• Muzyk
  • TopGuitar
  • TopBass
  • TopDrummer
NEWSLETTER
Muzyk.net
  • Newsy
    • Klawisze
    • Studio
    • Software
    • Gitara i Bas
    • Nagłośnienie
    • Mobilne
    • Perkusja
    • AudioVideo
    • Dęte
    • DJ
    • Smyczki
    • Oświetlenie
  • Wydarzenia/Muzycy
    • Wywiady
    • Sylwetki
    • Imprezy
    • Relacje
  • Testy
    TestyPokaż więcej
    Donner DC 87
    Donner DC 87 – test mikrofonu pojemnościowego
    2025-04-30
    ADAM Audio D3V
    ADAM Audio D3V – test monitorów odsłuchowych
    2025-03-29
    Novation Launchkey 61 MK4 (fot. Novation)
    Novation Launchkey 61 MK4 – test klawiatury sterującej
    2025-03-20
    Arturia KeyLab 61 mk3 (fot. Arturia)
    Arturia KeyLab 61 mk3 – test klawiatury sterującej
    2024-09-30
    ZOOM R4 MultiTrak
    ZOOM R4 MultiTrak – test rejestratora audio
    2024-05-31
  • Wideo
    WideoPokaż więcej
    Miley Cyrus „More to Lose” (mat. prasowe Sony Music Entertainment Poland)
    Miley Cyrus zaprezentowała singiel „More to Lose”
    2025-05-09
    Kali Uchis „Sincerely” (fot. Zach Apo-Tsang)
    Kali Uchis wydała album „Sincerely”
    2025-05-09
    „Thunderbolts*” (fot. Marvel Studios)
    „Thunderbolts*” – muzyka pod lupą
    2025-05-08
    Edyta Górniak „Dotyk” (fot. Pomaton EMI)
    30 lat albumu „Dotyk” Edyty Górniak
    2025-05-08
    Patrycja Markowska „Ślady” (mat. prasowe Warner Music Poland)
    Patrycja Markowska zaprezentowała utwór „Ślady”
    2025-05-08
  • Artykuły
    • Studyjna mapa Polski
    • Felietony
    • Auto dla muzyka
    • Wariacje na temat
    • Recenzje
  • Film
    • Muzyka pod lupą
    • Płyty DVD
  • Tygodnik
    TygodnikPokaż więcej
    Tygodnik 19/2025 (514)
    2025-05-06
    Tygodnik 18/2025 (513)
    2025-04-28
    Tygodnik 17/2025 (512)
    2025-04-22
    Tygodnik 16/2025 (511)
    2025-04-14
    Tygodnik 15/2025 (510)
    2025-04-08
  • Słownik
    • Terminy Gitarowe
    • Terminy Techniczne
Czytasz: Schecter Damien Platinum 6FR – test gitary elektrycznej
Udostępnij
Szukaj
Muzyk.netMuzyk.net
Font ResizerAa
  • Newsy
  • Wydarzenia/Muzycy
  • Testy
  • Wideo
  • Artykuły
  • Film
  • Tygodnik
  • Słownik
Szukaj
  • Newsy
    • Klawisze
    • Studio
    • Software
    • Gitara i Bas
    • Nagłośnienie
    • Mobilne
    • Perkusja
    • AudioVideo
    • Dęte
    • DJ
    • Smyczki
    • Oświetlenie
  • Wydarzenia/Muzycy
    • Wywiady
    • Sylwetki
    • Imprezy
    • Relacje
  • Testy
  • Wideo
  • Artykuły
    • Studyjna mapa Polski
    • Felietony
    • Auto dla muzyka
    • Wariacje na temat
    • Recenzje
  • Film
    • Muzyka pod lupą
    • Płyty DVD
  • Tygodnik
  • Słownik
    • Terminy Gitarowe
    • Terminy Techniczne
Obserwuj nas
© 2024 Muzyk. All Rights Reserved.
Gitara i BasTesty

Schecter Damien Platinum 6FR – test gitary elektrycznej

Konstantin Andriejew | Muzyk FCM
Konstantin Andriejew | Muzyk FCM Opublikowano 2014-09-19
Udostępnij
Schecter Damien Platinum 6FR
Schecter Damien Platinum 6FR

Dziś otrzymaliśmy do testów kolejny instrument marki Schecter. Tym razem jest to gitara ze „średniej półki cenowej” (dokładniej mówiąc „z górnej części tej półki”). Instrument – jak większość instrumentów dostarczanych do Europy – wykonano w fabryce umiejscowionej na Półwyspie Koreańskim. Jednakże słowo Platinum w nazwie sugeruje wysoki standard jakości wykonania i brzmienia. Przekonajmy się zatem czy tak jest.

