Sześć lat po premierze poprzedniej wersji, a dziewięć po zaprezentowaniu pierwszej odsłony tego kompaktowego modelu, Arturia zaprezentowała nowe wcielenie klawiatury sterującej MiniLab. O ile różnice między „jedynką” a „dwójką” nie były aż tak duże to w przypadku MiniLab 3 mamy do czynienia z poważniejszą przemianą odnoszącą się do różnych cech urządzenia. Nowa klawiatura to jedna z kilku premier, które miały miejsce dzisiaj w ramach zapowiedzianego wcześniej przez producenta wydarzenia pod hasłem „Rendez-vous”.
Tak jak w dotychczasowych wersjach, mamy tu do czynienia z poręczną klawiaturą sterującą wyposażoną w 25 mini-klawiszy reagujących na dynamikę uderzenia i oferującą zestaw programowalnych kontrolerów, ale ich właśnie dotyczy pierwsza różnica między MiniLab 3 a modelami poprzednich generacji. Otóż nadal mamy do dyspozycji 8 dynamicznych padów z podświetleniem RGB reagujących również na docisk (× 2 banki), ale reszta uległa zmianie. Zamiast szesnastu enkoderów mamy 8, ale zyskaliśmy za to 4 suwaki. Kontrolerów jest zatem mniej ale są bardziej zróżnicowane.
Na panelu MiniLab 3 pojawiła się ponadto całkowita nowość w postaci niewielkiego wyświetlacza wraz z enkoderem (z funkcją przycisku) umożliwiającym poruszanie się po menu i zmianę ustawień. Tak jak wcześniej, do dyspozycji mamy również dotykowe kontrolery PITCH BEND i MODULATION, przyciski transpozycji oraz przycisk SHIFT dający dostęp do dodatkowych funkcji. Przeznaczenie zmienił za to ostatni z przycisków obsługujący teraz funkcje HOLD i CHORD. Nowe funkcje przypisano także padom, które można wykorzystywać do ich aktywacji/dezaktywacji oraz obsługi sekcji transportu. Nową klawiaturę wyposażono również w arpeggiator.
Zmiany zaszły także na tylnej ściance, a jedna z nich dotyczy typu portu USB służącego do komunikacji z komputerem lub tabletem. Otóż zdecydowano się na mniejszy port typu C, co z kolei pozwoliło znaleźć miejsce na dodatkowe gniazdo. MiniLab 3 oferuje mianowicie wyjście MIDI i to nie typu jack 1/8” lecz standardowe 5-pinowe. Do dyspozycji mamy ponadto wejście dla kontrolera nożnego.
Nową klawiaturę sterującą wyposażono w komórki pamięci, z których dwie są zajęte odpowiednio przez presety dedykowane ścisłej współpracy z instrumentami wirtualnymi Arturia (np. Analog Lab) oraz programami DAW, natomiast w pięciu pozostałych użytkownicy mogą zapisać własne. W przypadku DAW integracja z nimi umożliwiająca sterowanie najważniejszymi funkcjami bazuje na specjalnych skryptach zaimplementowanych w najnowszych wersjach tych programów (dotyczy to m.in. Live, Bitwig Studio, FL Studio, Logic Pro i Reason) bądź też na protokole MCU.
MiniLab 3 współpracuje z programem MIDI Control Center umożliwiającym programowanie kontrolerów, aktualizację i dokonywanie różnych ustawień, a w komplecie z klawiaturą otrzymamy program Ableton Live Lite oraz instrumenty wirtualne Arturia Analog Lab Intro, UVI Model D i Native Instruments The Gentleman. Do tego dochodzi jeszcze dostęp na określony czas do serwisów Loopcloud i Melodics.
Więcej informacji na stronie www.arturia.com.
Dystrybutorem produktów marki Arturia jest Audiotech.