Podczas niedawnych targów SUPERBOOTH19 w Berlinie firma Pittsburgh Modular Synthesizers zaprezentowała nowy syntezator analogowy o nazwie Voltage Research Laboratory. Producent określa ten instrument mianem organicznego co tłumaczy tym, że jego działanie inspirowane jest zachowaniami i systemami świata naturalnego, za sprawą których żądni przygód użytkownicy mogą odkrywać naturalne systemy i mniej znane rubieże syntezy analogowej.
Voltage Research Laboratory składa się z trzech modułów w formacie Eurorack zamontowanych we wspólnej, specjalnie zaprojektowanej drewnianej skrzynce. Swoistym „sercem” syntezatora stworzonego wręcz do eksperymentowania z dźwiękiem jest moduł Lifeforms Voltage Lab. Udostępnia on m.in. dwa oscylatory – rozbudowany PRIMARY i mniej złożony SECONDARY – oferujące duże możliwości modyfikacji przebiegów i ich modulacji. Do dyspozycji mamy też dwa bloki FUNCTION GENERATOR mogące służyć m.in. za generatory obwiedni lub LFO oraz dwie sekcje DYNAMICS CONTROLLER, które również mogą pełnić różne funkcje. Moduł ten udostępnia również analogowy Delay i sekcję MIDI/ARP oraz aż 48 gniazd typu jack 1/8”, w tym wiele CV/GATE.
Drugim elementem Voltage Research Laboratory jest Lifeforms Touch Controller – moduł zastępujący tradycyjną klawiaturę chromatyczną. Do dyspozycji mamy tu dziesięć dotykowych padów (dwa zestawy po pięć) – wielowymiarowych i w pełni konfigurowalnych. Kontroler ten pozwala na pracę w trybie mono- lub duofonicznym. Moduł ten oferuje ponadto 20 potencjometrów obrotowych, sekcję CHANNEL ANIMATOR i złącza CV/GATE. Ostatnim elementem nowego syntezatora jest moduł Lifeforms System Utilities z mikserem/splitterem, wyjściami liniowymi oraz stereofonicznym wyjściem słuchawkowym.
Więcej informacji na stronie www.pittsburghmodular.com.