Słynna wytwórnia płytowa Blue Note Records ogłosiła, że 23 sierpnia br. ukaże się płyta „Celebration, Volume 1” będąca pierwszym z serii archiwalnych wydawnictw, których kuratorem był legendarny saksofonista i kompozytor Wayne Shorter.
Na płycie „Celebration, Volume 1” znajdzie sie zapis koncertu z 2014 roku, który odbył się w ramach Stockholm Jazz Festival w Szwecji. Wayne Shorter (saksofon tenorowy i sopranowy) wystąpił tam ze swoim kwartetem, którego skład uzupełniali Danilo Perez (fortepian), John Patitucci (kontrabas) i Brian Blade (perkusja). Na krążku tym znajdą się m.in. niektóre z ulubionych utworów zespołu, w tym „Zero Gravity”, „Smilin’ Through”, „Orbits”, „Lotus” czy „She Moves Through The Fair”. Album zawiera też utwór „Edge of the World (End Title)”, czyli kompozycję Arthura B. Rubinsteina z filmu „WarGames” (pol. „Gry wojenne”) z 1983 roku.
Carolina Shorter – wdowa po zmarłym w ubiegłym roku artyście – tak wspomnia początki tego projektu w książeczce do albumu:
Jesienią 2022 roku Rob Griffin zaczął wysyłać Wayne’owi mnóstwo niewydanej muzyki do posortowania. Zaczął słuchać jej przez całą dobę. Robiłam coś w domu, rozmawiałam przez telefon, pracowałam, a on krzyczał „Carolina! Musisz przyjść i tego posłuchać! Zobacz, co ci kolesie robią!”. Wayne robił szczegółowe notatki. Niektóre z nich są przedrukowane w booklecie albumu.
Kiedy usłyszał koncert w Sztokholmie, powiedział „to jest ten album!”. Potem zaczął słuchać więcej ich muzyki i zdał sobie sprawę, że będzie to musiało być więcej niż jedno nagranie. Początkowo chciał nazwać kolekcję „Unidentified Flying Objects”, myśląc o nutach, które wszyscy grali jako o UFO. W styczniu 2023 roku, kiedy po raz ostatni trafił do szpitala, kontynuował wybieranie utworów i układanie albumów. Przesłanie „Never Give Up”, który podkreśla całą jego misję, było silniejsze niż kiedykolwiek. Dopiero w ostatnich dziesięciu dniach swojego życia zdał sobie sprawę, że już go nie będzie, aby zobaczyć, jak to się urzeczywistnia. Zaczął odczuwać pilną potrzebę celebrowania życia i postanowił zmienić nazwę kolekcji na „Celebration”. Powiedziałam „Tak, Wayne! Świętujmy! Tak to się powinno nazywać. Celebracja!”.

Blue Note będzie również świętować dziedzictwo Shortera kilkoma winylowymi reedycjami jego klasycznych albumów, w tym „Odyssey of Iska” (1970), „JuJu” (1964) oraz „Speak No Evil” (1964).
Więcej informacji na stronie www.bluenote.com.
zdjęcie główne: fot. Tomo Muscionico