Już za miesiąc – 7 stycznia 2024 roku – w sali koncertowej NOSPR w Katowicach odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, podczas którego będzie można usłyszeć zachwycający materiał Krzysztofa Komedy w nowej odsłonie, w wykonaniu prawdziwego jazzowego dream teamu. Na potrzeby tego koncertu sekstet trębacza Piotra Schmidta uzupełnią Leszek Możdżer i Mino Cinelu.
„Komeda Unknown 1967” to autorski projekt wybitnego trębacza Piotra Schmidta z 2022 roku, a sukces tejże płyty pozwolił młodemu przedstawicielowi sceny jazzowej wejść do studia by zrealizować kolejny odważny materiał, który trafił na wydany w tym roku album „Hearsay”. Kontynuacją tej muzycznej przygody jest zaproszenie wybitnych muzyków polskiej sceny jazzowej do dzielenia się z publicznością muzyką na żywo. Podczas styczniowego koncertu w Katowicach, w którego programie znajdą się kompozycje z tych albumów, na scenie NOSPR wystąpi ośmiu wybitnych instrumentalistów. Formacji Piotr Schmidt International Sextet w składzie Piotr Schmidt (trąbka), Paweł Tomaszewski (fortepian), Grzech Piotrowski (saksofon), David Dorużka (gitara elektryczna), Michał Barański (kontrabas), Sebastian Kuchczyński (perkusja) towarzyszyć będą na niej bowiem pianista Leszek Możdżer i perkusjonista Mino Cinelu.
Płyta „Komeda Unknown 1967” jest owocem spotkania, do którego doszło po nagraniu przez Piotra Schmidta albumu „Tribute to Tomasz Stańko”. Wówczas to do trębacza zwrócił się Krzysztof Balkiewicz (Prezes Stowarzyszenia Opieki Nad Spuścizną Krzysztofa Komedy) przekazując mu jednocześnie sześć odnalezionych w archiwum i nieopublikowanych dotąd kompozycji tuza Polish Jazzu. Te utwory miały mieć swoje miejsce na płycie „Moja słodka europejska ojczyzna”, jednak finalnie się na niej nie ukazały i przepadły… Trębacz zaaranżował owe znaleziska zaaranżował i wydał w 2022 roku właśnie na płycie „Komeda Unknown 1967”.
Album „Hearsay” zrodził się mniej więcej w tym samym czasie, a przynajmniej materiał na tę płytę został zarejestrowany podczas tej samej sesji nagraniowej. Pokazuje ona jednak nowy kierunek w twórczości Piotra Schmidta, który objawia się pewnym eklektyzmem dwóch muzycznych światów, w których trębacz uczestniczył do tej pory równolegle. Tytułowa „pogłoska” ujawnia jednak słuchaczowi właściwy sens tej muzyki. Na album ten składają się opowieści, które krążą wokół artystów, ich życia i dokonań, ale nie tylko. „Hearsay” odnosi się do zasłyszanych informacji bez potwierdzenia, które często prowadzą do nieporozumień i zafałszowanego postrzegania rzeczywistości. Ta muzyka staje się dla Piotra przestrzenią do starcia się z tymi pogłoskami za pośrednictwem jego muzyki, by finalnie spróbować dostrzec nagą prawdę, wolną od subiektywizmu.

Piotr Schmidt to urodzony w 1985 roku trębacz jazzowy, producent muzyczny, lider zespołów i wydawca. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, na której w czerwcu 2016 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Schmidt jest stypendystą amerykańskiego University of Louisville oraz adiunktem na wydziale Jazzu PANS w Nysie. Muzyk ten ma na koncie wiele nagród oraz 16 autorskich płyt. W swej dotychczasowej karierze współpracował m.in. z takimi artystami jak: Kuba Badach, Ewa Bem, Krystyna Prońko, Ten Typ Mes, Miuosh, Walter Smith III, Alex Hutchings, Ernesto Simpson, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Karolak, Henryk Miśkiewicz, Dante Luciani, Maciej Sikała, Mariusz Bogdanowicz, Wiesław Pieregorólka, Grzech Piotrowski, Wojciech Niedziela, Jacek Niedziela-Meira, Marcin Jahr, Wojciech Myrczek, Apostolis Anthimos, Marek Napiórkowski, Dominik Wania, Paweł Kaczmarczyk czy Paweł Tomaszewski.
Koncert zaplanowany na 7 stycznia 2024 roku rozpocznie się o godz.20:00. Bilety na to wydarzenie są dostępne na na stronie bilety24.pl.
Współorganizatorami koncertu w katowickim NOSPR są Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club, Agencja „Koncertowa” oraz New Talents Generation.
Strona internetowa: www.schmidtjazz.com
zdjęcie główne: fot. Joanna Sobczak