Historia cyfrowych konsolet japońskiego koncernu Yamaha ma już ponad trzydzieści lat, a jej najnowszy rozdział tworzą kompaktowe miksery z zaprezentowanej właśnie serii DM3. Linia ta obejmuje w tym momencie dwa modele różniące się przede wszystkim wsparciem (lub jego brakiem) dla protokołu Dante.
Niewielkie konsolety DM3 (z Dante) i DM3 Standard zostały zaprojektowane z myślą o wykorzystywaniu ich w różnych sytuacjach i scenariuszach. Mikserów tych będzie można używać chociażby do nagrywania i publikowania podcastów, streamingu na żywo czy nagrywania pojedynczych muzyków lub małych zespołów w studiu domowym lub innej lokalizacji, jak również przy nagłaśnianiu nie tylko kameralnych imprez najróżniejszego typu. Będą mogły one być częścią różnych konfiguracji i systemów – od przenośnych po instalacje stałe.
Kompaktowe miksery DM3 obsługują maks. 22 kanały wejściowe (16 mono + 1 stereo + 2 powroty FX) i oferują 8 grup DCA, 6 szyn wyjściowych MIX, jedną szynę stereo, dwie efektowe, dwie MATRIX i jedną CUE. Dla każdego kanału wejściowego dostępna jest sekcja INPUT (z regulacją czułości, włącznikiem zasilania Phantom +48V oraz możliwością odwrócenia fazy), a także 4-pasmowy korektor parametryczny, dwa procesory dynamiki (GATE/DUCKER oraz kompresor), linia opóźniająca (DELAY) oraz bloki SEND TO i SEND PAN. Konsolety wyposażono również w dwa procesory efektów pozwalające wybierać spośród 18 algorytmów (w tym pogłosów REV HD i REV R3). Na szynach wyjściowych możemy z kolei skorzystać z korektora graficznego, a ponadto oba modele oferować też będą szereg innych funkcji i narzędzi.
W mikserach DM3 zaimplementowano m.in. obsługę presetów QuickPro przygotowanych z myślą o współpracy z mikrofonami i innymi urządzeniami różnych producentów. Do dyspozycji mamy też presety SCENE stworzone na potrzeby różnych potencjalnych scenariuszy i sposobów wykorzystania konsolet. Na pokładzie mamy też 2-ścieżkowy rejestrator/odtwarzacz audio wykorzystujący nośnik USB, a w przypadku połączenia z komputerem przez USB mamy dostęp do zapisu wielościeżkowego (18 śladów). Dzięki funkcji DAW REMOTE możemy też używać konsolety jako sprzętowego kontrolera dla naszego programu DAW, w tym chociażby Cubase AI znajdującego się w komplecie. Połączenie przez USB daje też możliwość wykorzystywania mikserów jako interfejsów audio (18 IN/18 OUT).

DM3 i DM3 Standard to miksery o wymiarach 320 × 140 × 455 mm co sprawia, że 9-calowy kolorowy ekran dotykowy (z obsługą wielodotyku) zajmuje niemal całą szerokość panelu. Jest on podzielony na kilka sekcji, dzięki czemu możemy mieć jednoczesny podgląd na ustawienia różnych parametrów. Do dyspozycji mamy też oczywiście szereg różnych okien i zakładek dających dostęp do poszczególnych narzędzi i funkcji. Z ekranem powiązany jest enkoder z funkcją przycisku służący do wybierania i modyfikowania ustawień.
Dolną część panelu zajmuje w dużej części sekcja CHANNEL STRIP pozwalająca obsługiwać jednocześnie 8 kanałów wejściowych i główną szynę wyjściową, ulokowana bezpośrednio pod ekranem. W każdym torze umieszczono przyciski SEL, CUE i ON oraz suwak. Na panelu umieszczono też sekcję FADER BANK z sześcioma przyciskami pozwalającymi zmieniać tryb pracy suwaków i torów, na których są umieszczone (w tym dwa CUSTOM). Do dyspozycji mamy ponadto 6 programowalnych przycisków mogących pełnić różne funkcje oraz przycisk HOME.
Miksery DM3 są wyposażone w 12 wejść analogowych typu XLR i cztery typu combo [XLR/jack], 8 analogowych wyjść OMNI, wyjście słuchawkowe z oddzielną regulacją głośności, porty USB typu A i B, sieciowy port RJ45 oraz gniazdo dla zewnętrznego zasilacza 24V. W modelu DM3 dostępne są dodatkowo dwa porty RJ-45 [etherCON CAT5e] przeznaczone do współpracy z sieciowymi systemami bazującymi na protokole Dante (16 IN/16 OUT) – PRIMARY i SECONDARY.

Obie wersje miksera DM3 ważą niewiele ponad 6 kg, co przy jednocześnie niedużych rozmiarach sprawia że są wygodne w transporcie. Bez problemu możemy ustawić konsoletę na stole, biurku czy innej powierzchni, a w razie potrzeby można sięgnąć po opcjonalne „uszy” RK-DM3, umożliwiające montaż w skrzyni rack.
Do współpracy z mikserami przeznaczone są dedykowane programy DM3 Editor (PC, Mac) i DM3 StageMix (iOS), a ponadto mogą one współpracować z aplikacją MonitorMix (Android, iOS) czy programem VST Rack. Konsolety są też kompatybilne z programami ProVisionaire.
Więcej informacji na stronie pl.yamaha.com.