OPIS

Instrument dostarczony do testów czyli Damien Platinum 6FR z całą pewnością urzeka estetyką wykonania. Nowoczesny kształt i design – to pierwsze, co przykuwa wzrok. Typ konstrukcji gitary określony został przez producenta jako Set-Neck w/Ultra Access. Korpus instrumentu wykonano z mahoniu. Binding zrobiono z kilku warstw półprzezroczystego materiału sztucznego oraz warstw w kolorze platyny. W instrumencie tym zastosowano dwa przetworniki EMG typu humbucker, które zamontowano w metalowych podstawkach. Układ jest aktywny i zasilany baterią 9 V (pojemnik na baterię umieszczono z tyłu korpusu). Przetwornik przy mostku to legendarny EMG 81, a przetwornik przy gryfie to nie mniej ceniony przez gitarzystów EMG 85. Układ elektroniczny wyposażono w dwa potencjometry obrotowe. Jedno z pokręteł służy do regulacji poziomu sygnału wyjściowego a drugie przeznaczono do regulacji barwy. Do wyboru źródła sygnału służy trójpozycyjny przełącznik. Zaczepy na pasek oraz gniazdo wyjściowe typu jack 1/4” ulokowano tradycyjnie dla tego typu gitar. Testowany instrument wyposażono w ruchomy, obustronny mostek Floyd Rose Special. Rączka jest mocowana do mostka za pomocą specjalnej nakrętki. Z tyłu korpusu, oprócz wspomnianego już pojemnika na baterię dostępne są jeszcze dwie płytki z tworzywa sztucznego. Pierwsza z nich osłania złącza potencjometrów i przełącznika, natomiast druga chroni tylną cześć mostka i sprężyny. Gryf gitary wykonano z trzech kawałków klonu. Profil szyjki – Thin „C” – dostosowano do potrzeb gitarzystów preferujących spektakularne, szybkie pasaże solowe. Menzura gitary wynosi 25.5”. W palisandrowej podstrunnicy umieszczono dwadzieścia cztery progi X-Jumbo. Podstrunnicę modelu Damien Platinum 6FR ozdobiono dodatkowo perłowymi inkrustacjami w kształcie… nietoperzy. Z boku umieszczono ponadto tradycyjne białe kropki. Tak jak w większości modeli gitar oznaczono progi o numerach 3, 5, 7, 9, 12, 15, 17, 19, 21 oraz 24. Szerokość siodełka wynosi 41.3 mm, a zakrzywienie podstrunnicy to fragment okręgu o promieniu 355 mm. Grubość gryfu na wysokości pierwszego progu wynosi 20 mm, a na wysokości dwunastego – 22 mm. Inaczej mówiąc, gryf jest bardzo wygodny do stosowania wszelakich technik szybkiego grania. Zgodnie z określeniem Ultra Access, wycięcia w korpusie umożliwiają łatwy dostęp do wszystkich pozycji na gryfie: korpus łączy się z gryfem na wysokości dwudziestego progu struny E6 oraz dwudziestego trzeciego progu struny E1. Siodełko wyposażono w blokadę strun, jak to powinno być w każdym instrumencie z mostkiem typu Floyd Rose. W główce umieszczono sześć kluczy Grover (po trzy na stronę). Testowany instrument bardzo dobrze trzyma strój.

