• Muzyk
  • TopGuitar
  • TopBass
  • TopDrummer
NEWSLETTER
Muzyk.net
  • Newsy
    • Klawisze
    • Studio
    • Software
    • Gitara i Bas
    • Nagłośnienie
    • Mobilne
    • Perkusja
    • AudioVideo
    • Dęte
    • DJ
    • Smyczki
    • Oświetlenie
  • Wydarzenia/Muzycy
    • Wywiady
    • Sylwetki
    • Imprezy
    • Relacje
  • Testy
    TestyPokaż więcej
    sE Electronics sE7 sideFire (fot. sE Electronics)
    sE Electronics sE7 sideFire – test mikrofonu pojemnościowego
    2025-05-31
    Donner DC 87
    Donner DC 87 – test mikrofonu pojemnościowego
    2025-04-30
    ADAM Audio D3V
    ADAM Audio D3V – test monitorów odsłuchowych
    2025-03-29
    Novation Launchkey 61 MK4 (fot. Novation)
    Novation Launchkey 61 MK4 – test klawiatury sterującej
    2025-03-20
    Arturia KeyLab 61 mk3 (fot. Arturia)
    Arturia KeyLab 61 mk3 – test klawiatury sterującej
    2024-09-30
  • Wideo
    WideoPokaż więcej
    Olivia Dean „Nice To Each Other” (mat. prasowe Universal Music Polska)
    Olivia Dean zaprezentowałą utwór „Nice To Each Other”
    2025-05-31
    Conan Gray „Wishbone” (fot. Dillon Matthew / mat. prasowe Universal Music Polska)
    Conan Gray zapowiada nową płytę utworem „This Song”
    2025-05-31
    Miley Cyrus „Something Beautiful” (mat. prasowe Sony Music Entertainment Poland)
    Miley Cyrus wydała album „Something Beautiful”
    2025-05-30
    „The Last of Us: Season 2” (fot. Milan Records)
    Ścieżka dźwiękowa z drugiego sezonu serialu „The Last of Us” już dostępna
    2025-05-26
    Tom Cruise „Mission: Impossible - The Final Reckoning” (mat. prasowe Sony Music Entertainment Poland)
    Album „Mission: Impossible – The Final Reckoning (Music from the Motion Picture)” już dostępny
    2025-05-24
  • Artykuły
    • Studyjna mapa Polski
    • Felietony
    • Auto dla muzyka
    • Wariacje na temat
    • Recenzje
  • Film
    • Muzyka pod lupą
    • Płyty DVD
  • Tygodnik
    TygodnikPokaż więcej
    Tygodnik 22/2025 (517)
    2025-05-26
    Tygodnik 21/2025 (516)
    2025-05-19
    Tygodnik 20/2025 (515)
    2025-05-12
    Tygodnik 19/2025 (514)
    2025-05-06
    Tygodnik 18/2025 (513)
    2025-04-28
  • Słownik
    • Terminy Gitarowe
    • Terminy Techniczne
Czytasz: Neumann, Sennheiser i Alcons na Soundedit ’21 – rozmowa z Grzegorzem Fotkiem
Udostępnij
Szukaj
Muzyk.netMuzyk.net
Font ResizerAa
  • Newsy
  • Wydarzenia/Muzycy
  • Testy
  • Wideo
  • Artykuły
  • Film
  • Tygodnik
  • Słownik
Szukaj
  • Newsy
    • Klawisze
    • Studio
    • Software
    • Gitara i Bas
    • Nagłośnienie
    • Mobilne
    • Perkusja
    • AudioVideo
    • Dęte
    • DJ
    • Smyczki
    • Oświetlenie
  • Wydarzenia/Muzycy
    • Wywiady
    • Sylwetki
    • Imprezy
    • Relacje
  • Testy
  • Wideo
  • Artykuły
    • Studyjna mapa Polski
    • Felietony
    • Auto dla muzyka
    • Wariacje na temat
    • Recenzje
  • Film
    • Muzyka pod lupą
    • Płyty DVD
  • Tygodnik
  • Słownik
    • Terminy Gitarowe
    • Terminy Techniczne
Obserwuj nas
© 2024 Muzyk. All Rights Reserved.
ImprezyWywiady

Neumann, Sennheiser i Alcons na Soundedit ’21 – rozmowa z Grzegorzem Fotkiem

Redakcja | Muzyk FCM
Redakcja | Muzyk FCM Opublikowano 2021-10-21
Udostępnij
Grzegorz Fotek, Prezes Aplauz Sp. z o.o.
Grzegorz Fotek, Prezes Aplauz Sp. z o.o.

