W ostatnich latach oferta firmy Universal Audio wzbogaciła się o serię interfejsów audio Volt obejmującą siedem modeli różniących się możliwościami. Dzięki takiemu zróżnicowaniu, w grupie tej mogą znaleźć coś dla siebie zarówno początkujący, jak również bardziej doświadczeni użytkownicy, a także zaawansowani realizatorzy i producenci.
Ponad dekadę temu firma Universal Audio zaprezentowała swój pierwszy interfejs audio z serii Apollo z wbudowanym DSP, którą przez kolejne lata rozwijała wprowadzając na rynek nowe modele. Dwa lata temu w jej ofercie zadebiutowała druga linia interfejsów – Volt – reprezentująca nieco inną koncepcję, ale też wyposażoną w interesujący zestaw funkcji, a przede wszystkim przystępniejszą cenowo. Początkowo zaprezentowano pięć modeli, a rok później premierę miały dwa kolejne interfejsy.
Poszczególne urządzenia z serii Volt różnią się od siebie zarówno liczbą obsługiwanych kanałów wejściowych i wyjściowych oraz preampów mikrofonowych (od 1 do 4), dostępnymi złączami, a także oferowanymi funkcjami. Linia ta obejmuje zarówno interfejsy po które sięgnąć mogą osoby rozpoczynające przygodę z nagrywaniem różnych źródeł dźwięku w warunkach domowych, jak również te bardziej doświadczone. Różnorodność modeli sprawia, że każdy może znaleźć wśród nich coś dla siebie, niezależnie od tego co chce nagrywać. Wokaliści, gitarzyści, klawiszowcy pracujący nad swoimi projektami w domowym studiu, zespoły i realizatorzy, a nawet osoby tworzące podcasty czy inne treści internetowe to tylko kilka przykładów potencjalnych użytkowników interfejsów Volt.

Chociaż poszczególne modele różnią się od siebie, cała siódemka ma kilka cech, które są wspólne dla wszystkich. Pierwszą z nich jest port USB typu C wykorzystywany do komunikacji z komputerami PC i Mac lub z urządzeniami mobilnymi firmy Apple. Kolejną są 24-bitowe przetworniki A/D i D/A obsługujące częstotliwości próbkowania od 44.1 do 192 kHz. Jednym z wyróżników serii Volt względem innych interfejsów jest wbudowany tryb Vintage Mic Preamp dostępny we wszystkich siedmiu modelach, załączany niezależnie dla każdego z wejść. Jego aktywacja pozwala skorzystać z w pełni analogowego układu zaprojektowanego specjalnie dla tej serii, inspirowanego brzmieniem słynnego lampowego przedwzmacniacza UA 610. Po tryb ten możemy sięgać zarówno nagrywając partie wokalne jak również gitary czy inne instrumenty. Cała siódemka jest też wyposażona w parę wyjść MONITOR oraz standardowe wejście i wyjście MIDI, a także gniazdo dla zewnętrznego zasilacza oraz włącznik, natomiast zestaw innych gniazd wejściowych i wyjściowych zmienia się w zależności od modelu.

Poszczególne interfejsy z serii Volt to:
• Volt 1 [1 IN/2 OUT] (1 wejście typu combo XLR/jack, 1 wyjście słuchawkowe)
• Volt 2 [2 IN/2 OUT] (2 wejścia typu combo XLR/jack, 1 wyjście słuchawkowe)
• Volt 4 [4 IN/4 OUT] (2 wejścia typu combo XLR/jack, 2 wejścia liniowe, 4 wyjścia liniowe, 1 wyjście słuchawkowe)
• Volt 176 [1 IN/2 OUT] (1 wejście typu combo XLR/jack, 1 wyjście słuchawkowe)
• Volt 276 [2 IN/2 OUT] (2 wejścia typu combo XLR/jack, 1 wyjście słuchawkowe)
• Volt 476 [4 IN/4 OUT] (2 wejścia typu combo XLR/jack, 2 wejścia liniowe, 4 wyjścia liniowe, 1 wyjście słuchawkowe)
• Volt 476P [4 IN/4 OUT] (4 wejścia typu combo XLR/jack, 4 wyjścia liniowe, 2 wyjścia słuchawkowe)


