W dniach 9 i 10 listopada odbyły się dwa uroczyste koncerty, którymi otwarto na nowo Salę Widowiskową Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Zyskała ona system dźwięku immersyjnego L-ISA oparty na innowacyjnych, progresywnych zestawach liniowych L-Acoustics L2D dostarczony i zainstalowany przez firmę Audio Plus. Jest to wyjątkowa instalacja nie tylko na skalę Polski, ale i świata.
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” to jedna z najważniejszych instytucji stworzonych dla krzewienia polskiej kultury. Od powstania w 1948 roku zespół splata w sobie historię, tradycję i narodową dumę, zachwyca pięknem ludowych melodii i tańców, gromadząc na swoich występach pokolenia Polaków i entuzjastów na całym świecie. Siedziba „Mazowsza” znajduje się w Otrębusach pod Warszawą, gdzie w otoczeniu malowniczych krajobrazów mieści się sala koncertowa zwana Matecznikiem. Budynek wybudowany w 2009 roku mieści salę koncertową na ok. 600 widzów, ale o upływie kilku lat jej możliwości technologiczne przestały przystawać do poziomu artystycznego zespołu. Dyrektor „Mazowsza” Jacek Boniecki mówi o tym tak:
Oddziaływanie „Mazowsza” na świat jest wyjątkowe, porównywalne z muzyką Chopina. Każda orkiestra ma swój koloryt i o to dbamy, a dotychczas w tej sali mieliśmy niedosyt.
Tak narodził się pomysł, by wyposażyć Matecznik w najwyższej klasy dźwięk immersyjny. Osobą odpowiedzialną za zrealizowanie tego zadania został Krzysztof Polesiński. Gdy został on poproszony przez dyrekcję „Mazowsza” o przygotowanie audytu technologicznego, zbiegło się to w czasie z premierą najnowszego rozwiązania L-Acoustics – progresywnego systemu liniowego L2. Po wstępnych odsłuchach we Włoszech, Polesiński wraz z kreatywnym reżyserem dźwięku „Mazowsza” Piotrem Przedborą zainteresowali się tym rozwiązaniem. W ten sposób powstał wyjątkowo innowacyjny projekt, w którym poza Polesińskim i Przedborą udział mieli Tomasz Ibrom, Łukasz Kaźmierczak i Sylwester Wojcieszek, specjaliści z firmy Audio Plus – dystrybutora produktów L-Acoustics.
Instalacja rozpoczęła się w lipcu i zakończyła z końcem października. Należy podkreślić, że przebiegała w funkcjonującej instytucji, w której jedynie sala koncertowa została wyłączona z użytku na czas budowy, w dodatku też tylko częściowo – scena i rampa załadunkowa były wykorzystywane zgodnie z codziennym harmonogramem pracy zespołu „Mazowsze”. W instalacji uczestniczył cały dział instalacyjny Audio Plus, w tym: Łukasz Kaźmierczak (koordynator projektu), Robert Kukiełka (koordynator instalacji), Piotr Kosmala (koordynator robót), Tomasz Ibrom (projektant), Jerzy Kubiak (inżynier systemu), Jakub Kowalik (inżynier dźwięku), Tomasz Schnitzer (instalator), Stanisław Mielczarek (instalator) i Marcin Łączyński (instalator). Wśród wyzwań, zrealizowanych przez zespół instalacji Audio Plus, był specjalnie zaprojektowany most nagłośnieniowy i system zawiesi, które pozwalają na precyzyjne ustawienie kątów zestawów głośnikowych pod pełnym obciążeniem. System ten powstał całkowicie w Polsce pod nadzorem inżynierskim specjalistów Audio Plus.
Aby zaprezentować nową odsłonę sali koncertowej przed publicznością, „Mazowsze” przygotowało przekrojowy koncert pod tytułem „Nowe brzmienie tradycji”. Przedstawienie złożone z utworów ludowych, a także tematów klasycznych i filmowych, zagrano dwukrotnie 9 i 10 listopada. Wystąpił słynny chór i balet „Mazowsza” oraz oczywiście wspaniała orkiestra symfoniczna pod batutą maestro Jacka Bonieckiego. Niezwykle bogaty przekrój twórczości „Mazowsza” obejmował całą 75-letnią historię zespołu. Wisienką na torcie był udział osobowości polskiej sceny: aktorki-wokalistki Anny Sroki-Hryń, światowego tenora Arnolda Rutkowskiego, wirtuoza skrzypiec Mariusza Patyry i śpiewaka-solisty Filipa Micka. Nad całością czuwał fenomenalny team realizatorów dźwięku z Krzysztofem Polesińskim i Piotrem Przedborą na czele. Oba koncerty były wyprzedane do ostatniego miejsca, a słuchacze wychodzili z nich zachwyceni. „Nigdy czegoś takiego nie doświadczyłam”. „Brzmi niesamowicie”. „Niewiarygodne przeżycie” – to tylko niektóre z entuzjastycznych wypowiedzi słuchaczy po wyjściu z koncertu w zmodernizowanej Sali Zespołu „Mazowsze”. Dźwięk immersyjny L-ISA, zrealizowany po raz pierwszy w takiej technologii, pobudza emocje, otwiera nowe doznania, zanurza w muzycznym przeżyciu. Każdy uczestnik koncertu może poczuć się immanentną częścią wydarzenia.
