Po niewątpliwym sukcesie systemów bezprzewodowych beyerdynamic OPUS 100 wypuszczono na rynek „następcę” – serię TG 100. Te systemy zaprojektowano dla użytkowników małych i średnich systemów nagłośnieniowych oraz dla wokalistów i oratorów wykorzystujące podobne systemy. Z założenia system nie wymaga specjalistycznej wiedzy lub doświadczenia od użytkowników. Zobaczmy jak testowane zestawy sprawują się w akcji.
TG 100 BELTPACK
Zestaw składa się z nadajnika TG 100B, odbiornika TG 100R, mikrofonu nagłownego TG H34c i akcesoriów. Każdy zestaw pracuje w jednym z trzech ustawionych fabrycznie przedziałów częstotliwości radiowych: 174 – 184 MHz, 194 – 204 MHz lub 213 – 223 MHz (to testu trafiła system pracujący w środkowym zakresie). W każdym z przedziałów użytkownik może wybrać jeden z ośmiu kanałów.
Odbiornik VHF oznaczony symbolem TG 100R umieszczono w obudowie o wymiarach 143 × 100 × 41 mm. Od spodu obudowy umieszczono cztery gumowe podstawki zabezpieczające odbiornik przed ślizganiem się. Umieszczenie odbiornika w skrzynce typu rack wymaga dodatkowego zakupu odpowiedniego zestawu montażowego. Obsługa parametrów pracy odbiornika jest bardzo prosta. Na przednim panelu znajdziemy obrotowy przełącznik służący do wybierania kanału pracy urządzenia, a na środku potencjometr obrotowy regulujący poziom sygnału audio opuszczającego odbiornik. Trzy diody typu LED (dwie z nich mogą świecić w różnych kolorach) informują odpowiednio o stanie pracy urządzenia, stanie baterii w nadajniku, obecności sygnału audio czy obecności sygnału radiowego. Dwie teleskopowe anteny umieszczono na stałe w przedniej ściance obudowy. Z tyłu odbiornika umieszczono gniazdo służące do podłączenia dedykowanego zasilacza 12 V DC. Oprócz tego na tylnym panelu znajdują się wyjścia ANALOG OUT. Jedno z nich to gniazdo typu XLR, poprzez które możemy wysyłać symetryczny sygnał audio do urządzeń zewnętrznych, a drugie to gniazdo typu jack 1/4”. Testowany odbiornik wyposażono w przełącznik umożliwiający wybór jednego z trybów pracy: SPEECH lub VOCALS. Jak same nazwy trybów wskazują, jeden z nich stosujemy dla nagłaśniania osób przemawiających a drugi dla wokalistów. Odbiornik jest tak niewielki i poręczny, że można go wręcz nazwać „kieszonkowym”.
Nadajnik TG 100B umieszczono w plastikowej obudowie typu bodypack. Antena nadajnika jest solidnie zabezpieczona, a sposób montażu nadajnika do pasa spodni lub innej części garderoby jest bardzo łatwy. W centralnej części obudowy znajduje się przełącznik służący do wyboru kanału radiowego. Obok niego umieszczono trójpozycyjny przełącznik czułości umożliwiający dostosowanie parametrów pracy nadajnika do siły głosu wykonawcy (LOW/0 dB/HI). Nadajnik wyposażono też w specjalne symetryczne gniazdo mini XLR 4-pinowe do podłączenia mikrofonu, a także wskaźniki diodowe gotowości do pracy oraz przesterowania. Urządzenie jest zasilane dwoma bateriami AA.
Nadajnik TG 100B może współpracować z różnymi mikrofonami, ale w tym przypadku w komplecie znajduje się model nagłowny oznaczony symbolem TG H34C.
TG 100 HANDHELD
Drugi z testowanych systemów składa się z nadajnika TG 100H, odbiornika TG 100R i akcesoriów. Tak jak w przypadku zestawu opisanego wyżej także ten jest dostępny w trzech ustawionych fabrycznie przedziałach częstotliwości, a w każdym z nich użytkownik może wybrać jeden z ośmiu kanałów. Jako że wszystkie cechy i funkcje odbiornika wymieniłem już wcześniej, przyjrzyjmy się bliżej drugiemu elementowi zestawu. Nadajnik TG 100H umieszczono w plastikowej obudowie o długości wystarczającej do wygodnego użytkowania. Kapsuła z dynamiczną głowicą mikrofonową TG V35d s została zabezpieczona siatką. Jej górna część może zostać odkręcona, co umożliwia dostęp do głowicy. W nadajniku umieszczono dwupozycyjny przełącznik czułości (HI/LOW) pozwalający dostosować zestaw do siły głosu wykonawcy. Usunięcie osłony pojemnika na dwie baterie typu AA umożliwia ich łatwa wymianę.
WRAŻENIA
Oba testowane zestawy są dobrze przemyślane i stabilne w pracy jeżeli chodzi o odporność na wszelakie zakłócenia. Do podstawowych zalet obu systemów należy prostota ich obsługi, co umożliwia stosowanie tych zestawów bez specjalnej wiedzy lub doświadczenia. Warto podkreślić, że opcja ręcznego wyboru czułości nadajnika jest niezwykle przydatna w pracy z różnymi wykonawcami oraz źródłami sygnału. Zastosowanie trzystopniowego wyboru czułości w nadajniku TG 100B jest dodatkową zaletą tego urządzenia. Jakość brzmienia głosu ludzkiego jest bardzo dobra w przypadku zestawu TG 100 Beltpack i znakomita w przypadku zestawu TG 100 Handheld.
PODSUMOWANIE
Stabilność transmisji sygnału audio drogą radiową w przypadku testowanych systemów nie wzbudza żadnych zastrzeżeń. To samo dotyczy jakości przenoszenia sygnału audio. Dostosowanie funkcjonalności do potrzeb użytkownika oraz prostota obsługi urządzeń czynią testowane zestawy interesującymi nie tylko dla wokalistów i mówców, ale także innych użytkowników.
Tekst: Jan Marek
DANE TECHNICZNE
SYSTEM
Technologia: VHF
Zakres częstotliwości radiowej transmisji: 174 – 184 MHz, 194 – 204 MHz lub 213 – 223 MHz
Ilość dostępnych kanałów: 8
Tryby pracy: SPEECH/VOCALS
Pasmo przenoszenia: 100 Hz – 16 kHz
TG 100H
Dynamiczna głowica mikrofonowa TG-H35ds;
Czas pracy baterii: około 10 godzin
Wymiary: 254 × 36 mm (głowica: 50 mm)
Ciężar: 0.2 kg
TG 100B
Czas pracy baterii około 10 godzin
Wymiary 94 × 59 × 26 mm
Ciężar 0.102 Kg
TG 100R
Anteny: 2 teleskopowe
Wyjścia: ANALOG OUT × 2 [XLR, jack 1/4”]
Wymiary 143 mm × 100 mm × 41 mm;
Zasilanie: 12V
Ciężar: 0.25 kg
Ceny zestawów: 881 PLN (TG 100 Handheld), 922 PLN (TG 100 Beltpack)
Do testu dostarczył:
Mega Music
ul. Leśna 15
81-876 Sopot
tel. (58) 5511882
Internet: pro.megamusic.pl, www.beyerdynamic.com
Test ukazał się w numerze 5/2014 miesięcznika Muzyk.