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit w Łodzi obecna będzie m.in. firma Aplauz, a w programie warsztatów towarzyszących tej imprezie znajdą się wykłady poświęcone wybranym produktom pochodzącym z oferty trzech marek dystrybuowanych przez nią – Neumann, Sennheiser oraz Alcons. O szczegóły zapytaliśmy Prezesa Aplauz Sp. z o.o. – Grzegorza Fotka.

Zacznijmy może od tego, co będzie dokładnie tematem przygotowanych przez Waszą firmę warsztatów?

Grzegorz Fotek: Na tegorocznej edycji Soundedit poprowadzimy wykłady dotyczące trzech marek z naszego portfolio: Neumann, Sennheiser i Alcons. Zaprezentujemy m.in. najnowszy system kalibracji monitorów studyjnych – Automatic Monitor Alignment – opracowany przez inżynierów Neumanna we współpracy z niemieckim Instytutem Fraunhofera. Opowiemy o pionierskiej technologii wysokoskutecznych, opatentowanych przetworników Pro-ribbon, stosowanej z powodzeniem przez Alconsa w dużych systemach nagłośnieniowych. Postaramy się również omówić wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z bezprzewodowymi systemami mikrofonowymi na przykładzie rozwiązań firmy Sennheiser: od produktów typu entry-level jak XSW-D, po zaawansowane profesjonalne systemy Digital 6000 i Digital 9000. Podczas Soundedit będziemy chcieli podzielić się nie tylko wiedzą teoretyczną na temat tych produktów, ale także praktyczną, zdobytą przez nas oraz użytkowników naszego sprzętu. Wiemy, jak wysoki poziom branżowy reprezentują zarówno wykładowcy jak i uczestnicy tego wydarzenia, dlatego liczymy również na wymianę doświadczeń i konstruktywne dyskusje.

Spis treści
Zacznijmy może od tego, co będzie dokładnie tematem przygotowanych przez Waszą firmę warsztatów?Od niedawna firma Neumann ma w ofercie wspomniany system Automatic Monitor Alignment wykorzystujący mikrofon pomiarowy i specjalne oprogramowanie. Jakie są największe zalety tego narzędzia z punktu widzenia realizatorów?Jednym z rozwiązań stosowanych przez firmę Alcons w swoich zestawach głośnikowych jest ProRibbon i oparte na nim przetworniki wstęgowe. Co jest najmocniejszą cechą tej technologii?Rynek systemów bezprzewodowych cały czas jest w ruchu musząc nadążać nad zmianami technologicznymi, przepisami i wymaganiami użytkowników. Na co w swoich produktach stawia przede wszystkim firma Sennheiser?

Od niedawna firma Neumann ma w ofercie wspomniany system Automatic Monitor Alignment wykorzystujący mikrofon pomiarowy i specjalne oprogramowanie. Jakie są największe zalety tego narzędzia z punktu widzenia realizatorów?

Grzegorz Fotek: System Automatic Monitor Alignment składa się ze specjalnego indywidualnie skalibrowanego mikrofonu pomiarowego Neumann MA 1 oraz dedykowanego oprogramowania, które możemy zainstalować na komputerach PC oraz Mac. System został opracowany, by zapewnić najlepszą możliwą jakość dźwięku w każdym pomieszczeniu, w którym używane są monitory Neumanna – od domowych studiów po profesjonalne reżyserki. Mikrofon wraz z oprogramowaniem pozwala przeprowadzić dokładną analizę akustyczną danego pomieszczenia. Zaawansowane algorytmy kalibracji, opracowane wspólnie z wiodącym światowym instytutem przetwarzania dźwięku, Fraunhofer IIS, gwarantują optymalnie dostosowaną korekcję amplitudy i fazy dla dokładnego i niezawodnego monitorowania.

Proces automatycznej kalibracji monitorów Neumanna nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy akustycznej, wystarczy postępować zgodnie z instrukcją i odpowiednio podłączyć sprzęt – oprogramowanie poprowadzi użytkownika krok po kroku. Na podstawie zmierzonych danych soft ustali właściwości akustyczne pomieszczenia i wygeneruje indywidualne parametry korekcji zgodnie z krzywą docelową obliczoną dla danego pomieszczenia. Co istotne, użytkownik może ręcznie dostosować krzywą do swoich potrzeb. Kluczową cechą wyróżniającą ten system kalibracji jest to, że nie dąży on za wszelką cenę do spłaszczenia krzywej i uzyskania liniowości brzmienia, tylko proponuje użytkownikowi taką konfigurację monitorów, która powinna brzmieć najlepiej w danym środowisku.

