Większość muzyków kojarzy nazwę Spector z gitarami basowymi. Trudno się temu dziwić gdyż gitary basowe Spector są na rynku amerykańskim od końca lat siedemdziesiątych. Jednak w ofercie firmy Stuarta Spectora znajdują się również gitary elektryczne. Ich konstrukcja zachowuje najważniejsze cechy instrumentów Spector: wklęsłą tylną ściankę korpusu oraz wypukłą przednią (taki kształt korpusu został stworzony przez Neda Steinbergera – słynnego konstruktora instrumentów bezgłówkowych wykonanych z włókien węglowych). Dziś mamy okazję przyjrzeć się gitarze o nazwie ARC 6 Pro Trem. Zobaczmy zatem co ona potrafi.
OPIS
Korpus ARC 6 Pro Trem wykonano z lipy. Na przednią jego ściankę nałożono cienką, klonową warstwę ozdobną. Jak już wspomniałem wyżej, kształt korpusu jest oryginalny, właściwy dla instrumentów Spector. W bocznej części korpusu tradycyjnie umieszczono dwa zaczepy na pasek oraz gniazdo wyjściowe typu jack 1/4”. W tylnej ściance korpusu znajdziemy dwie płytki z czarnego tworzywa sztucznego. Jedna z nich chroni zawieszenie ruchomego mostka, druga – złącza potencjometrów, przełącznika, gniazda i przetworników. Gryf testowanego instrumentu wykonano z trzech kawałków klonu. Powierzchnia szyjki gryfu w przekroju stanowi część krzywej o promieniu szesnastu cali. Gryf jest bardzo wygodny. Nie jest to typowa „wyścigówka”, czuje się opór jak w „vintagowych” bluesowych instrumentach, lecz nie przeszkadza to w wykonywaniu szybkich pasaży solowych z użyciem technik legato, glissando i innych. W palisandrowej podstrunnicy umieszczono dwadzieścia dwa progi. Progi o numerach 3, 5, 7, 9, 12, 15, 17, 19 oraz 21 oznaczono kropkami zarówno w głównej jak i bocznej częściach podstrunnicy. Gryf jest połączony z korpusem na wysokości siedemnastego progu struny E6 oraz dwudziestego pierwszego progu struny E1. Dzięki takiemu sposobowi łączenia i wycięciom w korpusie wykonawca ma łatwy dostęp do wszystkich progów na każdej ze strun. Siodełko wykonano z grafitu. Główka gryfu ma kształt charakterystyczny dla gitar Spector. Na przedniej jej części tuż przy siodełku znajdziemy płytkę z czarnego tworzywa sztucznego, której usunięcie umożliwia dostęp do śruby regulującej prawidłowe ustawienie gryfu. Na płytce umieszczono logo Spector. W główce umieszczono sześć olejowych kluczy, które bardzo dobrze trzymają strój (większość gitar z ruchomym mostkiem zazwyczaj wyposaża się w siodełko z blokadą strun, w przypadku testowanego instrumentu nie było takiej konieczności).
Przetworniki zamontowano bezpośrednio w czarnych plastikowych obudowach przykręconych do korpusu. W testowanym modelu ARC 6 Pro Trem zastosowano dwa przetworniki typu humbucker – Tesla. Przetworniki pozwalają uzyskać bardzo wysoki poziom sygnału wyjściowego, co jest bardzo pożądane w przypadku wykonywania muzyki rockowej. Mostek w tej gitarze to ruchomy obustronny mostek ADVANCED TREMOLO. Rączka jest wkręcana, co umożliwia takie jej ustawienie, przy którym nie ma „luzu” w ruchu raczki. Jest to istotna zaleta mostka, szczególnie odczuwalna podczas wykonywania technik tremolo wypracowanych przez Stevi’ego Vai’a. Układ elektroniczny wyposażono w cztery potencjometry obrotowe – dwa służą do regulacji poziomów sygnałów opuszczających każdy z przetworników, kolejne dwa służą do regulacji barwy w sygnałach pochodzących z każdego z przetworników. Zamontowany w gitarze trójpozycyjny przełącznik umożliwia uzyskiwanie sygnału wyjściowego pochodzącego z każdego z przetworników z osobna oraz z obydwu na raz. Cały osprzęt testowanej gitary jest chromowany (Stage Quality, Black Chrome).
