W swoistym cyklu, w którym przyglądamy się ofercie zestawów głośnikowych dostępnych w ofercie firmy Yamaha przyszedł czas na modele z serii DZR, które pojawiły się w 2018 roku. Linia ta obejmuje aż osiem modeli, przy czym jest to wynikiem tego iż każdy z czterech podstawowych zestawów oferowany jest również w wersji wyposażonej w porty Dante.
Do wyboru mamy tu m.in. trzy modele dwudrożne – DZR10 / DZR10-D (głośniki: 1 × 10” + 1 × 1”; pasmo przenoszenia: 44 Hz – 20 kHz), DZR12 / DZR12-D (głośniki: 1 × 12” + 1 × 1”; pasmo przenoszenia: 39 Hz – 20 kHz), DZR15 / DZR15-D (głośniki: 1 × 15” + 1 × 1”; pasmo przenoszenia: 34 Hz – 20 kHz), w których tweeter jest połączony z tubą dającą się obrócić o 90 stopniu. Kąt pokrycia dwóch mniejszych zestawów wynosi 90° × 60°, natomiast w największym z tej trójki jest to 90° × 50°. W skład serii wchodzi też trójdrożny DZR315 / DZR315-D (głośniki: 1 × 15” + 1 × 8” + 1 × 1”; pasmo przenoszenia: 31 Hz – 20 kHz) o dyspersji 75° × 50°. Woofery i tweetery zastosowane w tej serii wykorzystują magnesy neodymowe, natomiast głośnik średniotonowy w modelu 3-drożnym – ferrytowy. W przetwornikach wysokotonowych zastosowano ponadto tytanową kopułkę. Moc ciągła każdego z zestawów wynosi 950 W (LF: 850 W, HF: 100 W), natomiast dynamiczna – 2000 W (LF: 1000 W, HF: 1000 W).
Zestawy z serii DZR zostały zamknięte w obudowach ze sklejki, których kształt zaprojektowano tak, aby można ich było w różnych sytuacjach. Modele 2-drożne mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako odsłuchy sceniczne, a w zestawach z wooferem 12” i 15” obudowa jest symetryczna i możemy ustawić ją na prawym lub lewym boku nie tracąc nic z kąta nachylenia, który w trybie monitora scenicznego wynosi 50°. Zestawy dwudrożne wchodzące w skład tej linii mogą być montowane na statywie, a do dyspozycji mamy dwa otwory montażowe – 0° i 7° dzięki czemu możemy ustawić je prostopadle do powierzchni lub pod kątem (pochylone do przodu). Wykorzystując odpowiednie akcesoria, 2-drożne modele DZR mogą być również podwieszane. Przenoszenie zestawów ważących od niecałych 18 kg po ponad 41 kg ułatwiają aluminiowe, odlewane uchwyty.

Wszystkie modele z serii DZR mają na pokładzie procesory DSP (96 kHz) i technologię Advanced FIR-X Tuning, która ma zastosowanie w zwrotnicach. Łatwe poruszanie się po menu oraz dostępnych funkcjach jest możliwe dzięki dość dużemu jak na tego typu produkty wyświetlaczowi oraz enkoderowi. Do dyspozycji mamy tu m.in. wielopasmowy procesor D-CONTOUR, korektor oraz linię opóźniającą. Możemy też wybierać spośród trybów FOH/MAIN i MONITOR, a swoje własne ustawienia parametrów danego zestawu można zapisać korzystając z jednej z 8 komórek pamięci na presety.
Niezależnie od modelu i wersji, na tylnym panelu zestawów DZR znajdziemy dwa wejścia liniowe typu combo [XLR/jack] z niezależną regulacją głośności oraz dwa gniazda THRU/OUTPUT typu XLR. Dla drugiego z wyjść dostępne są tryby THRU i DSP OUT. Do dyspozycji mamy również port USB typu A, do którego można podpiąć pendrive by zapisać na nim nasze ustawienia. W modelach oznaczonych dodatkowo literą „D”, czyli przeznaczonych do pracy z systemach sieciowych opartych na protokole Dante mamy do dyspozycji dwa porty etherCON CAT5e (2 IN/2 OUT, 44.1 – 96 kHz).

W przypadku zestawów z serii DZR do wyboru mamy dwie wersje wykończenia – czarną i białą.
Więcej informacji na stronie pl.yamaha.com.