Po dwuletniej przerwie wywołanej pandemią koronawirusa wracają nagrody Polar Music Prize, a jednym z jej laureatów w 2022 roku będzie „ojciec chrzestny punku” – Iggy Pop. Tradycyjnie dla tego wyróżnienia, laureatów ogłoszono z wyprzedzeniem, a nagroda trafi również do francuskiej orkiestry Ensemble intercontemporain.
Wybuch pandemii COVID-19 sprawił, że ogłoszone w 2020 roku laureatki Diane Warren i Anna Netrebko nie mogły odebrać nagrody podczas tradycyjnej ceremonii, a pierwszej z nich nie udało się to jeszcze do dzisiaj (druga z nich otrzymała ją w ubiegłym roku przy okazji koncertu w Sztokholmie). Z tego też powodu w ubiegłym roku w ogóle nie ogłoszono kolejnych laureatów i uczyniono to dopiero w lutym br. Jak zwykle, laureaci Polar Music Prize reprezentują dwa muzyczne światy – muzykę rozrywkową oraz klasyczną, a w roku 2022 będą to Iggy Pop i orkiestra Ensemble intercontemporain. Oficjalna gala w sztokholmskim Grand Hotelu jest zaplanowana na 24 maja br.
Marie Ledin – dyrektor zarządzająca Polar Music Prize – powiedziała:
Cieszymy się, że wracamy w 2022 roku, po dwuletniej nieobecności spowodowanej pandemią, z dwoma niezwykle godnymi laureatami. Iggy Pop jest wyjątkowy, nie ma nikogo takiego jak on. Ensemble intercontemporain to przełomowy kolektyw, a ich praca pomogła przekroczyć granice współczesnej muzyki klasycznej. Cieszymy się, że możemy wspólnie uhonorować i uczcić ważną pracę tych laureatów.
Iggy Pop, czyli James Newell Osterberg to amerykański muzyk, wokalista i autor tekstów (a także aktor), który jest obecny na scenie muzycznej od ponad sześćdziesięciu lat. Zaczynał jako perkusista grający z różnymi zespołami, a pierwszym projektem, który przyniósł mu rozpoznawalność i popularność był proto-punkowy zespół The Stooges, którego był wokalistą. Dekadę później, w drugiej połowie lat 70. XX wieku, Iggy Pop rozpoczął karierę solową (przy wydatnej pomocy Davida Bowie), którą kontynuuje do dzisiaj. Jego ostatnia płyta solowa „Free” ukazała się w 2019 roku. W ostatnich dwóch dekadach występował też ponownie z reaktywowaną formacją The Stooges, jak również współpracował gościnnie z różnymi artystami.
Informację o przyznaniu mu tego wyróżnienia Iggy Pop skomentował tak:
Zdawałem sobie sprawę z wyjątkowej grupy ludzi, którzy otrzymali Polar Music Prize… jest to zatem dla mnie miły krok. Szanuję to i jestem tym zaszczycony… Nie mogę się doczekać przyjazdu do Sztokholmu w maju, aby odebrać nagrodę.

Iggy Pop to jeden z najważniejszych pionierów punka i prekursor nowej fali, a do tego jeden z najbardziej wpływowych muzyków, który przez ponad pięć dekad inspirował wielu innych artystów. Do czerpania z jego twórczości przyznawali się tacy wykonawcy jak The Sex Pistols, Nirvana, The Smiths, Depeche Mode, Nine Inch Nails, Queens Of The Stone Age, Joy Division czy Siouxsie Sioux. Alice Cooper nazwał go niegdyś „siłą natury”, co zapewne nie dziwi nikogo kto widział chociażby zapis jakiegoś koncertu Iggy’ego sprzed lat – czy to z The Stooges, czy też solowego… Jego wyjątkowy głos, aura i postawa pomogły rozpalić ogień, który przetarł szlaki w świecie punka, grunge’u i pokoleń muzyki alternatywnej.
O swojej twórczości Iggy Pop powiedział:
Na początku próbowałem pisać rock opery, dzieła artystyczne, ale to nie działało. Zacząłem pisać proste, długie utwory z dobrym rytmem. Miałem szczęście, że darzyłem tak dużym szacunkiem to, co Bob Dylan robił w latach 60., że nie chciałem w najmniejszym nawet stopniu naśladować go, czy próbować robić to co on. Powstrzymało mnie to przed byciem zbyt rozwlekłym. Chciałem opisać makrokosmos w sposób, w jaki robili to tacy autorzy jak on, ale bez utraty charakteru dzieciaka ze środkowego zachodu. Starałem się zatem robić to wszystko za pomocą zaledwie kilku słów i sprawić, by słowa te tworzyły szkic obrazu, który słuchacz może wypełnić.
W tym roku nagroda trafi również do francuskiej orkiestry Ensemble intercontemporain powstałej w 1976 roku i specjalizującej się w muzyce współczesnej. W jej skład wchodzi 31 solistów, przez co nie jest ona klasyczną orkiestrą kameralną, lecz ansamblem mogącym podjąć się różnych projektów.
Matthias Pintscher – dyrektor muzyczny i dyrygent Ensemble intercontemporain powiedział:
Jestem niezwykle podekscytowany możliwością przybycia do Sztokholmu w maju, aby odebrać Polar Music Prize w imieniu Ensemble intercontemporain.

Nagroda Polar Music Prize powołana została przez Stiga Andersona w roku 1989, a pierwsza ceremonia odbyła się trzy lata później (1992), zatem W tym roku będzie świętowała 30-lecie. Poza statuetką, laureaci tego „muzycznego Nobla” otrzymują nagrodę pieniężną w wysokości miliona szwedzkich koron. Pierwszym laureatem był Paul McCartney, a łącznie nagrodę otrzymało już ponad sześćdziesiąt osób, w tym Chuck Berry, Björk, Ray Charles, Bob Dylan, Peter Gabriel, Dizzy Gillespie, Emmylou Harris, Keith Jarrett, Elton John, Quincy Jones, B.B. King, Max Martin, Joni Mitchell, Robert Moog, Ennio Morricone, Yossou N’Dour, Sonny Rollins, Wayne Shorter, Paul Simon, Patti Smith, Bruce Springsteen, Sting, Stevie Wonder czy członkowie zespołów Pink Floyd, Led Zeppelin i Metallica. Jedynym jak dotąd Polakiem uhonorowanym tym wyróżnieniem był Witold Lutosławski. Laureatów wybiera 11-osobowy komitet, a kandydatów nominować mogą różne podmioty.
Więcej informacji na stronie www.polarmusicprize.org.
zdjęcie główne: Rob Baker Ashton / mat. prasowe Polar Music Prize