Kolejny tydzień dobiega powoli końca, a to oznacza że czas na podsumowanie tematów, które w ostatnich siedmiu dniach pojawiły się na naszej stronie. Tym razem za sprawą publikowanych artykułów byliśmy na koncertach, wielkiej filmowej gali, a nawet w… muzeum. Nie zabrakło też informacji o sprzęcie i oprogramowaniu muzycznym, jak również zapowiedzi wydarzeń czy premier fonograficznych. Szczegóły znajdziecie jak zwykle w naszym Tygodniku…
SPRZĘT / OPROGRAMOWANIE
Antelope Audio Zen Q Synergy Core USB – test interfejsu audio
Chcąc zaoferować możliwość korzystania ze swych rozwiązań jeszcze większej liczbie osób, firma Antelope Audio stale rozwija ofertę swoich interfejsów audio. Jednym z ostatnich tego przykładów jest model Zen Q Synergy Core w wersji z portem USB typu C, który jest odmianą urządzenia dostępnego wcześniej (i oferowanego nadal) z portem Thunderbolt. Jest to interfejs mogący pracować maks. w trybie 24-bit/192 kHz, wyposażony w 2 preampy, złącza analogowe i cyfrowe oraz technologię AFC, a także umożliwiający korzystanie w czasie rzeczywistym z dołączonych do niego wtyczek. O tym jak to urządzenie sprawuje się w praktyce i jakie możliwości oferuje przeczytacie w teście tego interfejsu.

Hans Zimmer i Waldorf Iridium Keyboard
Najnowszy syntezator firmy Waldorf, czyli Iridium Keyboard dopiero co został zaprezentowany, a już można go zobaczyć i usłyszeć na europejskich scenach. Wszystko to za sprawą… Hansa Zimmera, który pochwalił się w Sieci iż poza modelem Quantum używa podczas koncertów także nowego modelu niemieckiej firmy. Ci, którzy wybierają się na kwietniowe koncerty słynnego kompozytora w Łodzi i Krakowie będą mieli okazję sprawdzić na własne oczy i uszy jak Iridium Keyboard sprawdza się w praktyce…

Jak zmiksować rockowy projekt w Cubase 12 – wideo
Jak w przypadku każdej dużej aktualizacji, także w przypadku wprowadzenia do oferty Cubase 12 firma Steinberg przygotowała wiele materiałów wideo pozwalających poznać nowe funkcje i możliwości programu. Przy okazji premiery nowej wersji tego programu DAW, we współpracy z producentami muzycznymi powstały też specjalne projekty demo, a jeden z nich poświęcony jest miksowaniu utworu rockowego w tym środowisku. Do dyspozycji mamy tu plik z sesją, który możemy uruchomić w Cubase oraz trzy filmy, w których holenderski kompozytor i producent Mendel Bij De Leij przeprowadza nas przez cały proces miksowania.

Z wizytą w muzeum syntezatorów…
Historia syntezatorów jest już na tyle długa i bogata że niczym dziwnym są poświęcone im muzea. Co prawda nie ma ich zbyt wiele i są zazwyczaj prywatnymi przedsięwzięciami, ale są to miejsca, w których każdy miłośnik starych syntezatorów czułby się jak w raju. Jednym z takich muzeów jest Synthorama w niedużej szwajcarskiej miejscowości Luterbach. Dzięki filmowi udostępnionemu przez niemieckiego muzyka, który odwiedził niedawno to miejsce, możemy podziwiać kolekcję syntezatorów zgromadzonych w tym miejscu bez ruszania się z domu…

Peavey Electronics LN1063 – aktywny system PA
Pod nazwą LN1063 kryje się nowy aktywny system nagłośnieniowy marki Peavey, który dzięki poręczności i łatwości obsługi, a także uniwersalności znajdzie szerokie pole zastosowań, nie tylko stricte muzycznych. Jego „sercem” i podstawą (także dosłownie) jest subwoofer z głośnikiem 8”, a za obsługę tonów średnich i wysokich odpowiada montowana na nim kolumna z sześcioma przetwornikami 2.75”. System charakteryzuje się mocą szczytową 500 W, a do dyspozycji mamy też 6-kanałowy mikser (2 mono + 2 stereo) umożliwiający podpięcie różnych źródeł dźwięku i obsługujący streaming Bluetooth.

