Niemal dokładnie cztery lata po premierze serii MODX, koncern Yamaha oficjalnie zaprezentował nową linię syntezatorów bazujących na tej właśnie linii – MODX+. Tak jak dotychczas dostępna seria, także ta nowa obejmuje trzy modele różniące się zakresem klawiatury – MODX8+, MODX7+ oraz MODX6+. „Plus” w ich nazwie nie znajduje się przypadkiem gdyż nie tylko zaimplementowano w nich szereg nowości, ale także rozszerzono kilka najbardziej istotnych parametrów, w tym polifonię i pamięć. Dzięki temu instrumenty z tej serii zbliżyły się do flagowej serii MONTAGE.
Podobnie jak zaprezentowana w 2018 roku serii MODX, także nowa linia MODX+ wykorzystuje dwa dwa układy odpowiedzialne za generowanie dźwięku – AWM2 i FM-X. Dzięki podwojeniu polifonii tego drugiego, oba charakteryzują się maks. 128 głosami. Kolejna zmiana względem instrumentów wprowadzonych na rynek cztery lata temu dotyczy pamięci Wave przeznaczonej na próbki i barwy użytkownika. W syntezatorach z nowej serii wynosi ona 1.75 GB, czyli jest większa o 75%. Wielkość pamięci przeznaczonej na materiał wgrany fabrycznie nie uległa zmianie obejmuje 5.67 GB.
Wszystkie trzy instrumenty z serii MODX+ wykorzystują „silnik” Motion Control umożliwiający wielowymiarową modyfikację dźwięku w czasie rzeczywistym. Wspomniane układy AWM2 i FM-X wykorzystują odpowiednio 8 elementów i 8 operatorów. W przypadku sekcji bazującej na syntezie FM mamy do dyspozycji 88 algorytmów, czyli konfiguracji operatorów. Nowe syntezatory zostały wyposażone w 2227 programów Performance, czyli także więcej niż oferowały modele MODX. Instrumenty są kompatybilne z programami Performance z syntezatorów MONTAGE, MOTIF XS/XF i MOXF, a wykorzystując darmowy konwerter możemy korzystać także z barw pochodzących z serii DX i TX. Możemy też korzystać z trybu LIVE SET, a w tym przypadku dostępnych jest 256 fabrycznych presetów i 2048 komórek na programy użytkownika. Instrumenty oferują ponadto funkcję Seamless Sound Switching.
Rozbudowany procesor efektów oferuje bloki Reverb (12 typów), Variation (88 typów), Insertion A i B (każdy po 88 typów) oraz Master Effect (26 typów). Do dyspozycji mamy też 18 typów filtrów oraz różne korektory (Master EQ, Part EQ). Na pokładzie syntezatorów MODX+ znajduje się także 16-ścieżkowy rejestrator pozwalający tworzyć patterny oraz rozbudowany arpeggiator (8 partii jednocześnie, ponad 10,000 typów), jak również MOTION SEQUENCER. Do dyspozycji mamy ponadto funkcje RHYTHM PATTERN oraz ENVELOPE FOLLOWER.

We wszystkich trzech syntezatorach zastosowano dynamiczne klawiatury, a w przypadku MODX6+ (61 klawiszy) i MODX7+ (76 klawiszy) są one częściowo doważone. W największym modelu MODX8+ zamontowano doważoną klawiaturę z mechanizmem młoteczkowym GHS, obejmującą 88 klawiszy. Dzięki temu, w zależności od naszych potrzeb i wymagań możemy wybrać spośród nich instrument z klawiaturą najbardziej nam odpowiadającą, nie musząc przy tym rezygnować z żadnych funkcji czy cech.
Nowe syntezatory MODX+ zewnętrznie nie różnią się zbyt wiele od modeli MODX oferując taki sam zestaw kontrolerów, ale z jednym wyjątkiem. Otóż zastosowano w nich nowe „kółka” PITCH BEND i MODULATION, które tak jak w serii MONTAGE są pokryte gumą. Centralne miejsce na panelu instrumentów zajmuje kolorowy, 7-calowy ekran dotykowy. Do dyspozycji mamy ponadto po 4 programowalne pokrętła i suwaki oraz 4 przyciski SCENE, a także podświetlany enkoder Super Knob, czyli makrokontroler umożliwiający jednoczesne sterowanie wieloma parametrami. Instrumenty oferują także dwa programowalne przyciski, sekcję transportu oraz różne dodatkowe przyciski – zarówno dedykowane konkretnym funkcjom jak i bardziej ogólne.

Syntezatory z nowej serii są wyposażone w pary wejść i wyjść audio, oddzielne wyjście słuchawkowe, wejście i wyjście MIDI, cztery wejścia dla kontrolerów nożnych oraz porty USB (TO HOST, TO DEVICE). Łącząc instrumenty z komputerem przez USB możemy wykorzystać je jako wielokanałowy interfejs audio (4 IN/10 OUT przy 24-bit/44.1 kHz) z dedykowaną regulacji głośności na panelu.
Stosunkowo nieduży ciężar sprawia, że nowe syntezatory MODX+ sprawdzą się nie tylko w studiu, ale także jako instrumenty wykorzystywane na scenie, podróżujące z nami w trasę. W kwestii transportu, tak jak w przypadku serii MODX, będziemy mogli skorzystać z opcjonalnych futerałów dopasowanych do poszczególnych modeli.
Więcej informacji na stronie pl.yamaha.com.