Koncern Yamaha ponownie wprowadził do sprzedaży pianina z serii CSP-100 będące częścią rodziny Clavinova, które po raz pierwszy zadebiutowały w 2017 roku. Chociaż wchodzące w jej skład modele mają wiele wspólnych cech chociażby z instrumentami z linii CLP to wyróżniają się rozwiązaniami charakterystycznymi tylko dla nich. Z tego też powodu CSP-170 i CSP-150 tworzą właśnie oddzielną serię, po którą ponownie można sięgnąć odwiedzając wybranych agentów sprzedaży.
Jak może niektórzy pamiętają, tym co wyróżnia pianina CSP-100 na tle pozostałych modeli z rodziny Clavinova jest ograniczone do minimum kontrolowanie instrumentów z poziomu panelu. Do dyspozycji mamy tu bowiem tylko włącznik, suwak regulacji głośności oraz przycisk FUNCTION… Wszystko z powodu tego, że całe sterowanie funkcjami i ustawieniami pianin CSP-170 i CSP-150 przeniesiono na barki aplikacji Smart Pianist dla urządzeń mobilnych, a instrumenty te – jako jedyne – wykorzystują jej możliwości w maksymalnym zakresie. Z poziomu aplikacji możemy zmieniać barwy i style automatycznego akompaniamentu, dokonywać regulacji konkretnych parametrów związanych z klawiaturą, korzystać z biblioteki wbudowanych utworów jak również plików audio na tablecie czy nagrywać dźwięk i komunikaty MIDI, a także korzystać z innych narzędzi. W przypadku tych pianin mamy nawet dostęp do funkcji AUDIO TO SCORE. Tablet lub smartfon z systemem iOS lub Android służy nam w przypadku serii CSP-100 za panel zdalnego sterowania, a także – szczególnie w przypadku tabletów – za wyświetlacz, na którym możemy śledzić chociażby zapis nutowy czy progresję akordów. Komunikacja pianin z urządzeniami mobilnymi może się odbywać bezprzewodowo (wymaga to adaptera UD-WL01) lub z wykorzystaniem kabla USB.
Drugim wyróżnikiem pianin CSP-170 i CSP-150 jest funkcja STREAM LIGHT powiązana z „wyświetlaczem” umieszczonym nad klawiaturą na całej jej długości. Owa listwa może pełnić różne funkcje informacyjne, ale przede wszystkim służy właśnie do obsługi wspomnianej funkcji w połączeniu z aplikacją Smart Pianist. Jej zadaniem jest w tym przypadku wskazywanie użytkownikowi które klawisze należy nacisnąć w danym momencie podczas grania odtwarzanego utworu, co ułatwia ćwiczenie osobom nie znających nut. Dla funkcji tej mamy do wyboru kilka opcji pozwalających dostosowanie jej działania do naszych umiejętności i potrzeb.

Pianina z serii CSP-100 charakteryzują się maks. 256-głosową polifonią, a na ich pokładzie znalazły się łącznie aż 692 barwy. Do dyspozycji mamy m.in. barwy oparte na próbkach fortepianów Yamaha CFX i Bösendorfer Imperial, a biblioteka ta obejmuje presety z grup VRM, Super Articulation, Natural!, Sweet!, Cool!, Live! czy Organ Flutes!. Pianina udostępniają ponadto 29 zestawów perkusyjnych/SFX. Sekcja automatycznego akompaniamentu oferuje 470 stylów reprezentujących m.in. takie typy jak Pro, Session, Free Play i Pianist. Oba modele są wyposażone ponadto w funkcje SPLIT i DUAL/LAYERS, efekty REVERB, MASTER EQ, Intelligent Acoustic Control (IAC) i Stereophonic Optimizer, bibliotekę obejmującą 403 gotowe utwory, wokalizer Vocal Harmony, funkcje edukacyjne, metronom, 16-ścieżkowy sekwencer, rejestrator/odtwarzacz audio oraz kilka innych funkcji. W obu instrumentach dostępne jest wejście mikrofonowo-liniowe z regulacją poziomu sygnału, stereofoniczne wejście AUX [jack 1/8”], dwa wyjścia słuchawkowe, wyjście AUX (L/L+R, R), złącza MIDI (IN, OUT, THRU), gniazdo AUX PEDAL oraz trzy porty USB – jedno typu B (TO HOST) oraz dwa typu A (TO DEVICE, iPad). Pianina wyposażono też w pedały SOFT, SOSTENUTO i DAMPER, które mogą pełnić nie tylko te standardowe funkcje.

Chociaż pianina z tej serii mają zdecydowanie wiele wspólnych cech to różnią się one od siebie dwoma istotnymi elementami, a pierwszym z nich jest klawiatura. W CSP-170 zastosowano rozwiązanie znane pod nazwą Natural Wood X (NWX), natomiast w CSP-150 – Graded Hammer 3X (GH3X). W obu przypadkach mamy do czynienia z dynamicznymi, doważonymi klawiaturami z mechanizmem młoteczkowym, wymykiem oraz okładzinami klawiszy z syntetycznych zamienników kości słoniowej i hebanu. Druga istotna różnica związana jest z systemem nagłośnieniowym. W modelu CSP-170 charakteryzuje się on łączną mocą 2 × 90 W [(45 W + 45 W) × 2), 4 głośniki], a moc systemu zamontowanego w pianinie CSP-150 wynosi 2 × 30 W [2 głośniki].

Pianina z serii CSP-100 są w pełni kompatybilne nie tylko z aplikacją Smart Pianist, ale także z programem flowkey wykorzystywanym do celów edukacyjnych. Kupując któreś z tych pianin i rejestrując je, otrzymamy dostęp do konta Premium w tej aplikacji na 3 miesiące. Nie jest to oczywiście jedyna korzyść wynikająca z zarejestrowania instrumentu, a kolejną jest możliwość otrzymania bezpłatnej, 5-letniej przedłużonej gwarancji. Yamaha oferuje ponadto nabywcom jej produktów możliwość skorzystania z opcjonalnej (płatnej) usługi Premium.
Pianina cyfrowe Clavinova CSP-100 są dostępne w sprzedaży agencyjnej, a informację o tym, gdzie można kupić pianino CSP-170 lub CSP-150 znajdziemy na stronie pl.yamaha.com w sekcji Znajdz Dealera.
Więcej informacji na stronie pl.yamaha.com.