Francuska firma Pulsar Audio zaprezentowała kolejny plug-in, dla którego inspiracją był konkretny sprzętowy korektor sprzed lat. W przypadku wtyczki o nazwie Poseidon był to układ zastosowany w studyjnej konsolecie z lat 70. XX wieku.
Nowa wtyczka bazuje na korektorze znanym z analogowych konsolet Trident A-Range, które były wykorzystywane podczas nagrywania płyt przez takich artystów jak David Bowie czy Elton John, jak również takie zespoły jak Queen, The Beatles, The Rolling Stones czy Metallica… Poseidon z jednej strony wiernie odwzorowuje unikalne dla tego układu interakcje między poszczególnymi pasmami oraz charakter brzmienia, ale z drugiej oferuje wiele dodatków zwiększających możliwości wykorzystywania tego korektora w programach DAW i to niezależnie od tego, w jakich klimatach utrzymany jest projekt, nad którym pracujemy.
Interfejs graficzny wirtualnego korektora Poseidon jest podzielony na dwie sekcje – pasek narzędzi oraz główny panel sterowania, w którym możemy wyróżnić dwa elementy. Pierwszy z nich to Control Rack nawiązujący wizualnie do sprzętowego pierwowzoru, ale poddany lekkiemu „przemeblowaniu” dla łatwiejszej obsługi poszczególnych pasm. Mamy tu do czynienia z korektorem, który daje możliwość niezależnej regulacji podbicia/obcięcia (w zakresie ±15 dB) i częstotliwości granicznej dla każdego z czterech pasm – LF i HF o charakterystyce półkowej oraz LMF i HMF o dzwonkowej. Jako, że we wtyczce regulacja częstotliwości odbywa się płynnie, pozycje pokręteł nie odpowiadają dokładnie swym sprzętowym odpowiednikom, a do tego zakres poszczególnych filtrów został rozszerzony by odpowiadać współczesnym potrzebom. Każde pasmo możemy też indywidualnie włączać lub wyłączać.
Poseidon udostępnia ponadto filtr górno- i dolnoprzepustowy (oba z regulacją częstotliwości granicznej), jak również kilka dodatków niedostępnych w oryginalnych konsoletach. Wirtualny korektor firmy Pulsar Audio został wyposażony m.in. w sekcję DRIVE z dwoma trybami saturacji i regulacją poziomu oraz możliwość dodania transformatora wyjściowego do toru audio (do wyboru dwie emulacje). Do dyspozycji mamy też układ SCALE wpływający jednocześnie na wszystkie cztery pasma obniżając poziom gainu, a także funkcję AUTO-GAIN. W przypadku używania wtyczki na śladzie stereo możemy określić, czy dane pasmo korektora ma obsługiwać wyłącznie sygnał Mid czy Side, czy też oba jednocześnie (konfiguracja M/S). Na wirtualnym panelu dostępna jest też regulacja głośności.
Środek interfejsu graficznego zajmuje „wyświetlacz” z graficzną wizualizacją przetwarzanych sygnałów i wprowadzanych zmian. Do dyspozycji mamy tu zarówno analizator widma, jak również edytor krzywych korekcji dający możliwość wygodnej modyfikacji ustawień. W tym bloku dostępne są także mierniki.
Aplikacja oferuje też bibliotekę gotowych presetów przygotowanych z myślą o różnych materiałach audio, a także daje możliwość porówywania ustawień (A/B). Skalowalny interfejs graficzny daje możliwość dopasowania wielkości okna do naszego monitora czy ekranu.
Poseidon firmy Pulsar Audio jest przeznaczony dla komputerów PC i Mac, na których może pracować jako wtyczka VST/VST3/AAX (w środowisku macOS także AU).
Więcej informacji na stronie pulsar.audio.