Xaoc Devices prezentuje specjalne wersje modułów i zbiera fundusze na pomoc Ukrainie
Fuse Audio Labs VREV-140 – wirtualny pogłos
Numerical Audio Popsicle FX – wirtualny procesor efektów
HoRNet Butterfly – nowa masteringowa wtyczka
WYDARZENIA / MUZYCY
„Sonata Księżycowa” Beethovena w dubstepowej wersji
Chociaż przerabianie klasycznych kompozycji ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników, to nie brak takich prób podejmowanych przez artystów z całego świata. Oczywiście rezultaty takich działań mogą być różne, ale jeśli są przemyślane i odpowiednio dopracowane to rezultaty mogą być interesujące. Niedawno możliwość wysłuchania niecodziennej wersji „Sonaty Księżycowej” Ludwiga van Beethoveena mieli słuchacze zgromadzeni w The Kennedy Center w Waszyngtonie. Pochodzący z Chin, ale mieszkający od dawna w USA pianista Lionel Yu zaprezentował bowiem ten słynny utwór podczas swego koncertu w wersji dubstepowej…

Soft Cell i Pet Shop Boys w utworze „Purple Zone”
Trwająca od dłuższego czasu w popkulturze moda na lata 80. XX wieku sprawia, że muzyka utrzymana w tych klimatach ciągle żyje, a po jej elementy sięgają nawet artyści urodzeni dekady później. Nic zatem dziwnego, że także zespoły, które swoje największe sukcesy święciły w tamtym czasie, nie zmierzają ustąpić im pola. Najnowszym tego przykładem jest utwór „Purple Zone” nagrany przez dwa brytyjskie duety synth-popowe – Soft Cell i Pet Shop Boys. Piosenka ta znajdzie się na nowym albumie pierwszego z nich, który ma się pojawić w sprzedaży na początku maja.

Lady Pank w Krakowie w ramach trasy LP40
Podobnie długą historią pochwalić się może polski zespół Lady Pank, który koncertuje obecnie w ramach trasy promującej z jednej strony album „LP40”, a z drugiej uświetniającej jubileusz 40-lecia działalności. Jednym z przystanków na koncertowej mapie zespołu był niedawno Kraków i tamtejszy klub Studio. Kwartet rozszerzony do septetu za sprawą muzyków towarzyszącym zespołowi podczas koncertów zaprezentował krakowskiej publiczności przekrój swoich przebojów, a zdjęcia z tego wydarzenia możecie zobaczyć w naszej fotorelacji.

Festiwalowa Era Jazzu gra dla Ukrainy
W drugi weekend kwietnia odbędzie się wiosenna, festiwalowa edycja cyklu Era Jazzu. W ramach Aquanet Jazz Festiwal 2022 w Poznaniu wystąpi polska formacja Eskaubei i Tomek Nowak Quartet, gitarzysta Dani Perez z swoim trio, saksofonista Dawid Tokłowicz z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego oraz trębaczka Andrea Motis. Przy okazji koncertu otwierającego festiwal będzie też można zakupić limitowane i kolekcjonerskie płyty wydawane przez Erę Jazzu. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży wydawnictw oraz biletów na ten koncert zostaną przekazane organizacji wspierającej ukraińskich uchodźców.

Billie Eilish i Finneas z Oscarem
Tytułowa piosenka napisana przez Billie Eilish i Finneasa O’Connella do filmu „No Time To Die” przyniosła amerykańskiemu rodzeństwu kolejne wyróżnienie. Podczas niedzielnej gali, jako autorzy tego utworu, otrzymali oni bowiem Oscara, który dołączy do wcześniejszych statuetek, jakie odebrali już za tę piosenkę. W drugiej kategorii muzycznej nagrodę otrzymał Hans Zimmer (za muzykę do filmu „Diuna”). Warto też wspomnieć, że najlepszym dokumentem uznano „Summer of Soul…”, którego reżyserem jest muzyk, kompozytor, DJ i producent Questlove.

Charytatywny festiwal We Play for Ukraine w Gdańsku