Zakup nowego sprzętu sprawia przyjemność, ale często wymaga podjęcia trudnych decyzji. Kiedyś było tak, że głównym problemem był brak sprzętu i brak informacji o nim. Teraz sytuacja jest diametralnie odmienna (w szczególności gdy mówimy o systemach bezprzewodowych): ilość producentów systemów, ilość serii, modeli dostępnych na rynku… jest ogromna. Co kilka miesięcy pojawiają się nowe modele, zmieniają się ceny starych tracących popularność urządzeń… W takich warunkach podjęcie prawidłowej decyzji wymaga poświęcenia czasu na przestudiowanie dużej ilości opisów technicznych i testów. Niniejszy test systemu marki Novox jest właśnie jednym z nich.
OPIS
Testowany system bezprzewodowy należy do serii 300 w ofercie urządzeń firmy Novox. System składa się z odbiornika NOW 310, zasilacza, nadajnika typu hand held NH 330 oraz nadajnika typu bodypack PBT 901. Z tych komponentów producent tworzy zestawy, które odpowiadają różnym potrzebom użytkowników. Dostarczony do testów zestaw jest przeznaczony dla wokalistów i składa się z następujących komponentów głównych: NOW 310 i NH 330 oraz standardowych komponentów dodatkowych takich jak anteny, zasilacz, baterie oraz skrzynia transportowa.
NOW 310
Odbiornik Novox NOW 310 umieszczono w metalowej obudowie o wymiarach 44 × 212 × 160 mm. Obudowa odbiornika umożliwia wykorzystywanie urządzenia zarówno umieszczonego na płaskiej powierzchni (cztery gumowe podstawki umieszczone w dolnej ściance obudowy skutecznie zapobiegają ślizganiu się), jak i montaż w skrzyni transportowej typu rack (zestaw montażowy należy dokupić osobno). Na przednim panelu umieszczono większą część potencjometrów i przycisków służących do sterowania pracą odbiornika. Obok wyłącznika prądowego znajduje się nadajnik IR służący do wysyłania sygnałów synchronizujących do mini odbiornika umieszczonego w jednym z nadajników systemu. Przycisk ASC uaktywnia nadajnik IR (odległość pomiędzy odbiornikiem a nadajnikiem powinna być nie większa niż 50 cm, a czas synchronizacji wynosi około 30 sekund). Obok nadajnika znajduje się dwupozycyjny wyświetlacz na którym wyświetlany jest aktualnie używany kanał. Dostępna ilość kanałów – szesnaście. Do wyboru kanału służą dwa przyciski „CH UP” i „CH DOWN” znajdujące się obok wyświetlacza. O obecności sygnału radiowego na każdej z anten sygnalizują dedykowane diody (A i B). Poziom wejściowego sygnału audio (w zakresie od -6 dB do + 3 dBV) wskazują cztery diody umieszczone na panelu przednim. Poziom sygnału wyjściowego możemy regulować za pomocą potencjometru obrotowego VOLUME umieszczonego obok wyżej wspomnianych diod. Na tylnym panelu odbiornika umieszczono gniazdo wyjściowe typu XLR oznaczone jako AF OUTPUT XLR BALANCED przez które możemy wysyłać symetryczny sygnał audio. Obok tego gniazda znajduje się gniazdo wyjściowe typu jack 1/ 4” oznaczone jako UNBAL przez które wysyłany jest niesymetryczny sygnał audio. Oprócz tego na tylnym panelu znajdują się dwa gniazda służące do podłączenia anten oraz gniazdo służące do podłączenia dedykowanego zasilacza. Dodatkowo NOW 310 umożliwia ręczne regulowanie poziomu wyciszenia sygnału. W tym celu na tylnym panelu umieszczono potencjometr obrotowy MUTE LEVEL.
NH 330
Obudowa nadajnika jest metalowa. Głowica mikrofonowa została zabezpieczona czarną, metaliczną siatką. Wewnątrz kapsuły zabezpieczającej znajduje się cienka warstwa gąbki, służąca jako filtr wyciszający szumy mogące powstać na skutek ruchu powietrza. W środkowej części obudowy znajduje się pojemnik na dwie baterie AA zasilające nadajnik. Osłonę pojemnika pokryto tworzywem amortyzującym przypadkowe uderzenia w obudowę nadajnika. Po odkręceniu osłony uzyskujemy dostęp do potencjometru czułości nadajnika. W tylnej części obudowy umieszczono wyłącznik nadajnika oraz diodę sygnalizującą o stanie baterii.
WRAŻENIA
Testowany system marki Novox jest wyjątkowo prosty w obsłudze. Ustawianie parametrów pracy urządzenia sprowadza się do zsynchronizowania nadajnika i odbiornika (jedno wciśnięcie przycisku) oraz do wyboru kanału. Więc naprawdę nie łatwo będzie popełnić błąd w obsłudze systemu. Transmisja sygnału jest stabilna. Nie sposób było sprawdzić zachowanie kilku systemów pracujących w tym samym czasie i miejscu, zatem na ten temat nie mogę nic napisać. Nadmieniam jedynie, że funkcja ręcznego dostrojenia poziomu wyciszenia sygnału z pewnością okaże się przydatna podczas pracy kilku systemów jednocześnie. Brzmienie głosu ludzkiego nagłaśnianego za pomocą testowanego systemu jest naturalne, być może nieco uwypuklające środkowe częstotliwości. W zależności od sytuacji na scenie może to być zarówno zaletą jak i wadą systemu. W tym w drugim przypadku drobna korekcja na mikserze powinna rozwiązać problem.
PODSUMOWANIE
Novox NH-310 jest stabilnie zachowującym się systemem. Można go polecić tym, którzy nie zamierzają zgłębiać tajników obsługi skomplikowanych urządzeń oraz tym, którzy zamierzają wydać stosunkowo nie dużo na zakup systemu. W tym przypadku cena systemu jest jego dodatkową zaletą zwłaszcza dla potrzebujących prostego, niedrogiego, niezawodnie działającego systemu.
Tekst: Jan Marek
DANE TECHNICZNE
System
Zakres częstotliwości radiowej transmisji: 863 MHz – 865 MHz
Zasięg: 50 m
Pasmo przenoszenia: 60 Hz – 16 kHz
Stosunek sygnał/ szum: >90 dB
NOW 310
Wymiary: 44 × 212 × 160 mm
Ciężar: 0.88 kg
NH 330
Wymiary: 250 × 53 mm
Ciężar: 0.27 kg (bez baterii)
Baterie: 2 × AA
Żywotność baterii: 8 godzin (czas pracy baterii alkalicznych zależy od trybu pracy nadajnika)
Cena: 749 PLN
Do testu dostarczył:
Lauda Audio
ul. Leśna 15A/1
81-876 Sopot
tel. (058) 5550660
Internet: www.lauda-audio.pl, www.novox.pl
Test ukazał się w numerze 7/2009 miesięcznika Muzyk.