Na facebookowym profilu Yamaha Pianos pojawił się krótki film, w którym możemy posłuchać jak pianista Andrea Manzoni gra na hybrydowym fortepianie N3X z rodziny AvantGrand.
W klipie tym możemy usłyszeć fragment kompozycji „Schicksal in Arbeit”, której twórcą jest Andrea Manzoni, a utwór ten znalazł się na jednym z albumów, które ten związany z Paryżem pianista, kompozytor i producent nagrał ze swoim triem. Instrument, na którym gra on tę kompozycję to flagowy model z serii AvantGrand, obecny na rynku od kilku lat. Tak jak inne modele z tej rodziny, także N3X łączy w sobie mechanikę fortepianu (z możliwością jej pełnej regulacji) z zaawansowanym, wielokanałowym systemem reprodukcji dźwięku w którym każda z sekcji głośników odpowiada za odtwarzanie ściśle określonych próbek. Instrument ten czerpie z możliwości takich technologii jak Tactile Response System (TRS) i Virtual Resonance Modeling (VRM). Pierwsza z nich odpowiada za fizyczną imitację zjawisk mechanicznych odziaływujących na grającego, natomiast druga odpowiada za modelowanie rezonansu i wszelkich związanych z tym niuansów charakterystycznych dla akustycznego instrumentu z płytą rezonansową.
Hybrydowy fortepian jest wyposażony w klawiaturę obejmującą 88 drewnianych klawiszy (białe pokryte tworzywem Ivorite imitującym kość słoniową, identyczną jak w fortepianach), wykorzystującą mechanizm młoteczkowy zaprojektowany specjalnie dla tej serii (Specialized Grand Piano Action). Zastosowano w nim także bezkontaktowe sensory optyczne rozlokowane na kilku płaszczyznach położenia klawiszy. N3X charakteryzuje się maks. 256-głosową polifonią i udostępnia 10 presetów (5 barw fortepianowych, 3 pianina elektryczne, 2 klawesyny). W instrumencie zaimplementowano m.in. próbki fortepianów Yamaha CFX i Bösendorfer Imperial oraz technologię Spatial Acoustic Sampling. Fortepian ten ma też na pokładzie różne efekty, metronom, rejestrator MIDI oraz rejestrator/odtwarzacz audio. Wyposażono go w stereofoniczne wejście AUX, wyjścia typu XLR i jack 1/4”, dwa wyjścia słuchawkowe, złącza MIDI oraz porty USB (TO HOST, TO DEVICE). Wspomniany już rozbudowany system nagłośnieniowy charakteryzuje się łączną mocą wynoszącą aż… 615 W. Wykorzystuje on 12 głośników (po trzy rozmieszczone w czterech miejscach odpowiadających lokalizacji mikrofonów podczas nagrywania próbek) i aż 16 końcówek mocy (80 W × 2 + 45 W × 4 + 35 W × 5 + 25 W × 4), a także specjalnie zaprojektowaną płytę rezonansową (Soundboard Resonator).

Więcej informacji na stronie pl.yamaha.com.