W ofercie firmy kierowanej przez Roba Papena pojawiła się nowa wersja jednego z syntezatorów wirtualnych – BLUE-III. Jednocześnie trafiła do niej nowa odsłona pakietu obejmującego wszystkie instrumenty i efekty tej marki – eXplorer-8.
BLUE-III to najnowsze „wcielenie” syntezatora, który po raz pierwszy pojawił się w 2005 roku. Od tego czasu był wielokrotnie aktualizowany i wzbogacany o nowe funkcje i możliwości. W roku 2014 pojawiła się jego druga odsłona, a teraz przyszedł czas na trzecią. Podobnie jak poprzednie wersje, także ta jest określana przez producenta instrumentem wykorzystującym syntezę „cross-fusion”. Wszystko dlatego że aplikacja wykorzystuje różne typy syntezy – FM, Virtual Analog, Phase Distortion czy Waveshaping, a także próbki. W „trójce” zaimplementowano kolejny typ syntezy – Karplus Strong String Model, a także dodano nowe przebiegi i próbki do dostępnych wcześniej. Syntezator wykorzystuje 6 oscylatorów oferujących rozmaite przebiegi, a nowością jest możliwość załadowania maks. sześciu próbek na preset.
W torze syntezy BLUE-III znajdują się także dwa bloki filtracji z różnymi trybami pracy i parametrami, a także możliwością łączenia ich na różne sposoby. Do dyspozycji mamy też wzmacniacz z generatorem obwiedni ADSR oraz różne modulatory (pad XY, cztery wielosegmentowe generatory MultiEnvelope, 14 generatorów LFO, Modulation Sequencer) i macierz. Instrument o maks. 16-głosowej polifonii oferuje ponadto funkcje Legato i Portamento, arpeggiator, monofoniczny sekwencer (32 kroki), funkcję CHORD MEMORY i tryb Unison, a także efekty (4 sloty, 34 typy). Pokładowa biblioteka obejmuje ponad 5 tysięcy presetów zaprojektowanych z myślą o różnych stylach muzycznych.
BLUE-III może pracować jako 32-/64-bitowa wtyczka VST/VST3 lub 64-bitowa AAX w środowisku Windows (od 7 w górę) albo jako 64-bitowy plug-in VST/VST3/AAX/AU na komputerach Mac (OS X 10.13 lub nowszy).
Jednocześnie w ofercie firmy Roba Papena pojawiła się nowa wersja pakietu obejmującego wszystkie aplikacje – instrumenty i efekty. W przypadku eXplorer-8 jest ich aż 30, a poza BLUE-III nowością jest także efekt RevSane. Poza tymi dwoma aplikacjami, w skład pakietu wchodzą wirtualne syntezatory Predator 3, Predator 2, Predator 1.6, BIT, Vecto, Go2, SubBoomBass 2, BLUE-II, Quad, RAW i BLADE 2, wokoder RoCoder, perkusyjne aplikacje Punch 2, RAW-Kick i Punch-BD, gitarowy instrument/sekwencer RG oraz wtyczka o nazwie Prisma. Kolekcję tę uzupełniają efekty DelSane, XY-Transfer, MasterMagic, RP-VERB 2, RP-EQ, RP-Delay, RP-Distort, RP-Distort 2, RP-Amod, RP-Reverse i PredatorFX. Aby móc bez problemu sięgać po projekty stworzone przy pomocy starszych aplikacji wycofanych już z oferty, pakiet ten uzupełniają programy Predator, SubBoomBass, Punch i Blade. Na początku przyszłego roku zestaw ten ma się powiększyć o syntezator BIT 2.0.
Więcej informacji na stronie www.robpapen.com.