W obecnych czasach można czasem odnieść wrażenie, że wielu uczestników koncertów słucha muzyki płynącej ze sceny dopiero po powrocie do domu, oglądając filmy kręcone smartfonami przez dużą część ich trwania. Oczywiście także wcześniej nagrywano koncerty przy pomocy różnych przenośnych urządzeń, choć ze względu na ograniczenia technologicznie nie było to aż tak masowe. Tak czy inaczej, takie amatorskie rejestrowanie nie daje takich samych rezultatów pod względem jakości co profesjonalne nagrania, dokonywane oficjalnie w porozumieniu z artystami czy na ich zlecenie. Temat albumów koncertowych pojawia się w dwóch spośród dwudziestu artykułów, które w ostatnich siedmiu dniach zostały opublikowane na naszej stronie. W przypadku jednego z nich, mowa o materiałach dokumentujących występy sprzed… 50 lat, które dopiero teraz ujrzą światło dzienne. Są to zapisy ponad dwudziestu koncertów Boba Dylana z 1974 roku, obejmujące łącznie ponad czterysta utworów, z których niemal wszystkie nie były wcześniej publikowane. Znacznie mniej czasu minęło od innego koncertu, który też zostanie wkrótce wydany na płycie, a mowa tu o występie kwartetu Wayne’a Shortera w 2014 roku na festiwalu w Sztokholmie. W kończącym się tygodniu pisaliśmy także o wybranych premierach fonograficznych czy rekordach Guinnessa ustanowionych przez zespół The Killers. W tych dniach pożegnaliśmy też niestety Tadeusza Woźniaka, znanego najbardziej z piosenki „Zegarmistrz Światła”… Wśród artykułów dotyczących instrumentów, sprzętu i oprogramowania muzycznego poruszyliśmy takie tematy jak jubileusz 25-lecia systemów bezprzewodowych Evolution Wireless firmy Sennheiser, aktualizacje oprogramowania dla syntezatora Waldorf M i systemu Clear-Com Arcadia czy nowa wersja samplera Steinberg HALion. Opublikowaiśmy też materiały dotyczące systemu bezprzewodowego Icon AirMic Pro i pianina cyfrowego Casio AP-S450.
Więcej informacji o tematach poruszonych na naszej stronie w ostatnich dniach znajdziecie w nowym wydaniu Tygodnika Muzyk.
SPRZĘT / OPROGRAMOWANIE
Sennheiser świętuje 25 lat bezprzewodowych mikrofonów Evolution Wireless
W tym roku mija dokładnie 25 lat od momentu, gdy w ofercie firmy Sennheiser zadebiutowały systemy bezprzewodowe z serii Evolution Wireless. Ich pierwsza generacja została zaprezentowana w 1999 roku, a później co kilka lat na rynek trafiały kolejne odsłony tej serii oznaczone dodatkowo G2, G3 i G4. Wraz z rozwojem technologii jaki zachodził przez ćwierćwiecze ich obecności, w kolejnych generacjach zachodziły większe lub mniejsze zmiany. Z największą mamy do czynienia w przypadku najnowszej, czyli Evolution Wireless Digital, która zgodnie z nazwą jest systemem cyfrowym.

Syntezator Waldorf M z nowymi możliwościami
Firma Waldorf udostępniła nowy firmware dla syntezatora M. W wersji 1.10 dodano m.in. nowy tryb pracy oscylatorów dający dostęp do czterech różnych algorytmów oraz nowych przebiegów. Aktualizacja ta przyniosła też ze sobą obsługę MPE, a także zwiększenie możliwości modulacji dodatkowych parametrów filtrów cyfrowych, poprawę wydajności DSP, ulepszenia filtrów FM, poprawę stabilności zegara MIDI Slave oraz inne usprawnienia.

Steinberg prezentuje HALion 7.1 i darmowy syntezator X-Stream
W ofercie firmy Steinberg dostępna jest nowa wersja jej flagowego wirtualnego samplera. HALion w wersji 7.1 zyskał przede wszystkim odświeżony edytor Spectral Zone wzbogacony o nowe narzędzia. W sekcji pozwalającej tworzyć instrumenty w oparciu o syntezę spektralną pojawiły się dwie nowe funkcje – efekt Blur oraz tryb Stack. Wraz z aktualizacją samplera, firma udostępniła też darmowy syntezator X-Stream mogący pracować w najnowszej wersji programu HALion.

Arcadia Central Station firmy Clear-Com z nowymi możliwościami
Amerykańska firma Clear-Com udostępniła niedawno nową wersję oprogramowania dla swojej stacji bazowej Arcadia będącej centrum skalowalnej, interkomowej platformy IP pozwalającej integrować różne systemy – bezprzewodowe i przewodowe. Oprogramowanie w wersji 3.0 przynosi ze sobą takie nowości jak obsługa I.V. Direct, interfejs Clear-Com Intercom czy obsługa urządzeń Powerline HelixNet HXII-DPL. Zwiększono też liczbę obsługiwanych urządzeń zewnętrznych.