Dyrektor „Mazowsza” Jacek Boniecki skomentował to tak:
Technologia nie zastąpi artysty, ale to, ile wysiłku artysty przeniesie się na widownię, zależy właśnie od technologii. Wcześniej w tej sali słyszałem niedoskonałą sumę wysiłków indywidualnych muzyków. Dzisiaj mogę słuchać każdego muzyka z osobna. W pięknie zbiorowego brzmienia słyszę poszczególne instrumenty, które są selektywne. To najbardziej mnie urzekło.
Piotr Przedbora dodał:
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że żyjemy w czasach przełomu w dziedzinie dźwięku – przechodzimy od stereo do przestrzeni. To sprawia, że nie ma już ograniczeń. Weszliśmy z „Mazowszem” na poziom, w którym ogranicza nas tylko wyobraźnia. Możemy budować niewyobrażalne dotąd kreacje, a to skutkuje jeszcze lepszymi przeżyciami dla słuchacza.
Instalacja dźwięku immersyjnego L-ISA, którego „sercem” jest L-ISA PROCESSOR II, objęła linię frontową złożoną z 7 progresywnych zestawów liniowych L-Acoustics L2D oraz dwóch gron niskotonowych (subwoofery KS21), a także linię frontfill, wykonaną z 15 miniaturowych zestawów szerokopasmowych 5XT. Dźwięk dookólny i efektowy realizowany jest przez matrycę głośnikową złożoną z 28 zestawów głośnikowych umieszczonych na ścianach bocznych, ścianie tylnej oraz suficie (X15HIQ i X8). System nagłośnienia sceny obejmuje m.in. monitory, w tym odsłuch dla dyrygenta (X12, KS21, A10 Wide, X8, 5XT). Całość zasilana jest przez rozbudowany system wzmacniaczy L-Acoustics LA7.16 i LA4X, które w sumie dysponują 228 kanałami mocy. W instalacji wykorzystano także takie produkty firmy L-Acoustics jak P1, LC16D i LS10.
Elementem, który jeszcze bardziej wzbogaca kreację przedstawień, jest system automatycznego śledzenia artystów światłem i dźwiękiem – Stagetracker marki TTA. Podczas koncertów otwarcia wykorzystano śledzenie dla skrzypka Mariusza Patyry oraz śpiewaka Arnolda Rutkowskiego. Zafascynowani widzowie obserwowali ich, jak przemieszczali się po scenie, a za nimi szedł dźwięk. To potęgowało wrażenie, że nagłośnienia w ogóle nie ma. Dzięki temu przeżycia, z którymi wyszli słuchacze, były nieporównanie głębsze i pozostaną z nimi na długo.
Sylwester Wojcieszek tak skomentował tę instalację:
To już piąta fantastyczna sala, którą wyposażyliśmy w technologię dźwięku immersyjnego L-ISA, oferującą niezapomniane wrażenia dźwiękowe. Przed nami kolejny etap: wspieranie i edukowanie użytkowników, aby w pełni wykorzystali potencjał tego zaawansowanego systemu. Naszym celem jest, aby każdy, kto odwiedzi tę przestrzeń, mógł doświadczyć dźwięku na zupełnie nowym poziomie.
Krzysztof Polesiński dodał:
Dzięki tej technologii słuchacz może czuć się częścią wydarzenia, zaś dla produkcji otwiera ona kompletnie nowe możliwości. Możemy być bardziej kreatywni. Możemy pracować jeszcze lepiej nad każdą z partii, bo nagle usłyszeliśmy więcej detali.
Jacek Boniecki powiedział z kolei:
Mazowsze nareszcie może w sposób bardziej doskonały przemówić do słuchacza, poruszyć w nim najgłębsze strony emocji. Po to jest sztuka! Od tego momentu będziemy mogli to robić w sposób bardziej doskonały.
Od teraz sala widowiskowa naprawdę przystaje do poziomu artystycznego zespołu „Mazowsze”. Widowiska serwowane w Mateczniku stały się jeszcze głębszym przeżyciem muzycznym. Dźwięk dociera do każdego widza niezależnie od miejsca na widowni, otacza, powoduje pogłębienie doznań.
Krzysztof Polesiński powiedział:
Wykorzystanej tu technologii nie widać, wyłącznie słychać. Jej efektu nie da się zarejestrować, nie da się inaczej pokazać, trzeba po prostu ją usłyszeć.
Jacek Boniecki podsumował to mówiąc:
Dążenie do doskonałości ma sens. Każda osoba wyjdzie z tej sali bardziej usatysfakcjonowana niż wcześniej, dlatego warto było podjąć ten wysiłek.
Więcej informacji na temat produktów firmy L-Acoustics można znaleźć na stronie producenta: www.l-acoustics.com oraz dystrybutora – audioplus.pl.
Zdjęcia:
K. Skłodowski (Audio Plus)
K. Sitkowski / B. Lichocki (Mazowsze)