W wieku 77 lat zmarł Tadeusz Woźniak – polski kompozytor i pieśniarz, autor muzyki do kilkuset piosenek, spośród których najbardziej znaną jest chyba „Zegarmistrz Światła”. Wykonanie tego właśnie utworu na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, przyniosło mu w 1972 roku zwycięstwo w tej imprezie.
Tadeusz Woźniak rozpoczął karierę muzyczną w połowie lat 60. XX wieku występując m.in. z zespołem Dzikusy czy formacją Czterech, a także grupą Niebiesko-Czarni i Czesławem Niemenem. Bardzo szybko zadebiutował też jako kompozytor, a pierwszy solowy sukces odniósł wygrywając „Telewizyjną Giełdę Piosenki” w 1967 roku, co dało mu zaproszenie do udziału w festiwalu opolskim. W 1972 roku, na X Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej, Tadeusz Woźniak wykonał piosenkę „Zegarmistrz Światła” pochodzącą z jego pierwszego albumu – skomponowaną przez niego i opatrzoną tekstem przez Bogdana Chorążuka. Utworem nagranym wspólnie z zespołem Alibabki, który dziś jest zaliczany do klasyki polskiej muzyki rozrywkowej, artysta zwyciężył w tej odsłonie festiwalu w Opolu (ex-aequo z Bogusławem Mecem).
Łącznie, Tadeusz Woźniak skomponował muzykę do kilkuset piosenek. Wiele z nich stanowiło ilustrację dla wierszy Tuwima, Herberta, Chorążuka czy Stachury, a poza samym kompozytorem, wykonywali je później takize inni artyści, w tym Michał Bajor, Bernard Ładysz, Andrzej Poniedzielski, Krystyna Prońko czy Zbigniew Wodecki. On sam, poza własnymi kompozycjami śpiewał też piosenki Katarzyny Gaertner i Agnieszki Osieckiej.
Tadeusz Woźniak był też autorem muzyki do niemal stu inscenizacji teatralnych oraz wielu przedstawień Teatru Telewizji, programów poetyckich, filmów dokumentalnych i animowanych. Nagrody na festiwalach teatralnych przyniosła mu muzyka skomponowana do „Wesela”, „Odprawy posłów greckich”, „Mistrza i Małgorzaty” i… „Lata Muminków”. Przez lata był związany z różnymi scenami dramatycznymi, w tym Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem im. Węgierki w Białymstoku, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem im. Kochanowskiego w Opolu czy Teatrem Rozmaitości w Warszawie.
Ostatnim dziełem Tadeusza Woźniaka była suita rockowa „Słowo”, skomponowana z okazji otwarcia Pałacu Rzeczypospolitej i wykonana w maju br. przez samego kompozytora, Jolantę Majchrzak, Joannę Kulig, Justynę Schneider, Daniela Olbrychskiego, Marcina Przybylskiego, Olka Różanka, Zespół Rocka Progresywnego pod kierownictwem Marka Raduli oraz Sinfonię Varsovię pod batutą Wojciecha Michniewskiego.
Tadeusz Woźniak był odznaczony m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Złotym Krzyżem Zasługi. Uhonorowano go także nagrodą „Piękniejsza Polska” oraz Nagrodą im. Przemysława Gintrowskiego „Za Wolność w Kulturze”. Kilka lat temu artysta przekazał swoje cenne archiwum Bibliotece Narodowej w Warszawie. Rękopis piosenki „Zegarmistrz światła” prezentowany jest w ramach wystawy stałej w Pałacu Rzeczypospolitej.