Gitarzysta jazzowy, kompozytor i aranżer Rafał Sarnecki wydał właśnie nowy album zatytułowany „A View From The Treetop”. Krążek, który ukazał się nakładem Art Evolution Records to piątą płyta w dorobku artysty, którą wyróżnia szereg cech.
Po pierwsze, „A View From The Treetop” jest pierwszym albumem w dorobku Rafała Sarneckiego, który został w całości skomponowany, nagrany i zmiksowany w Polsce z udziałem wyłącznie polskich muzyków i inżynierów dźwięku. Niewątpliwie krążek ten odróżnia się od poprzednich wydawnictw artysty, które powstały podczas jego trzynastoletniego pobytu w Nowym Jorku. Nowy album jest efektem połączenia inspiracji nowojorskich i europejskich. Brzmienie gitary zostało wzbogacone licznymi efektami. Również barwa pozostałych instrumentów została zmodyfikowana w wielu fragmentach na etapie produkcji.
Po drugie, komponując muzykę na płytę „A View From The Treetop” Rafał Sarnecki postanowił stawić czoło wyzwaniu wynikającemu z tego, jak w ostatnich dekadach modyfikowany był jazz. Jego współczesna postać powstała w latach 40. XX wieku na bazie tradycji swingowej wykorzystując wiele elementów charakterystycznych dla tanecznych zespołów z wcześniejszej dekady, jednocześnie wzbogacając je o nowe zaawansowane koncepcje muzyczne. Podstawą współczesnego jazzu zwykle był jednak taneczny rytm swingowy. Przez ostatnie dziesięciolecia muzycy poświęcili bardzo wiele uwagi temu, jak w „nowoczesny” sposób zmodyfikować lub wręcz skomplikować ten rytm swingowy licząc na to, że powstanie w ten sposób muzyka, która zabrzmi bardziej zaskakująco i „świeżo”. Dużo mniej uwagi poświęcono wzbogacaniu i „wykrzywianiu” muzyki opartej na innych rytmach takich jak: country, punk rock, boogie-woogie czy blues. Z tym właśnie na nowej płycie postanowił zmierzyć się Rafał Sarnecki pisząc utwory, które w nowy „progresywny” sposób interpretują popularne rytmy i style muzyczne.
Album „A View From The Treetop” został nagrany w pięcioosobowym składzie: Rafał Sarnecki (gitara, kompozycje), Łukasz Poprawski (saksofon altowy, klarnet), Piotr Wyleżoł (fortepian, pianino elektryczne Rhodes, syntezator Prophet-6), Wojciech Pulcyn (kontrabas, gitara basowa), Patryk Dobosz (perkusja). Materiał zarejestrowano we wrześniu 2021 roku w Studiu Tokarnia w Nieporęcie. Za realizację, miks i mastering odpowiadał Jan Smoczyński, a w realizacji wspierał go również Paweł Lipski.
Dzisiejszą premierę płyty poprzedziły dwa single – tytułowy „A View From The Treetop” oraz „Jazz Marketing”. Poza wersją CD zawierającą 9 utworów, planowane jest też wydanie albumu na płycie winylowej. Wersja ta zawierać będzie dwa dodatkowe utwory.
Strona internetowa artysty: rafalsarnecki.com
zdjęcie główne: fot. Filip Błażejowski