Francuska Arturia nie zwalnia tempa i zaprezentowała właśnie nowy sprzętowy syntezator analogowy PolyBrute 12. Jak łatwo zgadnąć, nawiązuje on do znanego już modelu, ale w instrumencie tym znalazło się kilka wyjątkowych nowości, w tym nowatorska klawiatura FullTouch.
Tak jak PolyBrute pokazany w 2020 roku pojawił się przy okazji świętowania 20-lecia francuskiej firmy, tak nowy model PolyBrute 12 jest kolejną tegoroczną nowością zaprezentowaną z okazji obchodzonego właśnie jubileuszu 25-lecia. Kontynuując drogę wyznaczoną przez tamten polifoniczny syntezator o potężnej architekturze i złożonych możliwościach morphingu, w przypadku tego modelu Arturia postanowiła pójść krok dalej. Za sprawą zastosowanych w nim rozwiązań, na nowo definiuje możliwości muzycznej ekspresji, a istotną rolę odgrywa w tym 5-oktawowa klawiatura FullTouch MPE, nad której architekturą pracowano latami. Mechanizm tej dynamicznej klawiatury pozwala wychwycić najmniejsze nawet zmiany w nacisku czy miejscu dotyku, dzięki czemu pozwala używać szerokiej gamy środków ekspresji by wyrazić siebie i swoją muzykę. Do dyspozycji mamy trzy różne tryby Aftertouch, pozwalające dostosować reakcję na docisk i ruch do własnych preferencji. Do wyboru mamy klasyczny tryb monofoniczny lub polifoniczny Aftertouch albo zupełnie nowe tryby FullTouch.

PolyBrute 12 charakteryzuje się większą polifonią niż znany już model, która zgodnie z oznaczeniem obejmuje 12 głosów. Nowy instrument charakteryzuje się takim samym torem syntezy co PolyBrute, a na panelu zaszły tylko drobne zmiany (nie licząc oczywiście innego koloru wykończenia). Syntezator wykorzystuje zatem dwa oscylatory VCO, generator szumu, mikser, dwa filtry (STEINER i LADDER) oraz trzy generatory obwiedni (VCF, VCA, MOD). Do dyspozycji mamy również trzy generatory LFO oraz rozbudowaną matrycę modulacji obsługiwaną przy pomocy sekcji przycisków (w innych trybach służą one do obsługi presetów, sekwencera i morphingu), a także trzy bloki efektowe – Modulation, Delay i Reverb.

Na pokładzie PolyBrute 12 znalazł się również 64-krokowy sekwencer z rejestratorem ruchu i automatyką oraz rozbudowany arpeggiator. Polifoniczny syntezator daje możliwość pracy w trybach MONO i UNISON, a do dyspozycji mamy też funkcje MORPH i GLIDE oraz SPLIT i LAYER. To ostatnie jest też widoczne w fabrycznych, bitimbralnych presetach, a mamy ich 480. Łącznie w instrumencie mamy miejsce na 768 programów barw.
Poza pokrętłami, suwakami i przyciskami służącymi do regulacji poszczególnych parametrów i funkcji w analogowym stylu, syntezator oferuje też kilka dodatkowych elementów kontroli. Są to zarówno tradycyjne „kółka” PITCH BEND i MODULATION, jak również programowalny kontroler dotykowym umieszczony nad klawiaturą oraz niestandardowy kontroler Morphée. Ten ostatni oferuje 3-osiową kontrolę nad morphingiem barw, randomizacją sekwencji / arpeggiatora lub ustawień modulacji i daje możliwość stosowania różnych środków ekspresji w czasie rzeczywistym.

Nowy instrument jest wyposażony w parę gniazd wyjściowych (L/MONO, R/STEREO), oddzielne wyjście słuchawkowe, złącza MIDI (IN, OUT, THRU) i SYNC (IN, OUT) oraz trzy wejścia dla kontrolerów nożnych (SUSTAIN, EXP1, EXP2). Do dyspozycji mamy też port USB typu B służący do połączenia z komputerem PC lub Mac. Pozwala on na dwustronną komunikację i ścisłą integrację z programem PolyBrute Connect. Ten ostatni może pracować zarówno jako samodzielna aplikacja, jak również jako wtyczka wewnątrz programu DAW.

Tak jak PolyBrute, także nowy PolyBrute 12 wyróżnia się drewnianymi akcentami (boki, listwa nad klawiaturą, kontroler Morphée), a opcją dla niego są dokręcane nogi, które również wykonano z drewna. Chociaż układ elementów kontroli umieszczonych na panelu pozostał niemal bez zmian (dodano jeden przełącznik przez co zmieniło się też położenie jednego z pokręteł), cały syntezator ma nieco większe gabaryty co model, na którym bazuje. Jest też o niego nieco cięższy.
Więcej informacji na stronie www.arturia.com.
Dystrybutorem produktów marki Arturia jest Audiotech.