Wejścia typu combo dają możliwość podłączenia zarówno mikrofonów (dynamicznych lub pojemnościowych), jak również źródeł o poziomie liniowym. Każde takie wejście możemy też przełączyć w wysokoimpedancyjny tryb INSTRUMENT. Niezależnie od liczby preampów, zasilanie Phantom +48V jest załączane wspólnie dla wszystkich wejść. Dla wejść typu combo dostępne są ponadto pokrętła GAIN (zakres wzmocnienia 55 dB) oraz mierniki. Wspólną cechą wszystkich siedmiu interfejsów jest też pokrętło MONITOR oraz oddzielna regulacja głośności dla wyjścia słuchawkowego (w przypadku Volt 476P niezależna dla każdego z dwóch wyjść). Interfejsy wyposażono także w funkcję bezpośredniego monitorowania do nagrywania bez latencji. W czterech mniejszych modelach mamy do dyspozycji przycisk DIRECT, natomiast w trzech większych (Volt 4, Volt 476, Volt 476P) przełącznik MONO oraz przyciski pozwalające wybrać źródło sygnałów podawanych na wyjścia MONITOR i słuchawkowe. Podobnie jak dla wejść, także dla wyjść dostępne są diodowe mierniki.

Cztery modele, które mają w swym oznaczeniu liczbę „76” zostały wyposażone w analogowy układ kompresora bazujący na słynnym procesorze dynamiki UA 1176 Limiting Amplifier. Podobnie jak tryb Vintage, także ten może być aktywowany niezależnie dla każdego wejścia, dając możliwość wpływania na charakter brzmienia dodając sygnałom klarowności i wyrazistości. Co więcej, do wyboru mamy trzy różne ustawienia przygotowane z myślą o różnych źródłach dźwięku – VOC (wokal), GTR (gitara/bas) oraz FAST. Interfejsy Volt 176, Volt 276, Volt 476 i Volt 476P różnią się od trzech pozostałych nie tylko dostępnością kompresora, ale także wyglądem zewnętrznym i umiejscowieniem elementów kontroli. Mają drewniane boki, a pokrętła GAIN i MONITOR oraz część przycisków przeniesiono na górną ściankę obudowy. Umieszczono tam także mierniki, które w tych modelach składają się z większej liczby segmentów.


Gdy używamy interfejsów z tabletami i smartfonami firmy Apple wymagane jest użycie zewnętrznego zasilacza, a jeśli posiadamy urządzenia z portem Lightning także odpowiedniej przejściówki. Podłączając je do komputera możemy ograniczyć się do kabla USB, ale jeśli zajdzie taka potrzeba także możemy skorzystać z zasilacza 5V podpiętego z wykorzystaniem specjalnego kabla dodawanego w zestawie. W komplecie z dwoma największymi interfejsami (Volt 476, Volt 476P) znajduje się zewnętrzny zasilacz, gdyż w ich przypadku korzystanie z niego jest zalecane także podczas współpracy z komputerem. Niezależnie od modelu, zasilacz przyda się także jeśli będziemy chcieli używać ich poza środowiskiem komputerowym jako samodzielnych przedwzmacniaczy.
Do interfejsów z serii Volt dołączany jest pakiet oprogramowania obejmujący nie tylko programy Ableton Live 11 Lite i Celemony Melodyne Essential, ale także wtyczki przydatne podczas pracy z różnymi źródłami dźwięku. Są to aplikacje takich firm jak Softube (Marshall Plexi Classic Amp Bundle, Time & Tone Bundle), Plugin Alliance (Ampeg SVT-VR Classic Bass Bundle, Brainworx bx_tuner, Brainworx bx_masterdesk Classic), Relab Development (LX480 Essentials), Spitfire Audio (LABS) czy UJAM (Virtual Drummer DEEP, Virtual Bassist DANDY). Co więcej, właściciele interfejsów zyskują dostęp do darmowej, 30-dniowej wersji próbnej UAD Spark – stale rozszerzającej się biblioteki światowej klasy wtyczek i instrumentów oferowanych na zasadzie miesięcznej subskrypcji.

Poza samymi interfejsami z serii Volt, w ofercie firmy Universal Audio znajdują się także dwa pakiety Studio Pack, których częścią są odpowiednio modele Volt 2 i Volt 276. W skład obu wchodzi dodatkowo mikrofon pojemnościowy oraz słuchawki o konstrukcji zamkniętej.
Więcej informacji na stronie www.uaudio.com.
Dystrybutorem produktów marki Universal Audio jest Audiostacja.