Spis treści
OPISWRAŻENIAPODSUMOWANIE

WRAŻENIA

Opisywana gitara Damien Platinum 6FR urzeka wysokim poziomem precyzji lutniczej oraz estetyką wykonania. Niestety w testowanym egzemplarzu są drobne mankamenty natury mechanicznej. Przełącznik nie zawsze „zaskakuje” przy wyborze przetwornika przy mostku jako jedynego źródła sygnału – sygnał zanika. Klucz typu „imbus”, służący do mocowania strun nie wchodzi do wszystkich śrub dłuższym ramieniem. Powyższe mankamenty nie są jakąś wadą rzutująca na testowany model w sposób ogólny, gdyż są łatwe do wykrycia przy pierwszej próbie ogrania instrumentu w sklepie i są bardzo łatwe do wyeliminowania.
Brzmienie testowanej gitary jest naprawdę ciekawe. Niezależnie od ustawień układu elektronicznego jest ono mocne, wyraźne i śpiewne (mahoń to jednak mahoń). Układ elektroniczny zaprojektowano tak, że użytkownik ma wrażenie, że na czystym kanale gitara brzmi realniej niż „na sucho” (jest to głównie zaleta przetworników EMG, które kreują takie brzmienie zawsze i wszędzie). Przyjrzyjmy się brzmieniom dokładniej posługując się ustawieniami przełącznika. Zakładając, że pozycja 1 to skrajne ustawienie najbliższe mostkowi, a pozycja 3 to skrajne ustawienie najbliższe gryfowi:
Pozycja 1 – brzmienie uzyskiwane z EMG 81 znajdującego się przy mostku. Myślę, że połączenie korpusu mahoniowego i przetwornika EMG 81 umieszczonego przy mostku stało się już pewnym standardem brzmieniowym. W przypadku testowanej gitary odchyleń od standardu nie stwierdzam: na czystym kanale wzmacniacza nieco płaskie bardzo wyrównane, mocne, twarde brzmienie. Na przesterowanym kanale otrzymujemy mocną rockową barwę bogatą w alikwoty, skondensowaną i selektywną.
Pozycja 2 – brzmienie uzyskiwane z obydwu przetworników. W pewnym sensie to brzmienie jest również klasyczne jeżeli chodzi o muzykę progresywną, nu-metalową albo po prostu współczesną. Na czystym kanale jest niesamowicie czyste, na swój sposób śpiewne (znowu mahoń plus EMG), ale mocne i bardzo wyraźne brzmienie, a na przesterowanym… wszystko zależy od stopnia przesterowania sygnału.
Pozycja 3 – brzmienie uzyskiwane z EMG 85 znajdującego się przy gryfie. Ten typ brzmienia przypomina nieco poprzednie, lecz jest to brzmienie twardsze, mniej przezroczyste i trochę ciemniejsze na czystym kanale oraz gęste i potężne na kanale przesterowanym.

PODSUMOWANIE

Testowana gitara Damien Platinum 6FR to bardzo interesująca propozycja dla gitarzystów, którzy chcą nabyć rockowy, współcześnie brzmiący instrument. Mimo drobnych mankamentów technicznych w egzemplarzu testowym, uważam ten model za bardzo przyzwoicie wykonany i bardzo dobrze brzmiący. Należy też dodać, że ten instrument jest bardzo wygodny w graniu. Co do ceny instrumentu – 2699 PLN, uważam, że odpowiada ona idealnie walorom gitary.

Tekst: Konstantin „Kostek” Andriejew

- Advertisement -

DANE TECHNICZNE
Typ konstrukcji: Set-Neck w/Ultra Access
Korpus: mahoń
Szyjka: klon
Profil szyjki: Thin ‘C’
Podstrunnica: palisander
Progi: 24 X-Jumbo
Przetworniki: aktywne, EMG 81 + EMG 85
Elektronika: VOLUME, TONE, 3-pozycyjny przełącznik
Mostek: Floyd Rose Special
Klucze: Grover
Osprzęt: Satin Chrome
Wykończenie: Satin Black (SBK)
Struny: Ernie Ball Regular Slinky #2221 (.010-.046)

Cena: 2699 PLN

Do testu dostarczył:
Mega Music
ul. Leśna 15
81-876 Sopot
tel. (58) 5511882
Internet: www.megamusic.pl, www.schecterguitars.com

Test ukazał się w numerze 9/2014 miesięcznika Muzyk.

TAGI: Damien Platinum 6FR, gitara, gitara elektryczna, Schecter, Schecter Damien Platinum 6FR
Udostępnij ten artykuł
Facebook Twitter Whatsapp Whatsapp LinkedIn Email Drukuj
Udostępnij
Poprzedni artykuł Eric Clapton & Friends Eric Clapton & Friends „The Breeze: An Appreciation of J.J. Cale”
Następny artykuł Schecter Banshee-7 Active Schecter Banshee-7 Active – test gitary elektrycznej
Leave a comment

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Najnowsze artykuły

Ella Langley (fot. YouTube / Ella Langley)
Wydarzenia/Muzycy

Ella Langley i Lainey Wilson triumfują na ACM Awards 2025

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-09
Miley Cyrus „More to Lose” (mat. prasowe Sony Music Entertainment Poland)
wideoWydarzenia/Muzycy

