Jak informuje firma Audio Plus, jeszcze w tym roku pojawi się w Polsce pierwszy system w technologii dźwięku immersyjnego L-ISA bazujący na zestawach liniowych L-Acoustics L2. Miejscem realizacji tego projektu będzie sala koncertowa Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w podwarszawskich Otrębusach.
Znany nie tylko w Polsce ale także za granicą Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” to prawdziwy światowy fenomen. Od 75 lat zajmuje się krzewieniem polskiego folkloru, ocalając od zapomnienia elementy kultury i tradycji naszych wsi i miasteczek. Zespół odwiedził przez ten czas większość krajów Europejskich, obie Ameryki i Azję, spotykając się wszędzie z entuzjastycznym przyjęciem. Oficjalnie nosi tytuł Ambasadora Kultury Polskiej, a między krytykami bywa nazywany perłą w koronie Rzeczypospolitej. Główna siedziba „Mazowsza” znajduje się w podwarszawskich Otrębusach, w majątku Karolin. Poza pałacem mieszczącym obecnie Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”, kompleks ten obejmuje także centrum konferencyjne, hotel, sale prób oraz własną salę koncertową.
Właśnie w tym miejscu pojawi się już wkrótce pierwszy w Polsce immersyjny system nagłośnieniowy, oparty na progresywnych źródłach liniowych, najnowszej propozycji firmy L-Acoustics – L2. Jako, że jest to system immersyjny L-ISA, front składa się z siedmiu modułów L2, a dokładniej ich samodzielnej wersji L2D. Moduły te zostały już dostarczone do magazynów firmy Audio Plus będącej dystrybutorem tej marki w naszym kraju i wkrótce zostaną zawieszone w miejscu przeznaczenia. Pozostałe elementy systemu immersyjnego, takie jak zestawy dookólne i sufitowe (oparte na zestawach współosiowych L-Acoustics z serii X) zostały już zainstalowane.
L2 to nowa generacja serii L, zaprezentowana przez L-Acoustics po raz pierwszy w ubiegłym roku. Moduły wchodzące w jej skład to źródła liniowe opracowane z wykorzystaniem opatentowanej technologii PULS (Progressive Ultra-Dense Line Source). Tym co wyróżnia je konstrukcyjnie a zarazem wizualnie jest zamknięcie w jednej obudowie aż 20 przetworników przez co stanową odpowiedniki kilku połączonych w grono tradycyjnych modułów liniowych. Co istotne moduły L2 charakteryzują się przy tym o wiele wyższą skutecznością i bardziej równym pokryciem, a do tego niższym ciężarem i rozmiarem.
Model L2D, który znajdzie zastosowanie w siedzibie „Mazowsza” to pełnopasmowy, progresywny element źródła liniowego, zaprojektowany z myślą o średnich i dużych systemach mobilnych i instalacyjnych. Zestaw ten oferuje bezprecedensowe połączenie wydajności dźwiękowej ze znakomitym stosunkiem skuteczności do wielkości i masy oraz wyjątkową łatwością zastosowania. Zamontowano w nim osiem 3-calowych przetworników wysokotonowych sprzężonych z falowodami DOSC, osiem 10-calowych przetworników średniotonowych oraz cztery 12-calowe przetworniki niskotonowe zamontowane na bokach, zapewniając szeroki zakres pasma (45 Hz – 20 kHz) ze wzmocnionym konturem LF oraz wysokim poziomem dźwięku. Dzięki dużej gęstości komponentów w jednym urządzeniu głośnikowym oraz wymaganym 16 kanałom wzmacniacza, system oparty na źródłach L2D uzyskuje bezprecedensowy poziom kontroli dźwięku oraz spójności brzmienia.
L2D wyróżnia się obudową zapewniającą 60-procentowy kąt propagacji w pionie. W przypadku płaszczyzny horyzontalnej, dzięki technologii Panflex mamy możliwość regulacji kąta pokrycia w górnej części obudowy (70°/90°/110°), podczas gdy dolna charakteryzuje się progresywnym kątem od 110 do 140 stopni za sprawą falowodów L-Fins. W zależności od potrzeb i warunków, moduł ten może być wykorzystywany w różny sposób. Można go np. używać samodzielnie, a on stanowić będzie łatwe w użyciu źródło punktowe. Może on być także częścią większego systemu z modułem (lub modułami) L2, podwieszony pod nim (nimi) jako jako downfill, tworząc źródło liniowe o stałej krzywiźnie o kształcie litery J. Co istotne, brak kątów między elementami wynikający z takiej a nie innej budowy zestawów z tej serii, eliminuje ryzyko błędu podczas montażu gron. Jednocześnie zwiększona została znacznie szybkość przygotowania systemu.
Oficjalne otwarcie sali wyposażonej w nowy system jest planowane pod koniec 2024 roku, a firma Audio Plus już wkrótce podzieli się bardziej szczegółowymi informacjami z przebiegu prac w siedzibie „Mazowsza”.
Więcej informacji o L2D znajdziecie na stronie internetowej dystrybutora.
Strona producenta: www.l-acoustics.com.
Dystrybutorem produktów marki L-Acoustics jest Audio Plus.