Przypominamy, że w dniach 17-18 marca odbędą się w Gdańsku IV Ogólnopolskie Warsztaty Perkusyjne na które zaprasza Dyrekcja Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku wraz z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.
Warsztaty skierowane są głównie do nauczycieli i uczniów klas perkusji szkół muzycznych I i II stopnia. Myślą przewodnią tegorocznej edycji Warsztatów będzie improwizacja na instrumentach melodycznych dla początkujących i zaawansowanych, ponadto techniki werblowe klasyczne, elementy wizualne (podstawowe „triki”) oraz instrumenty najczęściej występujące w orkiestrze (tamburyn, triangel, talerze, marakasy…). Zgodnie z sugestiami od uczestników poprzednich edycji zajęcia będą konsekwentnie podzielone dla początkujących i zaawansowanych uczniów.
W trakcie Warsztatów odbędzie się wystawa instrumentów perkusyjnych oraz stoisko z instrumentami, pałeczkami i akcesoriami perkusyjnymi. Organizatorzy i wystawcy zapewniają możliwość wypróbowania i wyboru bardzo szerokiego asortymentu pałeczek perkusyjnych kilku wiodących firm perkusyjnych.
Wykładowcy i Artyści IV Ogólnopolskich Warsztatów Perkusyjnych w Gdańsku:
• Prof. Anders Åstrand (Szwecja) – znakomity artysta, kompozytor i juror największych konkursów perkusyjnych na świecie
• Prof. dr hab. Piotr Sutt – Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi – Kierownik Zakładu Perkusji, OSM I i II st. w Gdańsku, juror międzynarodowych konkursów i festiwali, solista, kameralista, wieloletni pierwszy perkusista Polskiej Filharmonii Kameralnej
• Adam Polachowski – autor cenionych szkół perkusyjnych i kompozytor uznanych utworów solowych i kameralnych, PSM I st. w Będzinie
Każdy uczestnik, zarówno nauczyciel jak i uczeń mogą brać czynny udział we wszystkich warsztatach, seminariach i lekcjach. W trakcie dwudniowych Warsztatów przewidzianych jest ponad 15 warsztatów oraz dwa koncerty z udziałem wykładowców. W programie znajdą się prawykonania najnowszych utworów, klasyka perkusyjna zarówno solowa jak i kameralna, muzyka latynoamerykańska, kompozycje wykorzystujące elektronikę. Tematyka warsztatów, wykładów i lekcji podzielona będzie na trzy zasadnicze grupy odpowiadające zainteresowaniom i potrzebom uczestników: nauczyciele, uczniowie klas perkusji szkół muzycznych I stopnia (początkujący), uczniowie klas perkusji szkół muzycznych II stopnia (zaawansowani).
Jedyną różnicą pomiędzy czynnym a biernym uczestnictwem jest możliwość aktywnego uczestnictwa w lekcjach i zajęciach warsztatowych – (czynny udział) prezentacja gry przed wykładowcami na instrumentach perkusyjnych przygotowanych do lekcji i warsztatów będących na estradzie koncertowej oraz udział w dyskusjach i wymianie doświadczeń w ramach seminariów dla nauczycieli. Nauczyciele i uczniowie szkół muzycznych maja prawo do czynnego uczestnictwa w Warsztatach.
Wszelkie informacje są dostępne na stronie www.osm.gdansk.pl.