W wieku 76 lat, po długiej walce z chorobą zmarł piosenkarz i muzyk Felicjan Andrzejczak. Chociaż jego kariera trwała łącznie kilka dekad, do historii przeszedł głównie jako wokalista zespołu Budka Suflera, chociaż epizod ten trwał zaledwie rok. To w tym okresie jednak grupa wylansowała m.in. przebój „Jolka, Jolka pamiętasz”, który on właśnie zaśpiewał…
Felicjan Andrzejczak pochodził z Pięczkowa w Wielkopolsce, a pierwsze amatorskie kroki jako piosenkarz stawiał pod koniec lat 60. XX wieku. Po przeprowadzce do Świebodzina w roku 1970, założył z kolegami zespół C-4011, z którym to zajął wkrótce trzecie miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Talentów w Jeleniej Górze, wykonując „Dziwny jest ten świat” Niemena. Chcąc poświęcić się w pełni muzyce, zadbał też o edukację – ukończył szkołę muzyczną w klasie skrzypiec, a także studiował na Wydziale Wychowania Muzycznego Studium Nauczycielskiego w Gorzowie Wielkopolskim. W 1977 roku wystąpił na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze wykonując utwó ,,Kołysanka”. Wkrótce potem nawiązał współpracę z Waldemarem Parzyńskim, a jej owocem była m.in. piosenka ,,Peron łez”, którą Andrzejczak wykonał na festiwalu w Opolu. Na początku lat 80. nawiązał współpracę z Jarosławem Kukulskim, a pod koniec 1982 roku dołączył do zespołu Budka Suflera. Chociaż współpraca z grupa zakończyła się już w kolejnym roku, w tym krótkim czasie powstały takie kultowe wręcz przeboje jak „Jolka, Jolka pamiętasz”, ,,Czas ołowiu” i ,,Noc komety”.
Po rozstaniu z Budką Suflera, Andrzejczak kontynuował karierę solową, a także współpracował z innymi artystami (m.in. zespołem EXIT). W 1987 roku wydał pierwszy album długogrający zatytułowany po prostu „ Felicjan Andrzejczak”, na którym znalazł się m.in. utwór „Ekscentryczny dance”. Do końca lat 80. regularnie pojawiał się na deskach opolskiego amfiteatru. W kolejnych dekadach jego dyskografia powiększyła się o kolejne albumy, a jednym z nich był „Świat miłować” zawierający balladę „Jak jeździec donikąd”. W 1999 roku połączył siły z Budką Suflera nagrywając utwór „V Bieg” (oprócz niego zaśpiewali w nim Krzysztof Cugowski i Romuald Czystaw). Wystąpił też z zespołem w Nowym Jorku, a zarejestrowany wówczas materiał został wydany na płycie „Live at Carnegie Hall” z 2000 roku. Przez lata pojawiał się gościnnie także podczas innych koncertów Budki Suflera. W 2005 roku wziął udział w nagraniu piosenki „Pokonamy fale”, a w 2015 roku wystąpił gościnnie na płycie Eldo „Albo inaczej”. W 2020 roku ukazał się pierwszy i jednyny album studyjny Budki Suflera nagrany z udziałem Felicjana Andrzejczaka – „10 lat samotności”.
Mimo kłopotów zdrowotny, piosenkarz cały czas pozostawał aktywny. W ubiegłym roku ukazał się jego ostatni singiel – „Nie żałuje niczego”. Pod koniec sierpnia wystąpił podczas tegorocznego Sopot Top of The Top Festival, a po raz ostatni wystąpił przed publicznością zaledwie tydzień temu – 11 września w Rzepinie, co jest o tyle symboliczne, że tam właśnie jako uczeń Technikum Leśnego rozpoczął swoją przygodę z muzyką…
oficjalna strona internetowa: felicjanandrzejczak.pl