Po kilku latach od pojawienia się poprzednich modeli, firma Studiologic postanowiła odświeżyć serię przenośnych pianin cyfrowych Numa Compact. Zaprezentowane przez nią modele Numa Compact SE i Numa Compact X SE stanowią nową generację, która z jednej strony czerpie z poprzedników, a z drugiej przynosi ze sobą rozwiązania technologiczne znane z serii Numa X Piano.
Nowe pianina zewnętrznie mocno przypominają modele Numa Compact 2 i Numa Compact 2x, które debiutowały odpowiednio w 2017 i 2018 roku, ale w ich wnętrzu zaszły poważne zmiany. Moduł dźwiękowy zastosowany w Numa Compact SE i Numa Compact X SE korzystający z technologii TrS opartej na stereofonicznych multipróbkach nie tylko charakteryzuje się większą polifonią niż była dostępna w poprzednikach, ale przede wszystkim wykorzystuje cztery nowe „silniki” – Acoustic, Electric, Organ i Synth.
Jak łatwo zgadnąć, pierwszy z nich odpowiada za barwy akustycznych fortepianów i pianin. Dla ich uzyskania wykorzystuje on próbki wysokiej rozdzielczości połączone z dodatkowymi, edytowalnymi warstwami, sprawiającymi by każda nuta brzmiała jeszcze bardziej prawdziwie. Poza nowymi próbkami zapewnia on większą kontrolę nad dźwiękiem m.in. dzięki edycji właściwości wirtualnych strun i rezonansu skali duplex oraz odgłosu pracy wirtualnych tłumików.
„Silnik” Electric wykorzystuje miks sampli i efektów, by odzwierciedlić modelowanie fizyczne znane z serii Numa X Piano. Dzięki temu jesteśmy w stanie zreprodukować dowolną barwę pianina elektrycznego z wyjątkową dokładnością. Do dyspozycji mamy tu nowe emulacje FM i próbki barw nawiązujących do klasycznych pianin elektrycznych wykorzystujących młoteczki uderzające w pręty.
Kolejny „silnik” (Organ) oferuje wierne modelowanie barw organów elektromechanicznych, a do dyspozycji mamy reprodukcje najbardziej znanych instrumentów tego typu. W pianinie Numa Compact X SE mamy do dyspozycji 9 suwaków mogących służyć za drawbary pracujące w czasie rzeczywistym (mogą one służyć także do wysyłania komunikatów MIDI), a także dostęp do efektów Rotary, Chorus, Vibrato i Percussion.
Ostatni, zupełnie nowy „silnik” Synth z wirtualnymi oscylatorami jest w stanie wygenerować dowolny przebieg pozwalając barwy syntezatorowe o różnym charakterze. Suwaki w Numa Compact X SE pozwalają regulować wybrane parametry w czasie rzeczywistym. Do dyspozycji mamy tu tryb mono- i polifoniczny, a także funkcje Portamento, Staccato i Legato.
Numa Compact SE i Numa Compact X SE charakteryzują się maks. 200-głosową polifonią i udostępniają 148 presetów fabrycznych (12 × Acoustic Piano, 12 × Electric Piano, 12 × Keyboards, 16 × Bass & Guitars, 24 × Organs, 40 × Synthesizers, 16 × Orchestral, 16 × Other). Bibliotekę będzie można rozszerzać o dodatkowe barwy wykorzystując aplikację Numa Manager. W pamięci mamy 120 komórek na programy użytkownika
Zmiany na panelach Numa Compact SE i Numa Compact X SE względem ich poprzedników są kosmetyczne, a do dyspozycji mamy taki sam zestaw kontrolerów z wyświetlaczem OLED, enkoderem oraz przyciskami i potencjometrami obrotowymi. Są one rozdzielone między kilka sekcji, w tym trzy związane z blokami efektowymi (FX A, FX B, REVERB) udostępniającymi po cztery algorytmy. Oba instrumenty wyposażono ponadto w 2-pasmowy korektor, efekty STRINGS RESONANCE i MASTERING oraz regulację głośności. Jako że bloki FX A i B można przypisywać niezależnie do partii UPPER i LOWER, jednocześnie możnemy używać maks. sześciu efektów.
Nowe pianina cyfrowe wyposażono w dynamiczną, częściowo doważoną klawiaturę TP/9 PIANO z Aftertouch, obejmującą 88 klawiszy. Oba modele dają możliwość podziału klawiatury na dwie partie (SPLIT) oraz nakładania na siebie dwóch barw (LAYER), a ponadto mamy dostęp do dwóch stref MIDI. Podobnie jak modele poprzedniej generacji także te oferują dwa kontrolery STICK, wyjścia liniowe (L, R), wyjście słuchawkowe, dwa wejścia dla kontrolerów nożnych, tradycyjne złącza MIDI (IN, OUT), port USB typu B oraz system nagłośnieniowy o mocy 2 × 10 W wykorzystujący dwa pełnozakresowe głośniki. Ciężar obu nowych pianin wynosi niewiele ponad 7 kg.
Więcej informacji na stronie www.studiologic-music.com.
Dystrybutorem produktów marki Studiologic jest Audiotech.