Jednym z instrumentów, którego prototyp można było zobaczyć w maju podczas targów SUPERBOOTH w Berlinie był syntezator SB01 (Space Bee) firmy Superlative Instruments. Co prawda pojawienia się finalnej wersji tego modelu możemy spodziewać się dopiero za kilka miesięcy, to najbardziej niecierpliwi mogą obecnie zamówić w serwisie Kickstarter egzemplarze z limitowanej, pierwszej partii instrumentu. Przewidziany termin dostępności zamówionych syntezatorów to czerwiec 2020 roku.
Inspiracją dla SB01 był syntezator Roland SH-101 z 1982 roku co widać już na pierwszy rzut oka. Oczywiście ważniejsze niż zbliżony wygląd zewnętrzny jest „wnętrze” instrumentu. W tym przypadku za generowanie dźwięku odpowiada opracowana specjalnie na potrzeby tego modelu replika stosowanego w pierwowzorze oscylatora Curtis CEM3340. Do wyboru mamy przebieg piłokształtny i prostokątny (z regulacją szerokości impulsu i jego modulacją). W mikserze możemy wzbogacić sygnał z VCO o suboscylator i generator szumu. SB01 wykorzystuje również replikę filtra OTA (24 dB/okt.), a do dyspozycji mamy też wzmacniacz, generator obwiedni i LFO.
Syntezator ten wyróżnia się kompaktowymi wymiarami – ma tylko 24 milimetry wysokości. Taka konstrukcja spowodowała zastosowanie wyjątkowo „niskoprofilowej” klawiatury, której klawisze (pełnowymiarowe) mają bardzo mały skok. Klawiatura obejmuje 2.5 oktawy (32 klawisze). Instrument jest wyposażony w dwuwarstwowy sekwencer i arpeggiator oferujące różne tryby pracy. Do dyspozycji mamy 64 komórki pamięci na patterny, które mogą składać się z maks. 256 dźwięków. SB01 oferuje ponadto funkcje CHAIN i JUMP. Poza suwakami charakterystycznymi dla SH-101, na panelu Space Bee umieszczono także różne pokrętła i przełączniki, a także joystick pracujący w zakresie 360°, mogący pełnić różne funkcje. Można go używać jako kontrolera PITCH BEND, jak również do sterowania filtrem czy efektem wibrato.
SB01 udostępnia wyjście liniowe i słuchawkowe oraz złącza umożliwiające komunikację z instrumentami wykorzystującymi sterowanie napięciem – CV (IN, OUT), GATE (IN, OUT), MOD CV IN, TRIGGER (IN, OUT). Do dyspozycji mamy również wejście dla kontrolera nożnego, złącza MIDI (IN, OUT) [jack 1/8”] oraz port USB typu C. Ten ostatni służy nie tylko do transferu danych, ale także do ładowania wbudowanej baterii litowo-jonowej zapewniającej 16 godzin pracy. Obudowa instrumentu jest wykonana z aluminium. Tak jak „klasyk” będący inspiracją dla SB01, także ten syntezator oferuje „rączkę” z kontrolerem modulacji, którą można przymocować do obudowy.
Więcej informacji na stronie www.playsuperlative.com.
Link do kampanii w serwisie Kickstarter – www.kickstarter.com/projects/superlative/sb01-analog-synthesizer-of-the-future.