Poznajcie możliwości systemu Icon AirMic Pro
Firma Icon Pro Audio opublikowała kolejny film instruktażowy poświęcony najnowszemu systemowi bezprzewodowemu AirMic Pro. W klipie tym objaśniono m.in. jak podłączyć odbiornik tego systemu do smartfona i komputera oraz jak połączyć do z cyfrową lustrzanką. W materiale tym pokazano również jak możemy przymocowywać nadajniki, a ponadto znalazły się w nim informacje dotyczące wybranych funkcji oferowanych przez ten system.

Casio AP-S450 – prezentacja wideo
Na youtube’owym kanale CASIO Music Polska pojawiła się wideo-prezentacja trzeciego z nowych pianin cyfrowych z rodziny Celviano – AP-S450. W filmie tym omówione zostały wybrane cechy i funkcje tego instrumentu, w tym konstrukcja, polifonia i barwy fortepianowe, klawiatura, system nagłośnieniowy, funkcja Instant RePlayer czy wskaźnik Visual Information Bar, a także współpraca instrumentu z aplikacją Casio Music Space.

Wurlybird 140B – nowy instrument wirtualny Cherry Audio
GForce Software prezentuje syntezator wirtualny Oberheim OB-1
WYDARZENIA/MUZYCY
OneRepublic przedstawia singiel „Hurt”
Ostatnim singlem poprzedzającym premierę nowego albumu zespołu OneRepublic jest piosenka zatytułowana „Hurt”. Wraz z nią do Sieci trafił teledysk zrealizowany do tego utworu, którego reżyserem jest Orlando „Dito” Gil. Piosenka ta jest jedną z osiemnastu, które złożą się na płytę „Artificial Paradise”. Będzie to szósty album studyjny formacji, na której czele stoi autor piosenek i wokalista Ryan Tedder.

Zach Bryan wydał album „The Great American Bar Scene”
„The Great American Bar Scene” to najnowszy album studyjny amerykańskiego piosenkarza country Zacha Bryana. Na płycie, będącej jego piątym studyjnym krążkiem, znalazło się 19 piosenek (wliczając w to otwierający album wiersz), których artysta ten jest autorem. W kilku utworach wspierają go zaproszeni goście, a są to Bruce Springsteen, John Mayer, Noeline Hofmann i John Moreland.

Kylie Minogue zaprezentowała singiel „My Oh My”
Połączenie sił przez piosenkarki z Australii, Stanów Zjednoczonych i Norwegii zaowocowało powstaniem piosenki „My Oh My”. Mowa tu o najnowszym singlu Kylie Minogue, która do wspólnego nagrania tego utworu zaprosiła dwie inne artystki. W piosence tej towarzyszą jej Bebe Rexha i Tove Lo, a producentem singla jest Steve Mac. Na razie brak informacji czy utwór ten miałby zwiastować nowe wydawnictwo Kylie.

Quavo i Lana Del Rey w utworze „Tough”
Amerykański raper Quavo i jego rodaczka, piosenkarka Lana Del Rey. zaprezentowali nagrany wspólnie utwór zatytułowany „Tough”. Piosenka ta jest pierwszym wspólnym projektem tej dwójki, a ten duet zaskoczył fanów obojga artystów. Utworowi temu towarzyszy teledysk wyreżyserowany przez Wyatta Spaina Winfreya, będący hipnotyzującą fuzją muzycznych królestw Quavo i Lany.

Slooply.com – rewolucja w produkcji muzycznej
Slooply.com to platforma muzyczna działająca w chmurze, przeznaczona dla producentów muzycznych, oferująca dostęp do obszernej biblioteki w oparciu o miesięczne opłaty subskrypcyjne. Serwis ten daje dostęp do bogatej kolekcji próbek i pętli audio oraz plików MIDI nadających się do wykorzystania w projektach obejmujących różne gatunki i style muzyczne. Aplikację zaprojektowano tak, aby umożliwić szybkie i łatwe znalezienie potrzebnych dźwięków, wykorzystując m.in. rozbudowane filtry oraz wyszukiwarkę wspieraną przez AI.

The Killers z rekordami Guinnessa dzięki „Mr Brightside”
Bartosz Chajdecki i jego soundtrack z filmu „Różyczka 2” wśród najlepszych na świecie
Poznaliśmy finalistów Soundela Festival 2024
Kilkaset niepublikowanych wcześniej nagrań koncertowych Boba Dylana ujrzy światło dzienne
Blue Note zapowiada album Wayne’a Shortera „Celebration, Volume 1”
Kasabian zaprezentowali album „Happenings”
Nie żyje Tadeusz Woźniak, twórca przeboju „Zegarmistrz Światła” i wielu innych piosenek