Miley Cyrus zaprezentowała singiel „More to Lose”

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-09
Yamaha FGDP-50 (fot. Yamaha)
NewsyPerkusja

FGDP-50 i FGDP-30 firmy Yamaha z nagrodą za wzornictwo

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-09
Kali Uchis „Sincerely” (fot. Zach Apo-Tsang)
wideoWydarzenia/Muzycy

Kali Uchis wydała album „Sincerely”

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-09
sE Electronics sE7 sideFire (fot. sE Electronics)
NagłośnienieNewsyStudio

sE7 sideFire – nowy mikrofon pojemnościowy firmy sE Electronics

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-09
„Thunderbolts*” (fot. Marvel Studios)
FilmMuzyka pod lupąwideo

„Thunderbolts*” – muzyka pod lupą

Grzegorz Bartczak | Muzyk FCM 2025-05-08
Novation Launch Control XL [MK3] (fot. Novation)
KlawiszeNewsyStudio

Nowa wersja kontrolera Launch Control XL firmy Novation

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-08

Może Ci się również spodobać

Donner DC 87
StudioTesty

Donner DC 87 – test mikrofonu pojemnościowego

W różnych kategoriach sprzętu studyjnego możemy znaleźć urządzenia o…

2025-04-30
IK Multimedia TONEX Cab (fot. IK Multimedia)
Gitara i BasNewsy

IK Multimedia TONEX Cab – aktywny zestaw głośnikowy dla gitarzystów

Włoska firma IK Multimedia obecna na rynku od niemal…

2025-04-23
ADAM Audio D3V
StudioTesty

ADAM Audio D3V – test monitorów odsłuchowych

Od ponad ćwierćwiecza, niemiecka firma ADAM Audio specjalizuje się…

2025-03-29
Novation Launchkey 61 MK4 (fot. Novation)
KlawiszeStudioTesty

Novation Launchkey 61 MK4 – test klawiatury sterującej

Już od ponad dekady, ważną częścią oferty brytyjskiej firmy…

2025-03-20
Muzyk
Muzyk.net

MUZYK jest jedynym magazynem branży sprzętu muzycznego w Polsce o tak szerokiej rozpiętości merytorycznej i docieralności do użytkowników instrumentów muzycznych, sprzętu muzycznego i studyjnego.Ukazuje się od stycznia 1993 roku najpierw jako miesięcznik drukowany i portal internetowy, a od 2020 roku jako tygodnik Online i portal internetowy.Na łamach MUZYKA zamieszczane są treści przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników sprzętu muzycznego, a także informacje dotyczące artystów, płyt i wydarzeń muzycznych. Przekłada się to na wysokie statystyki. Portal Muzyk.net zanotował średnio w 2022 roku prawie milion odsłon miesięcznie.

Odwiedź

3.9kZalajkuj
1.9kObserwuj
1kObserwuj
183Subskrybuj
377Obserwuj

Serwisy

  • Klawisze
  • Studio
  • Software
  • Gitara i Bas
  • Nagłośnienie
  • Mobilne
  • Perkusja
  • AudioVideo
  • Dęte
  • DJ
  • Smyczki
  • Oświetlenie

Na skróty

  • Newsy
  • Wydarzenia/Muzycy
  • wideo
  • Klawisze
  • Imprezy
  • Studio
  • Software
  • Testy
  • Gitara i Bas
  • Nagłośnienie
  • Yamaha
  • Relacje
  • Sennheiser
  • Artykuły
  • Recenzje
  • Arturia
  • Płyty CD
  • Casio
  • Mobilne
  • Zoom
  • Steinberg
  • Perkusja
  • Novation
  • Tygodnik
  • Film
  • AudioVideo
  • Focusrite
  • Neumann
  • iOS
  • Roland
  • nowa płyta
  • Felietony
  • O nas
  • Reklama
  • Regulamin
  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Praca
Czytasz: Schecter Damien Platinum 6FR – test gitary elektrycznej
Udostępnij

ZASTRZEŻENIE: dokładamy wszelkich starań, aby zachować wiarygodne dane dotyczące wszystkich prezentowanych informacji. Dane te są jednak dostarczane bez gwarancji. Użytkownicy powinni zawsze sprawdzać oficjalne strony internetowe, aby uzyskać aktualne warunki i szczegóły.

Copyright (C) Muzyk 2024
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?