Jednym z rozwiązań stosowanych przez firmę Alcons w swoich zestawach głośnikowych jest ProRibbon i oparte na nim przetworniki wstęgowe. Co jest najmocniejszą cechą tej technologii?

Grzegorz Fotek: Pro-ribbon to przetwornik wstęgowy znany m.in. z mikrofonów czy monitorów studyjnych. Aby móc zastosować go w dużych systemach koncertowych, trzeba było go udoskonalić tak, by uzyskać większą moc i efektywność. Ta sztuka udała się Philipowi de Haanowi – inżynierowi Alconsa z ponad 20-letnim doświadczeniem w tej technologii przetworników. W porównaniu do innych rozwiązań, technologia Pro-ribbon charakteryzuje się ekstremalnie niskimi zniekształceniami, zaledwie 1/10 THD tradycyjnych przetworników. Ze względu na inną zasadę działania przetworniki Alconsa oferują niezwykle naturalną barwę dźwięku (brak efektu „progu kompresji”), zachowując ten sam balans tonalny na wszystkich poziomach ciśnienia akustycznego. Dodatkowo, projekcja dźwięku jest bardzo precyzyjna, dzięki czemu eliminujemy niezamierzone projekcje boczne i ograniczamy niepożądane odbicia fali akustycznej.

- Advertisement -

Rynek systemów bezprzewodowych cały czas jest w ruchu musząc nadążać nad zmianami technologicznymi, przepisami i wymaganiami użytkowników. Na co w swoich produktach stawia przede wszystkim firma Sennheiser?

Grzegorz Fotek: Swoją premierę miał niedawno najnowszy system bezprzewodowy Sennheiser – Evolution Wireless Digital. Ten cyfrowy system bezprzewodowy jest doskonałym odzwierciedleniem filozofii marki i całego procesu opracowywania produktów. Można powiedzieć, że mikrofony EW-D powstały na bazie profesjonalnych systemów Digital 6000 i Digital 9000, czerpiąc garściami z najlepszych rozwiązań technologicznych. Bardzo dobre parametry, zachwycająca jakość dźwięku i ogromne możliwości, które oferuje ten system, idą w parze z prostotą obsługi – EW-D jest bardzo przyjazny nawet dla nieprofesjonalnego użytkownika. I tu widzimy jak Sennheiser podchodzi do procesu opracowywania swoich produktów: najpierw firma skupia się na opracowaniu bezkompromisowej, najlepszej możliwej technologii (D6000 i D9000), dedykowanej najbardziej zaawansowanym profesjonalistom, by później zwiększyć dostępność tej technologii dla szerszego grona klientów. EW-D również reprezentuje podejście marki do użytkowników, których stawia w centrum uwagi: system Evolution Wireless Digital doskonale uzupełnia ofertę marki, dzięki czemu każdy klient może wybrać odpowiedni dla siebie produkt bez uszczerbku na jakości.

Więcej informacji o produktach dystrybuowanych przez firmę Aplauz można znaleźć na stronie aplauzaudio.pl.

Wykłady odbędą się w piątek 22 października (początek o godz. 11:00) w Sali Konferencyjnej C hotelu Doubletree by Hilton, a poprowadzą je Grzegorz Fotek i Tomasz Trzebiatowski.

Strona internetowa festiwalu: soundedit.pl

TAGI: Alcons, Alcons Audio, Festiwal Soundedit, Grzegorz Fotek, Neumann, Neumann MA 1, Sennheiser, Soundedit
Udostępnij ten artykuł
Facebook Twitter Whatsapp Whatsapp LinkedIn Email Drukuj
Udostępnij
Poprzedni artykuł Jerzy Kubiak - Inżynier systemu L-Acoustics L-ISA – Audio Plus, Fotis Sound Jerzy Kubiak o systemie L-Acoustics L-ISA na Soundedit ’21
Następny artykuł Jacek Wójcicki Krakowscy artyści w koncercie charytatywnym dla Katarzyny Zimmerer

Najnowsze artykuły

Olivia Dean „Nice To Each Other” (mat. prasowe Universal Music Polska)
wideoWydarzenia/Muzycy

Olivia Dean zaprezentowałą utwór „Nice To Each Other”

