Związek Producentów Audio Video przygotował podsumowanie roku 2023 na polskim rynku muzycznym. Wynika z niego, że nasz rodzimy rynek może pochwalić się ponownie dwucyfrowym wzrostem, wynoszącym 18.7% względem poprzedniego roku. Co więcej, wartość sprzedaży muzyki w Polsce wyniosła 671.5 mln PLN. Wynik ten zapewnia naszemu krajowi 18. miejsce w rankingu największych rynków muzycznych świata
Jak wynika z raportu przygotowanego przez ZPAV, za systematyczne wzrosty na rynku muzycznym odpowiedzialna jest sprzedaż cyfrowa, stanowiąca w Polsce już prawie 77.5% całości rynku. W minionym, 2023 roku, na muzykę w formatach cyfrowych Polacy wydali o prawie jedną czwartą (24.8%) więcej niż w roku poprzednim, co przełożyło się na ponad 520 mln PLN
przychodu. Mimo widocznego spadku sprzedaży płyt CD (-10.9%), ogólna sprzedaż muzyki na nośnikach fizycznych utrzymała wielkość zbliżoną do ubiegłorocznej – przy wzroście o 1.6% przekroczyła poziom 151 mln złotych. Warto zauważy, że wpływ na to miał przede wszystkim rosnący udział sprzedaży płyt winylowych, który przy wzroście o 24.7% wygenerował ponad 61.8 mln PLN przychodu.


Z podsumowania opublikowanego przez ZPAV wynika także, że najpopularniejszą formą sprzedaży muzyki w Polsce pozostaje streaming. Po raz kolejny umocnił swoją pozycję na rynku generując w ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku ponad 516.8 mln złotych przychodu. Tym wynikiem odpowiada on już za 99.4% sprzedaży cyfrowej oraz 77% sprzedaży całkowitej. Co istotne, wzrost ten odnotowano przy systematycznie rosnącym udziale płatnych subskrypcji. Dzięki wzrostowi rok do roku o 26% stanowią one już blisko 2/3 przychodu ze streamingu (329 mln PLN).


Choć sprzedaż płyt kompaktowych odnotowała spadek, w 2023 roku nośnik ten nadal odpowiadał za 13% całości sprzedaży, a wygenerowany przychód wyniósł 87.4 mln PLN. W minionym roku kolejny wzrost zanotowały z kolei płyty winylowe. Ich sprzedaż w 2023 roku przełożyła się na 40.8% przychodu ze sprzedaży nośników fizycznych i 9.2% sprzedaży muzyki ogółem.


Jako uzupełnienie informacji dotyczących Polski, warto odnotować że wg informacji opublikowanych przez Międzynarodową Federację Przemysłu Muzycznego (IFPI), globalne przychody ze sprzedaży nagrań muzycznych w 2023 roku wyniosły 28.6 mld dolarów, co stanowi wzrost rok do roku o 10.2%. Już czwarty rok z rzędu odnotowano przy tym wzrost sprzedaży muzyki na nośnikach fizycznych. Spory w tym udział nieustającego i rosnącego zainteresowania winylami, które przełożyło się na globalny wzrost sprzedaży w segmencie nośników fizycznych o 13.4% rok do roku oraz o blisko 37% od 2020 roku.