WRAŻENIA
Testowany instrument ARC 6 Pro Trem ma kilka wyraźnych cech, których nie sposób pominąć w opisywaniu wrażeń z testu. Pierwszą z nich jest wygoda grania. Instrument po prostu „leży pod ręką”. Kolejna istotna cecha to brzmienie instrumentu „na sucho”. Testowana gitara brzmi tak, jak brzmią wiekowe klasyczne gitary elektryczne. Trudno jest opisać ten charakterystyczny przydźwięk, właściwy dla „vintage’owych” gitar, lecz jest on miły dla ucha większości gitarzystów. Kolejną cechą jest zadziwiająco długi sustain. Biorąc pod uwagę fakt, że korpus wykonano z lipy, gryf jest przykręcany a mostek jest ruchomy, sustain można uznać za „gigantyczny”. Wiele instrumentów wykonanych z jednego kawałku drewna, wyposażonych w stałe mostki przegra z testowana gitarą pod względem długości wybrzmienia pojedynczych dźwięków. Długość wybrzmienia każdej ze strun (oczywiście, mówimy tu o dźwiękach wydobytych nie tylko w niskich, ale i w wysokich pozycjach) jest porównywalna. A teraz o brzmieniu. Można by wyróżnić trzy podstawowe typy brzmienia gitary:
1. Sygnał jest pobierany tylko z przetwornika znajdującego się przy mostku (dolna pozycja przełącznika). Na czystym kanale wzmacniacza uzyskujemy jasną, twardą barwę która może nie jest zbyt śpiewna, ale zazwyczaj w większości innych gitar też nie jest. Brzmienie jest klarowne z dużą zawartością częstotliwości środkowych. Na kanale przesterowanym mamy klasyczną, mocną, rockową barwę o uniwersalnym zastosowaniu. Po pierwszych kilku dźwiękach wydanych w ten sposób gitarzysta już wie „ile koni ma pod maską”.
2. Sygnał jest pobierany tylko z przetwornika znajdującego się przy gryfie (górna pozycja przełącznika). Na czystym kanale wzmacniacza uzyskujemy barwę o dużej zawartości niskiego środka. Barwa ta jest bardzo śpiewna, idealnie nadaje się do grania pasaży solowych. Najciekawsze jest to, że nie jest ona zbyt mdła jak to zdarza się w mahoniowych instrumentach. Na kanale przesterowanym w zależności od stopnia nasycenia przesteru możemy uzyskiwać różne odcienie brzmienia. Jednak wspólną charakterystyczną cechą będzie duża śpiewność, unikalne połączenie subtelności z mocą. Barwa z tego ustawienia może znaleźć zastosowanie w całej gamie stylistyk muzycznych znajdujących się pomiędzy bluesem a ciężkim rockiem.
3. Sygnał jest pobierany z obydwu przetworników (środkowa pozycja przełącznika). Zazwyczaj przy tym ustawieniu otrzymujemy barwę idealną do grania akordów…. w przypadku testowanego instrumentu jest trochę inaczej. O ile dwa poprzednie ustawienia pozwalały uzyskać ciekawe, charakterystyczne brzmienia, to przy tym ustawieniu brzmienie można uznać za uniwersalne, ale zabrakło takiej wyrazistości i unikalności jak w poprzednich ustawieniach przełącznika. Na przesterowanym kanale wzmacniacza zastosowanie uzyskanego brzmienia jest w głównej mierze uzależnione od stopnia nasycenia przesteru i fantazji wykonawcy.
PODSUMOWANIE
Testowana gitara ARC 6 Pro Trem to bardzo ciekawy instrument o dość szerokich możliwościach. Główną cechą brzmienia tego instrumentu jest połączenie mocnego sygnału, długiego sustainu właściwego dla rockowych instrumentów nowoczesnych ze szlachetnym śpiewnym akcentem właściwym dla vintage’owych gitar. Jednym słowem instrument godny polecenia dla wielu gitarzystów – po prostu warto mieć taką gitarę w kolekcji.
Tekst: Konstantin „Kostek” Andriejew
DANE TECHNICZNE
Korpus: lipa
Szyjka: klon
Podstrunnica: palisander
Progi: 22
Przetworniki: pasywne w układzie HH (TESLA)
Mostek: ruchomy, obustronny ADVANCED TREMOLO
Osprzęt: chromowany
Cena: 2580 PLN
Do testu dostarczył:
SoundTrade
ul. Kineskopowa 1
05-500 Piaseczno
tel. (022) 6320285
Internet: www.soundtrade.pl, www.spectorbass.com
Test ukazał się w numerze 5/2009 miesięcznika Muzyk.