Zaprezentowana przez firmę ZOOM pod koniec ubiegłego roku seria rejestratorów audio MicTrak obejmuje trzy modele, z których jeden wyróżnia się zarówno wyglądem jak i przeznaczeniem. O ile M2 i M4 wyglądają na pierwszy rzut oka jak skrzyżowanie mikrofonu z dyktafonem (oczywiście w dużym uproszczeniu), to M3 można najprościej określić jako mikrofon typu shotgun (z możliwością montażu na cyfrowej lustrzance) z wbudowanym rejestratorem audio. Z tego też powodu model ten jest dedykowany przede wszystkim filmowcom pracujących w różnych lokalizacjach.
Podobnie jak dwa pozostałe urządzenia z tej serii, także M3 MicTrak obsługuje 32-bitowe nagrywanie zmiennoprzecinkowe, przy czym model ten obsługuje wyłącznie częstotliwość próbkowania 48 kHz. Stereofoniczny shotgun łączy w sobie dwa mikrofony – superkardioidalny MID skierowany na wprost oraz dwukierunkowy SIDE zbierający dźwięki nadchodzące z lewej i prawej strony. Oba mikrofony są powiązane z podwójnymi przetwornikami A/D, przez co nie musimy się martwić o ręczną regulację czułości wejściowej. Oprócz pracy w trybie stereo (do wyboru ustawienia 90° lub 120°) możliwe jest też wykorzystywanie jedynie mikrofonu superkardioidalnego jako monofonicznego. Do dyspozycji mamy ponadto filtr górnoprzepustowy 120 Hz.

Rejestrator wbudowany w M3 MicTrak pozwala nagrywać jednocześnie cztery ścieżki, gdyż poza materiałem stereo będącym miksem sygnałów zbieranych przez mikrofony, zapisywane są dodatkowo „surowe” ślady MID i SIDE (MS RAW). Nośnikiem pamięci jest karta microSDHX/SDXC (maks. 1 TB), a materiał jest zapisywany na niej w formacie WAV. Szerokością sceny stereo w plikach MS RAW możemy zająć się później zmieniając ustawienie w programie M3 Edit & Play (PC/Mac), który daje też możliwość edycji innych parametrów i obsługi różnych funkcji, w tym odtwarzania plików czy ich eksportu. Konieczność przeniesienie tego do oprogramowania wynika z konstrukcji rejestratora, który jest wyposażony w jedynie pięć przycisków, w tym obsługujące nagrywanie i odtwarzanie oraz włącznik.
M3 MicTrak udostępnia ponadto wyjście słuchawkowe z regulacją głośności oraz wyjście pozwalające przesyłać sygnał audio do aparatu cyfrowego (oba typu jack 1/8”), a także port USB typu C. Ten ostatni może być wykorzystywany nie tylko do transferu plików, ale daje też możliwość wykorzystywania urządzenia jako mikrofonu USB (2 IN/2 OUT, 24-bit/48 kHz). Port USB może też być wykorzystywany do zasilania (także z wykorzystaniem opcjonalnego zasilacza ZOOM AD-17), a alternatywą dla tego są dwie baterie AA. Montaż na cyfrowej lustrzance umożliwia dedykowany uchwyt antywstrząsowy znajdujący się w komplecie. Pozostałe dodatki to osłona przeciwwietrzna oraz kabel służący do połączenia z lustrzanką.

Więcej informacji na stronie zoomcorp.com.
Dystrybutorem produktów marki Zoom jest Sound Service.