Szwedzka firma teenage engineering zaprezentowała kolejny instrument, który dzięki kompaktowym rozmiarom pozwoli nam tworzyć muzykę w dowolnym miejscu i czasie. OP-XY łączy w sobie sekwencer, syntezator i sampler, a inspiracją dla niego były kultowe subkultury muzyki tanecznej z różnych stron świata.
OP-XY nawiązuje wyglądem do syntezatorów OP-1 i OP-1 field, a jednocześnie bazuje na rozwiązaniach znanych z OP-Z. Do tego oferuje szereg nowości i wyróżnia się wizualnie anodyzowaną, matową czernią. Podstawowy sposób pracy opiera się na sekwencerze krokowym (16 śladów, 64 kroki × 4 strony), a stworzone w nim patterny możemy „podkręcić” wykorzystując efekty i inne funkcje. Do dyspozycji mamy cztery główne tryby: INSTRUMENT, AUXILIARY, ARRANGE i MIX, dzięki którym możemy tworzyć rozbudowane projekty. Na pokładzie tego grooveboksa znalazło się m.in. 8 „silników” syntezy, samplery (Synth Sampler, Multi-Samper i nowy Drum Sampler), 4 typy filtracji, funkcję BRAIN pozwalającą tworzyć progresje akordów w bardzo intuicyjny sposób, looper, akcelerometr, 8 GB pamięci oraz szereg innych funkcji i narzędzi.
Wewnątrz syntezatora zaszyto podwójny procesor zapewniający ultraszybką moc obliczeniową i wydajność. Na panelu nowego instrumentu znajdziemy m.in. wyświetlacz TFT i cztery enkodery oraz aż 68 przycisków służących do obsługi poszczególnych funkcji i parametrów (część z nich służy jednocześnie za 2-oktawową klawiaturę). Do dyspozycji mamy też wbudowany mikrofon, pokrętło głośności, diodowy miernik, kontroler PITCH BEND oraz głośnik. OP-XY jest wyposażony w wejście i wyjście audio, wejście MIDI i wielofunkcyjne wyjście MULTI [wszystkie typu jack 1/8”] oraz port USB typu C obsługujący sygnały audio i komunikaty MIDI. Do dyspozycji mamy też bezprzewodową obsługę MIDI (Bluetooth LE).
Dla wspomnianego wyjścia MULTI dostępnych jest sześć trybów pracy, dzięki czemu można go używać do różnych celów. Gniazdo to obsługuje sygnały audio i komunikaty MIDI, jak również sygnały CV i GATE co pozwala na współpracę z systemami modularnymi czy innymi instrumentami. Wyjście to może służyć także do synchronizacji (sync8, sync16, sync24). Wbudowana bateria zapewnia 16 godzin pracy. Tak jak w OP–1 field, także w tym modelu na spodzie obudowy umieszczono nie tylko niewielkie „nóżki”, ale także dwa „rzepy” ułatwiające przyczepianie akcesoriów czy montaż syntezatora na innych urządzeniach.
Więcej informacji na stronie teenage.engineering.
Dystrybutorem produktów marki teenage engineering jest Audiotech.