególne struny instrumentu w całej jego skali. Korzystnie prezentuje się także rozbudowany obwód symulacji lampowej. Ociepla on brzmienie basu i poszerza paletę jego barw od czystych, klasycznych typu vintage, aż po przesterowane w różnym stopniu. Pożyteczną opcją jest możliwość programowanie indywidualnych brzmień użytkownika. Dobrze sprawuje się też unowocześniony wbudowany tuner chromatyczny z możliwością odpowiedniego przestrajania. Wzmacniacz ten posiada wszystko to, co w moim odczuciu jest potrzebne i przydatne współczesnemu basiście. Jedynym drobnym mankamentem odczuwalnym w warunkach studyjnych jest dosyć głośna praca wentylatora chłodzącego urządzenie.
OGÓLNE REFLEKSJE
Głowa RH750 firmy TC Electronic jest profesjonalnym wzmacniaczem o sporych możliwościach. Przy niewielkich gabarytach zaskakuje mocą, dynamiką oraz bardzo dobrym uniwersalnym brzmieniem. Wzmacniacz ten jest zaprojektowany nowocześnie oraz wykonany rzetelnie i gustownie.
Tekst: Zbigniew Wrombel
DANE TECHNICZNE
Moc: 750 W
Korektor: 4-pasmowy z regulacją częstotliwości granicznych
Inne funkcje: SPECTRACOMP, TWEETERTONE, TUBETONE, tuner, możliwość zapisania 3 ustawień wzmacniacza
Wejścia/wyjścia: INPUT, LINE DRIVER OUT [XLR], INSERT (POWER AMP IN, PREAMP OUT), AUX IN (L, R) [cinch], słuchawkowe [jack 1/8”], DIGITAL OUT [XLR], REMOTE IN, SPEAKER OUT [Speakon/jack]
Wymiary: 275 × 290 × 66 mm
Ciężar: 4 kg
Cena: 4200 PLN
Do testu dostarczył:
Audiostacja
ul. Główna 20A
03-113 Warszawa
tel. (022) 6161398
Internet: www.audiostacja.pl, www.tcelectronic.com
Test ukazał się w numerze 9/2011 miesięcznika Muzyk.