W środę 5 maja odbyła się w Londynie aukcja „Entertainment Memorabilia” organizowana przez dom aukcyjny Bonhams, na której wystawiono na sprzedaż pamiątki filmowe i muzyczne. W jej ramach na nowych właścicieli czekały pamiątki po gwiazdach muzyki, w tym również instrumenty.
Katalog aukcji „Entertainment Memorabilia” obejmował ponad trzysta pozycji, z których zdecydowaną większość stanowiły przedmioty będące niegdyś własnością znanych muzyków, lub z nimi w jakiś sposób związane. Na sekcję Rock & Pop składało się ponadto kilka mniejszych kolekcji (Ginger Baker, Harvey Goldsmith, Judas Priest, The Beatles, Iain Macmillan).
Jedyną pamiątką, którą sprzedano za sześciocyfrową kwotę był zestaw dokumentów z lat 1960-62 związanych z The Beatles i ich pobytem w Niemczech, w tym formularze wypełnione odręcznie przez Johna Lennona. Nabywca zapłacił za nie 137,750 funtów. Także kilka kolejnych pozycji na liście najwyższych wyników tej aukcji zajęły pamiątki po Beatlesach. Dwa listy George’a Harrisona do Astrid Kirchherr (jeden trzystronicowy, drugi czterostronicowy) sprzedano odpowiednio za 60,250 GBP i 56,500 GBP. Nieco mniej – 50,250 GBP – zapłacono za dwustronicowy list Johna Lennona do niej. Płyta „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” z autografami wszystkich czterech Beatlesów została sprzedana za 35,250 GBP, a tyle samo zapłacono za odbitki dwóch zdjęć autorstwa Iaina Macmillana wykonanych przez niego podczas sesji na potrzeby okładki płyty „Abbey Road”. Pięciocyfrowe kwoty uzyskano też za szkic okładki „London Calling” The Clash (31,500 GBP), okładkę płyty „Please Please Me” The Beatles z autografami muzyków (24,000 GBP) oraz płytę „The Doors” z podpisem Jima Morrisona (20,250 GBP).
Spośród instrumentów, które można było kupić na aukcji „Entertainment Memorabilia” najwyższą kwotę uzyskano za… 36-calowy gong marki Paiste, używany przez Johna Bonhama m.in. podczas koncertu Led Zeppelin w The Royal Albert Hall w 1970 roku. Talerz ten sprzedano za 52,750 funtów. Na aukcji pojawiło się także kilka gitar, a najdroższym modelem spośród nich okazał się Gibson Les Paul Goldtop „Hall of Fame Edition” z 1991 roku. Instrument ten został podpisany odręcznie przez kilkunastu muzyków, którzy wzięli udział w jubileuszowym koncercie Boba Dylana w Nowym Jorku w 1992 roku. Na gitarze widnieją podpisy takich artystów jak Bob Dylan, George Harrison, Eric Clapton, Johnny Cash, Willie Nelson, Chrissie Hynde, Ronnie Wood, Tom Petty, Johnny Winter, Kris Kristofferson, Neil Young i Stevie Wonder. Nabywca zapłacił za gitarę 27,750 GBP.
Nieco mniej (20,250 GBP) zapłacono za mini-gitarę wykonaną przez firmę Hammer dla K.K. Downinga z Judas Priest. Jeszcze niższe kwoty uzyskano za gitary Fender z podpisami Erica Claptona (10,873 GBP) czy The Rolling Stones (5737 GBP). Również model Gibson Les Paul Custom ’68 z podpisami muzyków biorących udział w nagraniu singla „Band Aid 20” sprzedano za 5737 GBP, natomiast za gitary Epiphone Casino Paula Wellera (z jego podpisem) i Gibson Les Paul Studio z podpisem Boba Geldofa zapłacono po 2805 GBP. Nie udało się za to sprzedać gitary akustycznej Martin 000-45 z 1929 roku (w 1996 roku amerykański kolekcjoner instrumentów Scott Chinery przekazał ją brytyjskiemu gitarzyście jazzowemu Martinowi Taylorowi) ani basu Fender Precision Bass z 1963 roku należącego do Darryla Hunta z The Pogues.
W ramach aukcji „Entertainment Memorabilia” na sprzedaż wystawiono również dwa syntezatory, które trafiły w nowe ręce. Za 11,475 funtów sprzedany został analogowy syntezator VCS3 Mk2 („Synthi”) brytyjskiej firmy Electronic Music Studios (EMS), pochodzący z ok. 1978 roku. Znacznie mniej – 1530 GBP – zapłacono za analogowy syntezator Moog Source z lat 80., należący do zespołu Judas Priest, użyty przez nich m.in. na płycie „Turbo”. W nowe ręce trafiły też maracasy Micka Jaggera (1657 GBP) i pałka Zildjian Gingera Bakera (1530 GBP), harmonijka ustna Hohner Cross Harp należąca do Eda Sheerana (956 GBP) i używany przez niego mikrofon Shure SM58 (637 GBP), a także wielościeżkowy rejestrator Tascam 244 Portastudio należący do K.K. Downinga z Judas Priest (255 GBP).
Na aukcji wystawiono ponadto na sprzedaż pamiątki po takich artystach i zespołach jak Bo Diddley, Howlin Wolf, The Grateful Dead, Fleetwood Mac, Frank Zappa, Ten Years After, B.B. King, Jimi Hendrix, Rush, Elton John, Pink Floyd, The Who, Genesis, The Eagles, David Bowie, Queen, Sting, Madonna, Jeff Beck, Bruce Springsteen, Led Zeppelin, The Cure, Sex Pistols, The Ramones, Massive Attack, Nirvana, KISS, Coldplay, George Michael czy Prince.
Łączny dochód ze sprzedaży pamiątek podczas aukcji „Entertainment Memorabilia” przekroczył milion funtów.
Więcej informacji na stronie www.bonhams.com.
zdjęcie: okładka katalogu aukcji „Entertainment Memorabilia” (Bonhams)