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-31
sE Electronics sE7 sideFire (fot. sE Electronics)
StudioTesty

sE Electronics sE7 sideFire – test mikrofonu pojemnościowego

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-31
Taylor Swift (mat. prasowe Universal Music Polska)
Wydarzenia/Muzycy

Taylor Swift odzyskała prawa do swoich dawnych albumów

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-31
Conan Gray „Wishbone” (fot. Dillon Matthew / mat. prasowe Universal Music Polska)
wideoWydarzenia/Muzycy

Conan Gray zapowiada nową płytę utworem „This Song”

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-31
Miley Cyrus „Something Beautiful” (mat. prasowe Sony Music Entertainment Poland)
wideoWydarzenia/Muzycy

Miley Cyrus wydała album „Something Beautiful”

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-30
reface (fot, Yamaha)
KlawiszeNewsy

Yamaha świętuje 10 lat serii reface

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-29
Drake (mat. prasowe Universal Music Polska)
Wydarzenia/Muzycy

Drake z rekordową liczbą diamentowych certyfikatów RIAA

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-29

Może Ci się również spodobać

Energa Ladies’ Jazz Festival 2025 (mat. prasowe organizatora)
Imprezy

Znamy cały program Energa Ladies’ Jazz Festival 2025

W drugiej połowie lipca, za sprawą Energa Ladies’ Jazz…

2025-05-28
Andrzej i Maja Sikorowscy (fot. Sobiesław Pawlikowski)
ImprezyRelacje

Andrzej i Maja Sikorowscy z zespołem w Nowohuckim Centrum Kultury

W piątek 23 maja Andrzej Sikorowski z córką Mają…

2025-05-27
Bartek z piekła (fot. Katarzyna Jankowiak)
Wywiady

Bartek z piekła – wywiad z cyklu „Bez Mamony”

Bartek Zieliński vel Bartek z piekła, który zastrzega się,…

2025-05-27
Iron Maiden w 2018 roku (fot. Sobiesław Pawlikowski)
Imprezy

Iron Maiden zachęca do ograniczenia korzystania ze smartfonów podczas ich koncertów

Łatwość rejestrowania obrazu i dźwięku przy pomocy smartfonów, z…

2025-05-22
Muzyk
Muzyk.net

MUZYK jest jedynym magazynem branży sprzętu muzycznego w Polsce o tak szerokiej rozpiętości merytorycznej i docieralności do użytkowników instrumentów muzycznych, sprzętu muzycznego i studyjnego.Ukazuje się od stycznia 1993 roku najpierw jako miesięcznik drukowany i portal internetowy, a od 2020 roku jako tygodnik Online i portal internetowy.Na łamach MUZYKA zamieszczane są treści przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników sprzętu muzycznego, a także informacje dotyczące artystów, płyt i wydarzeń muzycznych. Przekłada się to na wysokie statystyki. Portal Muzyk.net zanotował średnio w 2022 roku prawie milion odsłon miesięcznie.

Odwiedź

3.9kZalajkuj
1.9kObserwuj
1kObserwuj
183Subskrybuj
377Obserwuj

Serwisy

  • Klawisze
  • Studio
  • Software
  • Gitara i Bas
  • Nagłośnienie
  • Mobilne
  • Perkusja
  • AudioVideo
  • Dęte
  • DJ
  • Smyczki
  • Oświetlenie

Na skróty

  • Newsy
  • Wydarzenia/Muzycy
  • wideo
  • Klawisze
  • Imprezy
  • Studio
  • Software
  • Testy
  • Gitara i Bas
  • Nagłośnienie
  • Yamaha
  • Relacje
  • Sennheiser
  • Artykuły
  • Arturia
  • Recenzje
  • Płyty CD
  • Casio
  • Mobilne
  • Zoom
  • Steinberg
  • Perkusja
  • Novation
  • Tygodnik
  • Film
  • AudioVideo
  • Focusrite
  • Neumann
  • iOS
  • Roland
  • Electro-Voice
  • nowa płyta
  • O nas
  • Reklama
  • Regulamin
  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Praca
Czytasz: Neumann, Sennheiser i Alcons na Soundedit ’21 – rozmowa z Grzegorzem Fotkiem
Udostępnij

ZASTRZEŻENIE: dokładamy wszelkich starań, aby zachować wiarygodne dane dotyczące wszystkich prezentowanych informacji. Dane te są jednak dostarczane bez gwarancji. Użytkownicy powinni zawsze sprawdzać oficjalne strony internetowe, aby uzyskać aktualne warunki i szczegóły.

Copyright (C) Muzyk 2024
Welcome Back!

Sign in to your account


Lost your password?