W ofercie firmy Steinberg pojawiła się nowa wersja programu Backbone służącego do tworzenia szerokiej palety barw perkusyjnych. W wersji 1.5 zaimplementowano rozwiązanie o nazwie DrumGAN wykorzystujące sztuczną inteligencję.
Nowa aktualizacja programu Backbone to owoc współpracy firmy Steinberg z Sony Computer Science Laboratories. To właśnie Sony CSL odpowiada za opracowanie DrumGAN – rozwiązania używającego technologii opartej na sztucznej inteligencji do generowania niepowtarzalnych próbek perkusyjnych. DrumGAN używa do tego sieci GAN (Generative Adversarial Networks; pol. generatywne sieci współzawodniczące), pozwalających generować nowe dźwięki perkusyjne w oparciu o zaledwie kilka parametrów. Przy pomocy tego rozwiązania możemy też analizować gotowe próbki z biblioteki. Dzięki zaimplementowaniu tej technologii w Backbone 1.5, użytkownicy zyskują zupełnie nowy poziom indywidualności i wyjątkowości w kwestii tworzenia dźwięków. Można powiedzieć, że mogą oni przenieść swoje barwy na nieznane dotąd terytorium tworząc takie dźwięki, jakich dosłownie wcześniej nie słyszeli.
Florian Haack – menadżer ds. marketingu w firmie Steinberg – tak mówi o nowej wersji Backbone:
Współpraca między firmami Sony CSL i Steinberg jest doskonałym przykładem tego, jak sztuczną inteligencję można wykorzystać w produkcji muzycznej, aby pobudzić kreatywność, a jednocześnie ułatwić to wszystko. Możliwość generowania za pomocą DrumGAN nowych próbek bębna basowego, werbla czy talerzy oraz analizowania istniejących próbek i dalszej resyntezy i ponownego składania komponentów, daje producentom niespotykaną elastyczność w projektowaniu nowych dźwięków. Dzięki przyjaznemu interfejsowi graficznemu użytkownicy Backbone mogą teraz wykorzystać tę nową technologię opartą na sztucznej inteligencji w bardzo prosty sposób.

Backbone to zaprezentowany dwa lata temu instrument wirtualny określany mianem Drum Re-synthesizer. Bazuje on na resyntezie i daje możliwość przekształcania próbek w dźwięki dające się modyfikować w sposób typowy dla syntezatorów. Na próbki perkusyjne przeznaczonych jest osiem slotów reprezentujących warstwy. Do nich możemy ładować sample z biblioteki lub właśnie te wygenerowane przy pomocy DrumGAN. Przy pomocy jednej z sekcji Backbone możemy rozkładać próbki na elementy tonalne i szum, które można edytować dalej wykorzystując resyntezę i klasyczną syntezę subtraktywną.
Backbone może pracować jako 64-bitowy plug-in VST3/AAX/AU. Plug-in wymaga komputera z systemem Windows 8.1/10/11 lub macOS Mojave/Catalina/Big Sur/Monterey.
Więcej informacji na stronie www.steinberg.net.